ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2021
PREȚ 200 lei
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Lacul de acumulare Bicaz / Izvorul Muntelui

Excursie de o zi din Iași IV: Izvorul Muntelui în ianuarie 2021

Salutări și La mulți ani tuturor membrilor AFA!

Într-o iarnă ca asta, dacă nu vine zăpada la noi, mergem noi la ea :).

Zis și făcut, plecăm la 9:00 din Iași și, cu o pauză de cafea la Piatra Neamț, iată-ne ajunși la prânz la baza muntelui Ceahlău, într-un peisaj bucolic, cu pădurea somnoroasă sub o plapumă de nea, cu un soare ștrengar la -5C; sosim la Izvorul Muntelui.

Fiind târziu :), parcări ioc, lume multă, copii cu săniuțe, cupluri cu ceai fierbinte în mâini, ceva muzică, ce mai, ... ca într-o stațiune de trafic.

Nu stăm pe gânduri, căci vrem să urcăm un pic și o facem pe poteca Lutu Roșu, până la drumul axial, închis iarna din motive corecte. Ne depășesc grupuri mici de montaniarzi, echipați cu gheare la bocanci și determinați să ajungă la Cabana Dochia și mai cine știe unde.

Semnal de mobil zero, liniștea pădurii la volum maxim :), nămeți neumblați, un soare care nu vrea să ne părăsească, vânt deloc, o plimbare perfectă.

Despre împrejurimi las fotografiile să vă spună mai multe, noi urcăm ușor pe soșeaua înzăpezită, spre Falon, facem cale-ntoarsă și revenim la Izvor. Aici regăsim grupuri de familii tinere cu micuții conectați la săniuș: aveți două locuri unde vă puteți da: fie lângă cabană, fie pe drum.

Soarele se duce după Ocolașul Mare pe la ora 15:00 și imediat un friguț obraznic îi ia locul, semn că și noi ne vom întoarce spre casă. O dusă ș-o venită și o zi... fericită!

Vacanță frumoasă!

Trimis de Radix7 in 12.01.21 09:39:00
Validat / Publicat: 12.01.21 10:11:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BICAZ & IZVORU MUNTELUI. A mai fost în/la: Toaca, Duruitoarea
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Schinetea, Tungujei

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radix7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P06 Se vede platoul cu Cabana Dochia.

Dan&Emascris / TELEFON [12.01.21 11:20:20] »

Foarte fain! ​​

​​La multi ani! Un an nou bun!

webmasterX [12.01.21 12:55:30] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Lacul de acumulare Bicaz / Izvorul Muntelui, BICAZ & IZVORU MUNTELUI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Cheile Șugăului [Munticelu, NT]]

k-lator [12.01.21 17:30:20] »

@Radix7:  Frumoase poze, frumos peisaj, dragutz articolul!

Toate bune și un an cu multe împliniri. ​

Dan&Ema, k-lator