ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2020
Prieteni
EXCELENT

Istanbul original kebab &shaorma

Buna ziua! zic,

La inceputul lui iulie, anul de gratie = Pandemic, am fost la Eforie Sud. Aici la Eforie Sud, domnul C, al Cristinei noastre a poftit la o Shaorma. Asa ca ne-am urcat in masina si ne-am oprit tocmai in Eforie Nord la Istanbul original kebab&shaorma din apropierea emblematicului hotel Belona.

Asa, ca sa dau vina numai pe domnul C. si spun aici ca dumnealui a ochit locul acesta cu doua masute in fata unei frumoase tejghele.

A doua zi, Cristna si domnul C. au plecat spre o alta destinatie de vacanta. In schimbul lor am primt in Eforie Sud pe prietenii nostri din Ungaria si ca un facut Laci a poftit si el la shaorma, asa ca a doua seara consecutiva am mancat la Istanbul original kebab&shaorma, insa a doua ora a fost cu noroc, am prins si masa.

Interesant este ca domni pofticiosi amintiti mai sus sunt niste oameni cu ceva mofturi, ceea ce nu este un lucru rau. Pentru mine cei doi domni au functionat ca un barometru al calitatii hranei pe care am mancat-o.

Normal, de fiecare data aici am mancat shaorma, fie ea mica sau mare, de pui, vita sau mixt, totul a fost delicios si proaspat alaturi cu cate un ayran turcesc.

Cat timp am asteptat preparatele am avut timp sa vad ce se mai poate servi la "Istanbul".

- peste prajit: sprot, guvide, hamzie, stravid la preturi cuprinse intre 5 lei si 8 lei.

- meniu cu piept de pui la gratar 24 lei / menul

- bauturi racoritoare si apa imbuteliate la preturi ok/5 lei sticla de racoritoare

- ayran

Important: a doua seara am comandat si cateva porti delicioase de baclava

ca si preturi la Shaorma/kebab amintesc :

- shaorma pui mica 14 lei/mare 19 lei

- shaorma vita mica 15 lei/mare 20 lei

- shaorma mixta mica 15 lei/mare 20 lei.

Personal apreciez genul asta de mancare, asa ca pentru mine cei de la Istanbul, Eforie Nord primesc nota 10.

despre SERVICII

Domnul care ne-a preparat shaormele a fost un domn rabdator cu noi, ne-a creat la fiecare ce am dorit. De platit s-a platit la o doamna care manuia sa zic asa caseria/bani.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cum am mai spus in fata shaormerie erau doar doua mese departate pentru a pastra distanta dintre oameni.

Dar oricum nu era musai sa stai la masa pentru ca shaorma/kebabul este o mancare stradala.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Shaormeria se afla in apropierea plajei Belona din Eforie Nord, de fapt chiar la iesirea de pe plaja Belona, in stanga cum urci de la plaja, in coltul piatetei.

Trimis de adrianbogdan in 26.07.20 06:31:42
Validat / Publicat: 26.07.20 11:41:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 ce am mancat eu intr-o seara

krisstinnaPHONE
[27.07.20 18:59:22]

@adrianbogdan:  Să ne fie de bine ​​

​​Nu îmi venea sa cred că se oprește acolo, el nu face chestii de-astea turistice, ieftineli savuroase le numesc eu

Dar a tot studiat terasele și erau cam toate aglomerate vineri după-amiaza, astfel încât a preferat o distanțare cu "cina" in mână ​​​​

Plus că locul era in bucuricul târgului, avea vad, era extrem de curat și prezenta încredere.  Am și uitat de shaorma, prin câte locuri am mâncat in vacanța asta mi-ar trebui o săptămâna sa le povestesc pe toate ​​

​​ce naiba sa faci la noi pe litoral? Plaja, baie și mers la terase, nimic altceva de vizitat, lălăială maximă ​​

​​Am dus dorul altor litoraluri, in alte tari mai vizitam și eu o stânca, un castel, o insulă, mă plimbaream cu vaporașe... ​​

​​La noi la mare e parcă o altă planetă, ne-am teleportat in trecut, nu ai parte de aventura și palpitații

Poate-mi găsesc un pic de timp sa scriu despre plictiseala estivală de anul acesta dar și despre mâncatorii. Nu de alta dar vine iar starea de urgență și vom duce dorul shaormei

​​

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Eforie Nord?: