ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2020
AUG-2019
Prieteni
BUN

Reclama, sufletu' comertului - Restaurant Egger, Kufstein

De multa vreme mai vreau sa va povestesc experienta mea culinara la un restaurant in Kufstein. La vreo doua saptamani dupa ce incepusem munca aici am avut un training cu o colega romanca, la finalul cursului am stabilit sa ne vedem seara sa bem ceva si sa imi spuna cate ceva din tainele orasului. Mi-a oferit o multime de informatii utile, una dintre ele fiind: “La Egger vei manca cea mai buna pizza!” . Am retinut ideea, si cum conform titlului, "Reclama, sufletu' comertului", de cate ori treceam pe lange Egger imi doream sa intru. Dorinta s-a materializat insa mult mai tarziu, adica la final de august anul trecut, cu cealalta prietena din Romania care m-a sunat si mi-a spus ca ii e foame si nu are che sa pregateasca nimic asa ca sa iesim undeva. Nu imi trebuie multe motive si nici timp de gandire, in 10 minute eram acolo.

Povestea aceasta fiind spusa, hai sa va dau si ceva detalii “logistice” . Adresa este Oberer Stadtplatz nr 5, normal, o sa spuneti: “In Bucuresti pe dreapta!” , ei bine nu este asa, este fix in buricul targului, peste drum de primarie si de biserica Sf. Vitus, pe artera principala a orasului, ai putea spune ca aici este km 0 al orasului, in zona asta au loc cele mai importante festivitati, aici se instaleaza diverse tonete cand sunt diferite targuri, nu poti rata locul. Si mai este un motiv, si daca nu vedeti restaurantul, cladirea sigur va va atrage privirile, este o cladire stil Art Nouveau care iese clar in evidenta.

Fiind vara imi doream sa gasim masa libera pe terasa, locurile cele mai bune, asa ca am ajuns prima la restaurant, si am prins o masa asa cum imi doream, pe terasa, locul perfect. Mi-am asteptat si prietena si cand a venit alegerea nu a fost complicate, ci doar tipul de pizza, asa ca ea a comandat Quatro formaggi iar eu am comandat Calzonne, si normal, stropite cu bere.

Acum ca acest aspect era lamurit, sa va spun cateva cuvinte si despre meniu, pagina oficiala a localului este bar-eggers-kufstein.at/de ... cafe-bistro-bar, din pacate in germana, dar intelegeti oferta: aperitive, pizza, paste, peste – carne, salate, dulciuri.

Si ca sa fiti si mai tentati, exista in strada un panou pe care sunt trecute produsele in italiana si germana, multe tipuri de pizza si paste, de toate pentru toti. Produsele pot fi comandate si pentru a fi luate acasa, iar in perioada de carantina asa au functionat.

Am intrat putin si in local, atmosfera este una eleganta si mesele erau pregatite pentru un eveniment. Ce mai mi-a placut a fost in afara decorului (o sa vedeti in poze), parchetul, acel parchet asezat in spic, care confera oricarui spatiu o eleganta aparte.

Restaurantul este deschis de luni pana vineri intre orele 11.00 – 14.00 si 17.00 – 23.00, sambata 11.30 – 14.00 si 17.00 – 23.00, duminica si de sarbatoare inchis.

Si au venit si produsele pe care nu le-am asteptat mult, intre timp se ocupasera si restul meselor, la una chiar mi-am vazut unul dintre vecinii de bloc, un mosulica simpatic.

Quatro formagi arata minunat, am si gustat din ea, daca felurile de branza nu sunt bine alese, combinatia nu este reusita, fie e iute, fie prea sarata, in acest caz era perfecta, insa eu eram curioasa cum este si pizza mea, asa ca am taiat-o sa se mai racoreasca putin … … inghit in sec ????, si nu am lasat-o prea mult, sa nu creada ca nu sunt interesata, si am trecut la treaba. BESTIALA, o combinatie de gusturi care isi imprumutasera aroma una celeilalte (ciuperci, sunca, mozzarella), acea mozzarella care iti place sa se intinda cand musti, si in plus mai puneam si ceva ulei picant (ne-a fost adus la masa cand am comandat pizza) si totul stropit bine cu bere, spunti si voi, nu-i asa ca nu v-ar mai fi ars sa gatiti acasa?

Am plecat multumite de acolo si pentru ca era vara si aveam putine mustrari de constiinta, pe care la o adica le puteam ignora, am decis sa facem si o plimbare, asa ca ne-am plimbat pe malul raului, am mai ponestit una alta dupa care am plecat fiecare la ea acasa, multumite de inspiratia de moment si alegerea facuta.

Asa ca daca ajungeti pe aici, intrati si nu veti regreta.

Trimis de mishu in 09.12.20 17:30:59
Validat / Publicat: 09.12.20 18:40:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Restaurant Egger - in local, am admirat parchetul

Zoazore
[09.12.20 23:53:27]

@mishu:  La prima vedere, pizza e... normala! Dar daca tu spui ca gustul e superb, nu pot decat sa te cred! Tare mi-e dor de-o pizza!

Cladirea restaurantului, in schimb, e impresionanta! Arata elegant si impresionant!

Si la exterior, dar si la interior! Ca da, ai dreptate, parchetul "spic" ii da o eleganta aparte.

Ai uitat sa spui cat a fost "amenda" si cum ati platit-o : cash sau cu cardul.

Sa va fie de bine!​​

mishuAUTOR REVIEW
[10.12.20 07:23:16]

@Zoazore:  Cred ca la prima vedere orice pizza e o pizza ???? și da, a fost excelenta. CAt despre clădire, iese clar in evidentă, și te atrage, mai ales ca zilnic trec prin fata ei. ​​​​

​​Plata a fost in jur de 15 euro, pizza era între 9-12 euro, iar berea e 3.50 in general. Se poate plăti Cash dar și cu card, eu am plătit Cash. ​​

Mulțumesc de vizita și aprecieri. ​​

mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Kufstein? :