ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2020
FEB-2020
Prieteni
BUN

Lo-Ca – 20+, o solutie de variatie, buna dispozitie si o iesire cu prietenii

Ca sa parafrazez titlul unui articol recent scris de @robert vezi impresii, as fi putut intitula si eu articolul la fel ca el, cu o mica variatie doar, adica “Delicios, suficient si ieftin” , si va rog nu transformati nota de plata in lei, pentru ca aici veniturile sunt in euro. Prima data am ajuns la acest restaurant in decembrie 2017 cand una dintre colege urma sa schimbe departamentul asa ca am decis o masa de pranz la restaurant. Acum o sa va surprinda putin, sa iesi din firma sa iei masa de pranz, in grup, daca se intampla ceva si voi nu sunteti acolo? Totusi, discutam despre decembrie, cand lumea se pregatea de sarbatorile de iarna, lucrurile putin mai relaxate, iar restaurantul este la maxim 2 minute de la poarta (in fine, inca vreo 5 minute pana la birou, dar asta nu mai conteaza). Pe de alta parte ai la dispozitie 45 de minute pentru pranz, poti iesi si in afara firmei din moment ce marchezi acest lucru pe cartela si ce depaseste ti se ia din timp.

Este un restaurant ale carui venituri sunt asigurate mult de angajatii firmei, asta deoarece la pranz au oferta zilei care inseamna o supa, un fel principal (ai la alegere doua) si un desert, la pretul de 8.90 euro. Daca mai vrei sa iei ceva de baut, o cafea, astea se platesc extra.

La un moment dat vrei sa faci variatie mancarii de la cantina, iar acest local, impreuna cu restaurantul Kaisermann (aflat la inca un minut distanta ????) si despre el am scris vezi impresii la fel, cu oferta de pranz, sunt doua solutii bune.

Uneori merg acolo cu una sau doua colege, mai rar in trupa mai mare pentru ca este mai greu, iarna stam in restaurant, vara pe terasa.

Ca sa vedem meniul zilei, accesam pagina de internet a restaurantului unde aceasta optiune este afisata zilnic.

Despre restaurant pot spune ca este unul potrivit ca marime, cu o zona ceva mai retrasa dar mai incapatoare, si zona pe unde se si intra si unde sunt cateva mese pentru 2-6 persoane. Localul este frumos decorat si cu atentie la detalii. Sunt marcate foarte clar anumite sarbatori precum Pastele sau Craciunul, si nu numai si o sa vedeti asta in poze.

Atenta la detalii, adica clienti este si una dintre ospatarite care ne-a cam invatat ce bem, asa incat spune singura: Suc de soc cu apa minerala plata (prietena mea) si cu apa minerala acidulate eu. Foarte rar facem variatie, insa ot pe non-alcoolic pentru ca totusi suntem la munca.

O singura data am facut exceptie, alesesem sa mergem intr-o vineri (in vara, perioada de concedii) intr-un grup ceva mai mare la Josef’s despre care am povestit aici tot o masa de pranz cu colegii vezi impresii, insa am descoperit ca erau in concediu, asa ca am decis sa face turul fabricii si sa luam masa la Lo-Ca, atunci cum colegii mei au luat bere, nu era sa fiu eu contra vantului ???? si atunci chiar ne-am intercut putin cu gluma, s-au facut vreo 2 ore in total.

Dar ca sa ne plimbam putin prin meniu: salate, supe, gratar (carne, branza, fructe de mare), paste diverse variante, pizza (cel putin 20 de sortimente), desert.

Am fost draguta cu voi, am facut o plimbare usoara, eu multe dintre aceste sortimente le-am vazut live si am inghitit in sec.

In ceea ce priveste oferta zilei, supele sunt servite fierbinti (asa cum imi plac mie) si apar foarte repede dupa ce ai comandat, normal, intai vin sucurile, apoi ai cam un minut pana ti se aduce felul doi si la fel de repede desertul, oricum si ei stiu ca suntem in pauza, vezi la toti pe mese ecusoanele ????, si ca suntem in contratimp.

O singura data in loc de supa am avut un fel de aperitiv cald minunat. Supele sunt fie supa clara si interesant, cu taitei facuti din clatita taiata, supe crème de diverse printre care dovleac, ciuperci, castane. Felul doi, de cele mai multe ori ai doua feluri la alegere, inseamna snitel cu cartofi prajiti, lamaie si dulceata (iar o sa va mirati, dar mie deja imi place), picatta Milanese (un snitel in aluat cu spaghete), gröstl (un fel traditional facut la tigaie sau cuptor, cu cartofi, ceapa, bacon si un ou ochi deasupra), peste pane cu cartofi natur si legume si diverse, o sa le vedeti in poze, le-am grupat pe zile asa cum am ajuns pe acolo. Vinerea o varianta este cu carne una fara carne.

Am plecat de acolo de fiecare data multumite de alegerea facuta, si de ce nu, cu dorinta de a mai ajunge pe acolo (deja cred ca am ajuns de mai mult de 20 de ori aici).

Si pentru ca eu de cate ori spun numele acestui restaurant ma gandesc la Shakira, web, te rog sa atasezi articolului aceasta melodie si multumesc youtube

LE- Din pacate am probleme cu netul asa ca nu pot incarca pozele, am sa incrc din nou mai tarziu sau poate maine, si pot spune ca macar la ceva suntem si noi peste Austria, la calitatea internetului.

Trimis de mishu in 18.10.20 11:51:27
Validat / Publicat: 18.10.20 14:29:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Lo-Ca - Aici in loc de supa a fost un aperitiv cald grozav

webmasterX [18.10.20 14:29:00] »

krisstinnascris / TELEFON [18.10.20 20:42:57] »

@mishu:  M-ai terminat cu... bradul ​​​​

Doar la înghețata am poftit cu toate ca sunt nemancata de la prânz, beau apă la cină ​​

​​Să îți fie de bine, arată bine chestiile alea, e drept că mie mi-a plăcut tot ce-am mâncat in Austria, in diferite combinații la cele câteva cârciumi la care am mâncat dar și la... Târgurile de Crăciun

​​Totuși, eu îl aștept pe Moș Crăciun, măcar el să ne înveselească

mishu [18.10.20 20:54:53] »

@krisstinna:  Il astept si eu pe Mos Craciun si nu pentru cadouri, ci pentru acea bucurie de a fi cu cei dragi, de a te bucura de ce se intampla in jurul tau, insa anul acesta sigur va fi ceva mai vitregit. In afara tarii in mod sigur vor gasi un fel de a il organiza, poate ceva mai strict, poate nu la fel de spectaculos, dar va fi, din pacate, desi stim ce se intampla peste tot, parca vad autoritatile noastre ca vor spune: "Ne-a prins Craciunul pe nepragatite! " .

Cred ca este cea mai buna ocazie de a arata fiecare tara si a ei conducere de ce este in stare, iar a noastra din pacate a aratat-o din plin.

Ca de obicei insa ne ramane speranta, cea care se ascunde bine intr-un coltisor al inimii noastre si nu se lasa dusa deloc, este cel mai credincios prieten al nostru care ne apara in momentele noastre ​​mai dificile.

Hai sa visam frumos! si multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

Zoazore [18.11.20 17:33:47] »

@mishu:  Am ajuns, intr-un (cam prea) tarziu si la articolul asta al tau! As mai avea de citit cam vreo 50 de articole. Printre picaturi, usor...

Arata interesant Lo-Ca asta! E un local prietenos cu corporatistii (s-ar zice dac-ar fi in Romania!). Si, da, pare o varianta in plus fata de cantina.

Asta seamana cu "studentasca" mea draga. Are bacon in plus! ​

Sehr schön dort!

mishu [23.11.20 19:49:47] »

@Zoazore: Norocul nostru ca intre timp s-a schimbat firma care asigura cantina, asa ca acum iti vine mai rar sa mergi la Lo-Ca, si ghinion, e si inchis din cauza de carantina.

Este insa si un prilej ca pauza de pranz chiar sa iti priasca, sau socializezi altfel cu colegii.

Si acum ma uit la poze si tcmai am vazut supa de usturoi, buna de tot , ​​de altfel, mi-a placut aproape tot ce am luat acolo... inghit in sec.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Kufstein? :