ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2020
ÎNSCRIS: 19.06.11
AUG-2020
Cuplu
EXCELENT

Pensiunea “La Casa Boierului”

În luna august am făcut o plimbare mai lungă prin țară, mai precis prin Vâlcea, Gorj, Mehedinți, Caraș-Severin și Hunedoara, când ne-am oprit și cazat în mai multe localități, vezi impresii și vezi impresii. Aici voi vorbi despre prima cazare, cea de la pensiunea „La Casa Boierului” din localitatea gorjană Cătunele, unde am stat doar o noapte, în tranzit.

Am plecat din Pitești în jurul orei 8, cu autoturismul pe drumul european E 81 până la Râmnicu Vâlcea, apoi pe drumul național DN 67 până aproape de Motru, continuând 5 – 6 kilometri pe DJ 671B până la pensiune, se poate merge și cu ajutor GPS.

După ce am parcurs cei 225 kilometri ce despart Cătunele de Pitești, plus ceva kilometri și mai multe opriri pe la câteva obiective turistice de pe traseu, am ajuns în jurul orei 21 la pensiune unde am fost întâmpinați de tânărul nostru amfitrion, amabil și binevoitor.

Pensiunea „La Casa Boierului” este o pensiune agroturistică ce se află la drumul județean DJ 671B, adresa fiind, Satul Șteic 62A, Cătunele, Gorj; gazda poate fi găsită pe pe FB [... ]. Ca orașe mari apropiate sunt de menționat Drobeta-Turnu Severin, 45 kilometri și Târgu Jiu la 50 kilometri. Este afiliată la Booking din octombrie 2018, de aici am și ales-o, are un punctaj foarte bun, 9,8 din 22 de evaluări, apreciate cu 10 fiind personalul, curățenia, mai puțin apreciată fiind locația, doar 9,5 puncte. Tot pe acolo o apreciez și eu, cu un plus pentru gazda noastră, care ne-a întrebat dacă putem să schimbăm data rezervării, după ce am fost de acord ne-a făcut o reducere de tarif.

Facilitățile pensiunii

Pensiunea amenajată într-o clădire nouă, nu foarte mare, cu etaj mansardat cu dotări moderne și de calitate, oferă cazare în 3 camere, toate aflate la etaj, Cameră dublă cu baie privată, Cameră dublă mare și Cameră dublă unde se pot caza câte doi adulți și un copil. Când am fost noi acolo mai era o familie cu o fetiță din Cluj.

Pensiunea dispune și de o zonă de relaxare cu masa de biliard, living tot la etaj. La parter este sala de mese, bucătăria bine și modern echipată, masa se poate prepara de turiști sau, la cerere de gazde, produse tradiționale din gospodăria proprie, pensiunea neavând regim de restaurant.

În curtea și grădina cu multe flori și verdeață am găsit un leagăn și un hamac pentru copii, un grătar pentru adulți și o terasă pentru toți oaspeții. Dispune de parcare proprie și internet Wi-Fi funcțional în toată pensiunea, amândouă gratuite.

Check-in se face după orele 14:00, iar check-out se face cel târziu la ora 12:00, dar gazda locuind în aceeași curte are multă flexibilitate, la fel ca la anularea rezervării şi la plata în avans.

Pensiunea are și o ofertă de papuci de unică sau de îndelungată folosință, purtarea lor în incinta ei fiind o cerință expresă a gazdelor, dublu rol, păstrarea curățeniei și protecție împotriva virușilor. Contra cost se asigură și servicii de călcătorie și spălătorie.

Camera

Am fost acolo în august pentru o noapte, eram în tranzit, am avut o Cameră dublă cu baie privată, fără mic dejun, pentru care am achitat 120 lei, la plecarea din pensiune, nu înaintea sejurului, cum se practică de obicei.

Camera mare de 25 metri pătrați are televizor cu ecran plat și mobilier de culoare albă, un pat mare și comod ce îmbia la odihnă, iar mocheta, perdelele, draperiile și culorile alese pentru decorare creeau o atmosferă plăcută, deconectantă.

Baia cu duș și cadă, mare, în nuanțe de albastru și crem, culori plăcute ochiului, cu obiectele sanitare albe, are tot ce trebuie, inclusiv dezifectanții necesari acestei perioade.

Sala de mese

Pensiunea dispune de o Sală de mese unde turiștii pot servi preparate proprii, pregătite de ei sau comandate la pensiune, pensiunea nu are regim de restaurant. Este o sală mare, frumoasă și spațioasă, decorată în stil popular național, cu costume, fețe de masă cu cusături naționale, ….

Terasa

Teresa nu foarte mare, dar suficientă pentru capacitatea de cazare a pensiunii, are mese, scaune și un hamac pentru cei mici dar folosit și de cei mari, unde se poate mânca, bea un ceai sau o cafea, o bere sau altceva, după preferința fiecăruia, unde am stat și noi, înconjurată fiind de verdeață….

Bucătăria

Pensiunea pune la dispoziția turiștilor o bucătărie dotată cu tot ce este necesar, aragaz și cuptor, mese de lucru și chiuvetă, bufete, masă și scaune, cuptor cu microunde, filtru de cafea, prăjitor de pâine, etc., grătarul fiind afară, lângă terasă.

Concluzii

A fost o cazare bună ca raport preț calitate, curată și liniștită, gazda amabilă și discretă, oferă condiții bune de odihnă, ca minusuri se pot menționa plățile exclusiv numerar, pensiunea nu acceptă cardurile și nici animalele de companie.

Mi-au plăcut imenșii castani din curte dar și frumoșii și gingașii trandafiri, pete de culoare într-o imensitate verde….

Pensiunea este recomandabilă celor ce ajung în zonă și au nevoie de odihnă!

despre SERVICII

Gazdă ospitalieră, amabilă...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cameră mare, curată, liniștită, departe de șosea, pat mare și comod, baie mare și funcțională, lipsă aer condiționat...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pensiunea are o curte imensă, este îngrădită, loc mare de joacă pentru copii sau nepoți, cu locuri de parcare, cadru natural deosebit...

Trimis de mprofeanu in 14.10.20 21:02:08
Validat / Publicat: 14.10.20 21:51:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOTRU.

VIZUALIZĂRI: 721 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Pensiunea La Casa Boierului, Cătunele, Gorj, Balconul-terasă de la etaj

[14.10.20 21:49:20]

Mutat în rubrica "La Casa Boierului [Șteic, Cătunele], MOTRU" (nou-creată pe sait)

​​

mprofeanuAUTOR REVIEW
[14.10.20 21:57:02]

@webmasterX:  Este în regulă.

webmasterPHONE
[15.10.20 06:23:17]