ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2020
JUN-2020
Familie
EXCELENT

Calatorie post [si in] pandemie

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A. F. A. Am sa va impartasesc in randurile care urmeaza impresiile mele despre prima calatorie, facuta acum o luna de zile, cand majoritatea tarilor ridicau pe rand restrictiile impuse de pandemia de coronavirus.

Asteptam cu foarte multa nerabdare sa putem calatori din nou, sa ne bucuram de locurile pe care le vizitam iar perioada din care tocmai iesisem sa o facem uitata cat mai repede. Dar in momentul cand scriu aceste randuri situatia a degenerat din nou, virusul ataca acum cu o forta mult mai mare iar restrictiile se pare ca vor fi mult mai drastice. Nu putem da vina pe nimeni pentru tot ceea ce ni se intampla, dar totul depinde de noi si de ajutorul lui Dumnezeu pentru a putea scapa de aceasta pandemie care a schimbat total fata acestei lumi.

Asa ca in momentul cand au inceput sa se ridice restrictiile privind calatoriile prin Europa, nu am mai stat mult pe ganduri si am hotarat sa facem o calatorie in Austria, mai exact in Viena si de acolo sa ne hotaram si asupra altei destinatii pe care sa o vizitam.

Scopul acestei calatorii a avut trei motive bine intemeiate;

1 -reuniune de familie, fiica mea fiind rezidenta in Viena,

2 -subsemnatul aniversa o frumoasa varsta, 52 de ani, si nu in ultimul rand dorinta de a evada, de a calatori.

ZIUA 1

Plecam in zorii zilei din Pitesti pe binecunoscutul traseu pe valea Oltului spre Sibiu si de acolo spre Arad, iesirea din tara urmand sa o facem prin vama Nadlac. Am facut acest drum de foarte multe ori si va spun sincer, pentru soferi acest drum este un calvar. Ai nevoie de foarte mult calm si rabdare pentru a parcurge cei 500 de kilometri dintre Pitesti si Nadlac. Indiferent de experienta dumneavoastra la volan acest drum se parcurge in 7-8 ore in functie de conduita aleasa in trafic. Asa ca de aceasta data m-am bucurat de o calatorie linistita cu un trafic lejer, in trafic fiind doar masini de marfa [tiruri] si foarte putine turisme in apropierea marilor orase. Am realizat cu aceasta ocazie un nou record de timp pe aceasta distanta, 5,45 h.

Daca drumul pana in vama Nadlac a fost destul de lejer aici lucrurile incep sa se complice un pic. Pe sensul de iesire din tara coada pe patru randuri de aproximativ 3-400 de metri Ne-am asteptat frumos randul in coloana si dupa aproximativ o ora jumatate intram in Ungaria. Deoarece portul mastii nu era obligatoriu in acea perioada, nimeni nu purta acest accesoriu de protectie sanitara. Relaxare totala chiar si din partea vamesilor si a politistilor de frontiera care intra in contact zilnic cu foarte multe persoane. In toata vama nu am vazut decat doua persoane cu masca iar formalitatile la iesirea din tara s-au rezumat doar la verificarea actelor si a portbagajului.

Dupa intrarea in Ungaria, circulatia devine mult mai animata. Pe autostrada care ne duce spre Budapesta sant foarte multe restrictii de circulatie, pe foarte multe portiuni de drum se schimba covorul asfaltic. Acelasi lucru se petrece pe centura Budapestei, M0, si pe autostrada care duce spre Viena. Desi traficul a fost un pic mai greoi am traversat Ungaria in patru ore si jumatate, un timp destul de rezonabil zic eu, avand in vedere ca am facut si o oprire de o jumatate de ora pentru masa, cafea si putina relaxare.

In timp ce serveam masa intr-una din parcarile de pe autostrada am fost agasat de mai multe persoane, care fac parte din diaspora noastra, care au incercat sa imi vanda de la telefoane si ochelari la parfumuri si tricouri de firma. Au un stil foarte agasant de a te imbrobodi incat ai nevoie de foarte mult calm pentru a nu riposta verbal, cu asemenea oameni nu stii la ce se poate ajunge.

Si ca un sfat pentru toti cei care opresc in parcarile de pe autostrazile din aceasta tara, nu lasati bunurile la vedere sau masina deschisa pentru ca acesti pseudovanzatori nu asteapta decat cel mai mic semn de neatentie din partea dvs.

Ne continuam calatoria fara nici un incident si ajungem la vama austriaca. In acel moment nu exista nici o restrictie pentru a intra in aceasta tara. Doua masini ale politiei opreau aleatoriu cate o masina pentru verificarea actelor. Deja aici observam prima schimbare, politisti austrieci au masti de protectie si manusi. Am avut norocul sa nu fiu oprit, asa ca ma opresc la prima benzinarie de la intrarea in Austria si achizitionez vigneta, pret 9 euro si o valabilitate de 10 zile. Aceasta trebuie lipita obligatoriu pe parbriz in coltul din stanga sus pentru a putea fi citita de aparate. Daca va opreste politia si aveti vigneta dar nu este lipita amenda este de 200 de euro, iar mila sau compasiune de la un politist austriac nu o sa vedeti niciodata.

Parcurgem rapid si ultima portiune de la vama pana in Viena, aproximativ 60 de km si intram in oras.

Viena e neschimbata, acelasi trafic intens dar ordonat, oameni care se plimba, biciclisti care se opresc alaturi de tine la semafor. La prima vedere pare o alta lume dar totusi parca lipseste ceva din acest decor. Desi aceasta tara a fost considerata nr 1 in Europa privind combaterea pandemiei se pare ca urmele lasate de ea au accentuat si mai mult raceala si aroganta tipic germana. Daca nu am vedea in mijloacele de transport in comun si metrou oameni purtand masti, am putea crede ca acest virus nu a ajuns in aceste locuri.

Daca in trecut existau locuri in oras unde puteam parca fara plata, acum lucrurile sant schimbate total. Daca parcati pe strada aveti nevoie de tichet a carui valabilitate este de doua ore, dupa care va trebuie altul. Pe strada puteti parca gratuit doar pe timpul nopti si in weekend in functie de bitirk. Pentru a nu avea probleme va recomand sa gasiti o parcare cu plata care practica cat decat preturi rezonabile. Langa blocul unde locuieste fiica mea exista o parcare subterana care are tariful de 3,5 euro pe ora sau 4,5 euro 24 de ore. Asa ca dupa ce descarcam bagajele, duc masina in garajul subteran si ne retragem pe camera unde savuram bucuria revederii si binemeritata odihna dupa drumul de fix 1000 de km.

ZIUA 2

Pentru aceasta zi chiar nu aveam nici un plan. Tot ce voiam era sa revedem cele mai frumoase locuri din oras, sa luam pulsul acestor locuri dupa ce au fost ridicate restrictiile post pandemie. Austria nu a decretat starea de urgenta, pentru ca oamenii acestor locuri stiu sa respecte regulile impuse de autoritati fara sa fie amendati sau bombardati cu ordonante si legi. Din acest motiv Austria a avut un numar mic de cazuri de infectare si a gestionat pandemia doar apeland la constiinta. Dar pe moment nu am vrut decat sa ma bucur de revederea unor locuri foarte frumoase si dragi.

Am hoinarit toata ziua prin oras, am revazut Schonbrunn, Stephansdom palatul Hofburg, palatul Belvedere, Primaria, Parlamentul, Hundertwasserhaus si celebra zona comerciala si de promenada a vienezilor Mariahilferstrasse. A fost o zi plina in care ne-am bucurat de revederea cu acest oras iar concluzia ar fi ca nu prea sant turisti, majoritatea locurilor numai sant aglomerate, lumea este mai reticenta si pastreaza acea distantare fizica. Viena ramane superba oricand chiar daca acum este vaduvita de marea masa de turisti, in special asiaticii

ZIUA 3

Pentru ca era sambata, prima zi din weekend am decis sa plecam in Slovenia. Si aceasta tara ridicase majoritatea restrictiilor privind turismul. Am hotarat sa petrecem doua zile in aceasta mica si frumoasa tara, pe care o consider o adevarata oaza de verdeata a Europei. Am ales ca destinatie sa vizitam doua dintre cele mai frumoase orase ale Sloveniei sau mai bine zis sa revedem Maribor si Ljubliana.

Am gasit si cazare in centrul Ljublianei, la hotel Atelier despre care voi scrie un review de cazare. Distanta intre Viena si Ljubliana este de 380 km si se poate parcurge in trei ore si un pic, respectand toate restrictiile de viteza. La intrarea in Slovenia cateva echipaje de politie dirijau circulatia si verificau prin sondaj cate o masina. Am avut norocul sa nu fiu oprit nici aici, dar opresc de buna voie pentru achizitionarea vignetei.

Prima surpriza pe care o am este ca nu am voie in peco fara masca de protectie. Toata lumea se conformeaza asa ca ma reintorc la masina imi iau masca si reusesc sa achizitionez vigneta. Pret 15 euro, valabilitate 7 zile, se lipeste in partea stanga sus a parbrizului.

Si aceasta zi a fost superba. Am revazut Mariborul si Ljubliana, ne-am bucurat de placerea de a calatori si vizita. Am simtit facand acest lucru un aer de libertate, o descatusare de toate lucrurile neplacute care au fost generate de pandemie. Singurul lucru care ne-a reamintit ca virusul inca exista a fost purtarea obligatorie a mastii in toate spatiile inchise. Lumea mult mai relaxata dar cu acea doza de precautie care noua romanilor ne lipseste, si ma refer aici la toti cei care sfideaza si inca mai cred in teorii conspirationiste.

In fata catedralei din Maribor am asistat si la o nunta. Am revazut orasul vechi, catedrala Franciscana, piata centrala si promenada raului Drava. Desi micut Mariborul este un oras incantator si m-as intoarce aici oricand cu placere.

Despre Ljubliana va pot spune ca eu l-as numi orasul verde. Ne-am plimbat prin parcul Tivoli, am urcat la cetate, am fost in punctul zero al orasului La trei poduri, si ne-am oprit la ceas de seara la una din multele terasa de pe malul raului Ljublianca.

Ca o concluzie dupa cea de a treia zi a acestei calatorii ar fi faptul ca pur si simplu uitasem de pandemie si acest nenorocit de virus.

ZIUA 4.

In aceasta zi pentru ca seara trebuia sa ne intoarcem in Viena, am hotarat sa vizitam mica statiune Bled, situata pe malul lacului cu acelasi nume. Aceasta destinatie este mai putin cunoscuta, as putea spune ca este eclipsata de pestera Postojna care este principala destinatie turistica a acestei tari. Este un loc absolut superb, o adevarata oaza de relaxare pe malul acestui lac. Am vizitat cetatea, am inconjurat lacul la pas, cred ca distanta este in jur de cinci km.

Pentru ca timpul era limitat am renuntat la plimbarea cu barca pana pe insula, unde se afla o mica biserica. Aici este locul unde am intalnit cea mai mare parcare pentru rulote. Pentru cei care vor sa petreaca mai mult timp in acest loc, pot pescui, pot face plaja si baie in locurile amenajate special Este un loc pe care il recomand pentru vizitare tuturor celor care ajung in Slovenia. Singurul inconvenient pentru noi a fost ca am pierdut aproape o ora pentru a gasi un loc de parcare. Poate ca fiind duminica si ultima zi de weekend era mai aglomerat.

Parasim aceasta localitate cu regretul ca nu am stat mai mult aici si cu dorinta de a reveni in acest frumos loc. Graba noastra sa datorat si faptului ca mai doream sa bifam inca un obiectiv pentru aceasta zi, Orasul Klagenfurt din Austria, care este capitala regiunii Carintia.

Inainte de a ajunge aici am oprit si in Worthersee pentru a vedea unul din cele mai mari lacuri alpine din Austria. Am gasit cu greu parcare in zona lacului si am facut cativa pasi pe faleza. Terase pline, oameni care se scalda in locurile special amenajate, altii care se plimba cu vaporase sau practica sporturi nautice. Viata merge inainte si lumea incearca sa uite de marile probleme ale acestui moment.

In jurul orelor 16 ajungem in Klagenfurt, un orasel micut si foarte pustiu la acea ora. Facem un tur pietonal prin zona centrala si nu intalnim decat cateva persoane. Ai impresia ca locul este sub asediu iar lumea este inchisa in case din cauza caldurii sau a virusului. Terasele sant inchise, strazile pustii iar singurul magazin deschis intalnit a fost o shaormerie turceasca. In piata primariei sant desenate pe pavele emblemele oraselor care se infratesc cu Klagenfurt. Gasim si emblema orasului Sibiu. O surpriza placuta.

Despre oras ce pot sa va mai spun, micut, curat si foarte, foarte linistit. Cam atat pentru aceasta zi, ne intoarcem in Viena si maine vom porni inapoi catre Romania.

A fost o calatorie frumoasa, o evadare si totodata un burete care sa mai stearga din perioada urata prin care am trecut. La ora cand scriu aceste randuri situatia este total schimbata. Forta de care da dovada acest virus ne face mai slabi si mai neputinciosi. Retraim din nou acele momente de la inceputul pandemiei doar ca de aceasta data de un dramatism deosebit. Chiar daca ni sau inchis din nou portile calatoriilor singurul lucru pe care il doresc este sa trecem cu bine impreuna peste aceasta grea incercare. Sta in puterea noastra sa facem asta, sa fim mai responsabili si cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusi.

Daca imi incheiam reviewurile cu binecunoscuta propozitie - Vacante si calatorii frumoase va doresc -, dati -mi voie sa va urez acum, multa sanatate si sa ne revedem cu bine.

Trimis de micutzu in 25.07.20 22:07:16
Validat / Publicat: 26.07.20 11:40:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 1415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Parcul Tivoli,Ljubliana

webmasterX [26.07.20 11:36:53] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu mașina prin Europa - circuite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmaster [27.07.20 06:06:05] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Mika [27.07.20 13:24:03] »

@micutzu:  Ați avut noroc, ați plecat inainte de  această nebunie din prezent. Și noi vroiam să mergem la băiatul nostru rezident in Austria, ne prograsem in luna august, dar in situația actuală ne intrebăm dacă vom reuși măcar de sărbători să ajungem.   Felicitări pentru excursie și review.

mishu [27.07.20 14:30:46] »

@micutzu:  Frumoasa excursie, felicitari, votat cu mare drag.

micutzu [29.07.20 18:49:47] »

@Mika:  Multumesc mult pentru apreciere si vot. Imi cer scuze ca va raspund cu intarziere, principalul motiv fiind lipsa timpului. Toti vrem sa se termine curand nebunia asta si sa putem calatori din nou, sa putem fi alaturi de cei dragi atunci cand ne dorim. Va stimez mult si v-am citit toate rewiewurile. Sanatate multa va doresc

micutzu [29.07.20 18:53:53] »

@mishu:  Multumesc mult pentru apreciere si vot. Va apreciez foarte mult si va doresc tot binele din lume.

micutzu, Mika, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: