ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2020
REGIM MASĂ faraMasa
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Casa Borcean(încă) NECLASIFICATĂ

Casa Borcean, o cazare bună în Sasca Montană

În ultimele review-uri vorbeam despre plimbările făcute prin Parcul Național Cheile Nerei – Beușnița în sejurul meu de la Casa Borcean din Sasca Montană, a treia cazare din plimbarea făcută în aceasta vară prin țară.

Pe la ora 8 am plecat din Dubova parcurgând cei circa 135 de kilometri dintre cele două localități în aproape 10 ore. Am mers pe Drumul Național DN 57 trecând prin Moldova Veche până la intersecția cu cel județean DJ 571 pe care am continuat, nu până la Sasca Montană ci la Satul Potoc și Podul Bei, vezi impresii, după amiaza revenind pe DJ 571 pe care am mers până la destinație, Casa Borcean.

Sasca Montană, o comună mică în județul Caraș-Severin, formată din 5 sate ai căror locuitori sunt cam 90% români ortodocși, găzduiește trei Biserici Ortodoxe construite în secolul 18, azi monumente istorice și Mănăstirea Nera din secolul 21. Ridicată de romani, dezvoltată de austrieci, Sasca Montana se remarcă și azi prin ceea ce a avut dintotdeauna, peisaje fermecătoare; este poarta către două Rezervații Naturale, „Cheile Nerei - Beușnița” și „Cheile Șușarei” , rezervații pline de peisaje de basm. Pentru mai multe vezi impresii, scrise de @Aurici.

Casa Borcean se află în Sasca Montană pe Strada Principală la numărul 762, gazdele putând fi contactate la numerele de telefon 0731.908.744 și 0727.973.460.

Este afiliată la Booking din iulie 2017, de aici am și ales-o, are un punctaj bun, 8,8 din peste 75 de evaluari, eu îi dau ceva mai mult, cele mai apreciate fiind curăţenie și personalul, sunt cu totul de acord, domnul Bogdan, gazda noastră, bun cunoscător al zonei, ne-a dat mai multe informații utile ținând cont și de glezna soțului care se cam dublase până când ne-am întâlnit cu dânsul, mai mult, deși am avut cameră triplă, fiind doar două persoane, am achitat camera ca dublă.

Facilitățile oferite

Pensiunea amenajată într-o clădire nouă, nu foarte mare, cuprinde 3 camere la etajul mansardat cu dotări moderne, oferind cazare, pentru două persoane, în Camera dublă și Camera Twin, iar în Camera triplă, cu două paturi de o persoană și o canapea extensibilă, se primesc chiar 4 adulți, toate camerele având Baie proprie. În camere se intră dintr-un hol comun aflat în fața lor, din care se intră și într-o mică bucătărie, hol cu măsuțe și taburele și cu o plasmă pe perete.

Pe o scară exterioară se ajunge la etaj, pe un balcon, unde stam și noi seara, la răcoare, chiar dacă aveam aer condiționat în camera.

În curte este amenajat grătarul și sub două umbrele distanțate locuri de servit masa.

Parcarea este amenajată pe trotuarul din fața pensiunii, spațiu suficient de mare pus gratuit la dispoziția turiștilor, se poate parca și în curte, dar nu merita stricată iarba ce o acoperea…, iar Wi-Fi, tot gratuit, a funcțional bine în toată pensiunea. Animalele de companie sunt acceptate la cerere dar se pot percepe taxe suplimentare.

Check-in se face între orele 15:00 și 22:30, check-out între orele 10:00 și 12:00, dar, discutând cu amabilele gazde, orele se pot modifica, noi am plecat înainte de ora 10, deși gazdele locuiesc pe altă stradă.

La parter proprietatea are și un magazin cu de toate, bun pentru aprovizionarea turiștilor, de unde poți cumpăra sau unde poți comanda, cu costuri suplimentare, livrări de alimente, și, tot cu costuri suplimentare, se pot organiza diverse drumeţii.

Camera

„Am fost acolo” în august pentru 3 nopți, am avut o Cameră triplă cu baie privată pentru care am achitat 390 de lei, ca o cameră dublă, nu 540 lei cât costa cazarea în camera triplă, plata făcând-o numerar, este cerința casei care nu acceptă cardurile, un minus pentru ea.

Camera de 23 metri pătrați este mobilată cu 2 paturi de o persoană și o canapea extensibilă, condiții bune de odihnă, nouă ne-au fost suficiente doar paturile. În cameră am găsit un televizor cu ecran plat, frigiderul bun răcitor ca și aparatul de aer condiționat, și o măsuță cu trei taburete, la care ne beam nesul și cafeaua de dimineață. Culorile folosite în decorarea camerei și pentru mobilier sunt plăcute, deconectante și odihnitoare. Pe pereți erau expuse câteva tablouri cu peisaje din zonă.

Baia

Baia proprie, în culori de roșu și alb, are duș cu cădița lui, este destul de mare, are toate cele de trebuință, inclusiv dezifectanții necesari acestei perioade. Dezinfectanți erau și în cameră, pe hol, în bucătărie….

Bucătăria

Pensiunea pune la dispoziția turiștilor o bucătărie dotată cu tot ce este necesar, aragaz și cuptor cu microunde, masă cu scaune, chiuvetă, dulapuri și un frigider mare, etc., grătarul fiind zidit afară.

Concluzii

Deși cazarea era la șosea, puține mașini treceau pe acolo…. Mi-a plăcut poziționarea ei, în vecinătatea unor uriași fagi seculari.

A fost o cazare bună ca raport preț calitate, curată și liniștită, notă mare pentru curățenie, notă și mai mare pentru gazda noastră, oferă condiții bune de odihnă, este bine poziționată pentru plecările spre Parcul Național și merită căutată de cei ce ajung acolo.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de mprofeanu in 22.09.20 21:38:54
Validat / Publicat: 23.09.20 08:23:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SASCA MONTANĂ
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Emiratele Arabe Unite, Qatar

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mprofeanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

ECOURI la acest review

webmasterX [23.09.20 08:22:34] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Casa Borcean, SASCA MONTANĂ" (nou-creată pe sait)

​​​

webmasterscris / TELEFON [23.09.20 09:24:10] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

Aurici [23.09.20 09:41:49] »

Noi ne-am petrecut serile la Grădina de Vară, vecină cu Casa Borcean, sub fagii aceia bătrâni care se văd și în pozele tale și ne-am mai cumpărat una-alta de la magazinele Borcean.

Bună recomandare pentru Sasca Montană,   sunt și eu de acord, mai ales având în vedere raportul calitate-preț.

La voi cum a fost, ați rezervat cu mult înainte?

mprofeanu [23.09.20 11:02:13] »

@webmasterX:  Este ok poziționarea!

mprofeanu [23.09.20 11:11:00] »

@Aurici:  Am căutat cazare în zonă cu circa 3 săptămâni  și am găsit doar pe cea cu trei paturi, preț mai mare 180 lei pe noapte dar așa cum am precizat și în articol am plătit doar 130 lei, economie destul de mare pentru 3 nopți.

Am avut mai multe tentative de a ajunge în zonă și din motive obiective n-a fost să fie... pusesem ochii pe această cazare și atunci nu am găsit locuri... chestie de șansă!

Când caut cazare importantă este nota de evaluare, apoi suprafața camerei și apoi poziția ei...

Merită cu prisosință cazarea unde ai stat tu, dar acolo nu erau locuri, cred că trebuie rezervare din timp, este cea mai faină din zonă!....​

M-am mulțumit și eu cu ce mai rămăsese! Nu vroiam iar să pierd excursia!​

Mă bucur pentru că îmi confirmi cele scrise!

Cu mare drag,  !

Aurici, mprofeanu