ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2020
ÎNSCRIS: 13.04.17
JUL-2020
Cuplu
BUN

Delta Dunarii in pandemie - Mahmudia, imprejurimile si Sfantu Gheorghe, locul de varsare al Dunarii in mare

De ce trebuia sa vina pandemia pentru a descoperi unele dintre frumusetile tarii noastre, nu doar eu, ci poate multi dintre noi?

Nu stiu, poate pentru ca de multe ori ne place ce e mai departe sau mai greu accesibil, sau poate doar din cauza faptului ca suntem un popor atat de capabil de multe, avem tot ce ne trebuie, mai putin bun simt si respect fata de noi insine si in loc sa facem ceva fumos sa atragem turisti, lasam multe in paragina, facem si lasam mizerie pe unde trecem si multe altele, pe care nu are rost sa le enumar acum.

Pe de alta parte, mai in gluma, mai in serios, noroc cu pandemia ca am vazut si eu Delta Dunarii si mi-am facut o parere buna in general.

Asa excursia noastra in Australia s-a transformat intr-o saptamana in Muntenegru, care apoi a devenit Grecia si in final, Delta Dunarii.

Am decis in ultimul moment sa anulam vacanta in Grecia si am cautat cazare in Delta Dunarii. Am gasit multe hoteluri, multe variante pe care le-as fi ales si in final am ramas la un resort nici prea mare nici prea mic, ce mi s-a parut mai sigur acum, in Mahmudia. Si bine am facut!

Am ales Mahmudia pentru ca am ajuns cu masina, nu ne-am mai complicat cu ferry boat-ul. Dupa Mahmuida mai sunt localitati ca Murighiol si Dunavatu de Sus si Dunavatu de Jos, ultima localitate in care se ajunge cu masina; de aici trebuie luata barca.

In Mahmudia am stat la Hotel Mon Jardin, chiar pe malul Dunarii, frumos, curat, nu foarte mare.

Ca si localitate, Mahmudia mi-a placut pentru ca e mic, dar cu strazi asfaltate, ai unde te plimba, sunt terase, restaurante decente, peisaj frumos, Dunarea, pe malul careia te poti plimba, magazinase, mini market-uri, mai modeste, dar sunt. Ca o statiune mica, un satuc greces, Ba chiar si o biserica Greco-ortodoxa se gaseste in sat. Multe barci, barcagii care organizeaza excursii pe canale. Sus pe un deal la care se ajunge cu masina este o pensiune frumoasa, restaurant ca in Grecia amenajat, priveliste minunata, se vad canalele de sus, Pensiunea Orizont, care ofera si mancare buna. Surprinzator, clientii terasei erau imbracati ca sear ape litoral, in amintirile mele de cand eram mica, foarte eleganti adica.

Ne-am plimbat putin si cu masina la Murighiol, localitatea de langa. Am vizitat Cetatea Halmyris, sau ce a ramas din aceasta, dar si muzeul amenajat. Ghidul foarte carismatic ne-a povestit cateva lucruri interesante. Am vazut debarcaderul, destul de mare, cu multe variante, barci pentru diverse excursii. Am fost apoi in Dunavatu, un satuc unde se afla si un muzeul etnografic, dar care din pacate nu era deschis din cauza pandemiei si a conditiilor impuse.

Ce mi-a placut foarte mult a fost excursia de o zi cu barca pe bratul Sfantu Gheorghe si pana in localitatea cu acelasi nume, unde Dunarea se varsa in Marea Neagra. Excursii sunt destule, se pot gasi fie pe faleza din sat, sunt si afise cu numere de telefon, sau poate chiar de la hotel, depinde ce se doreste.

Pe noi ne-a dus barca pana in localitatea Sfantu Gheorghe, 3 ore jumatate la dus, am fost pe canale, am descoperit vegetatia, nuferii galbeni despre a caror existenta nu stiam pana acum, pasarile Deltei, vechile asezari, sau chiar actualele asezaminte, caii si vacile localnicilor din Delta, toate aceste formand o frumoasa imagine a ceea ce se numeste Delta Dunarii.

Cel mai impresionant mi s-a parut strict locul, sau mai bine zis, felul in care Dunarea dintr-o data se varsa in mare si vezi doar apa in jurul tau. Iesi de pe canal cu barca, linistit si dintr-o data te trezesti ca vezi doar apa. Chiar m-a impresionat.

Noi am ajuns astfel pe plaja din Sfantu Gheorghe, o plaja destul de lunga si larga, cu nisip fin, terase dragute, curate, frumos amenajate. Caldura era, undeva la 33 poate chiar mai mult, dar asa e frumos in vacanta, chiar si pentru mine, care sunt rea de caldura.

Se poate face aici plaja in voie, se poate merge de pe plaja pana in centru pe jos sau cu bus-ul. Noi am fost pe jos pentru ca intre orele 13-16 in weekend, nu circula asa-numitul trocarici, si sincer, nu mi-a parut rau deloc chiar daca era foarte cald. Am mai cautat umbra copiacilor de pe drum si in final am ajuns cu bine la terasa unde ne doream.

Noi am mancat la Green Village Resort, unde mi s-a parut chiar pentru toate gusturile, avand absolut orice iti doreai, de la salate, ciorbe, pui si bineinteles peste. Au si spatii de cazare, ce ni s-au parut foarte dragute, in casute care pe dinafara arata ca vechile case lipovene, insa am cautat pe net si vad ca sunt mereu ocupate, trebuie rezervat din timp.

Satul e dragut, are cateva magazine, strazile pavate cu nisip, dar ii confera un aer mediteraneean, ba chiar glumeam cu Alin, sotul meu, ca ma simt ca intr-un sat grecescș ce-i drept, cat am stat in Delta, in fiecare zi am baut caten un frappe, cu gandul la Grecia.

Puse cap la cap, ma bucur ca am ajuns in Delta, chiar si pe pandemie, mi-am facut o parere, buna poot spune si doresc sa revin candva. Totodata, recomand sa mergeti, doar sa va interesati inainte, sa vedeti ce doriti si sa stiti astfel ce sa alegeti ca si cazare si activitati.

Preturile poate sunt putin mai mari, dar comparativ cu litoralul romanesc, pe acolo ar fi. Sa nu uitam ca totusi e o zona mai greu accesibila, mai ales acele sate in care se ajunge doar pe calea apei.

Oamenii, turistii, foarte in regula, putin mai civilizati ca in alte locuri, de exemplu litoralul romanesc, nu stiu daca din bun simt pentru natura sau pur si simplu in Delta merg altfel de oameni, dar asta e un lucru bun.

Ca o ultima remarca, tantarii nu pot spune ca ne-au ocolit, dar nici nu ne-au ciuruit, eu am avut mai putine ciupituri, Alin ceva mai multe, dar nu exagerat.

Asadar, va recomand sa explorati chiar mai mult din Delta Dunarii daca aveti ocazia, deoarece nu o sa va para rau!

Trimis de Patrim in 17.07.20 21:34:19
Validat / Publicat: 17.07.20 22:30:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #EXCURSII și CĂLĂTORII

VIZUALIZĂRI: 1613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Pelicani

[17.07.20 22:26:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Deltă, #EXCURSII și CĂLĂTORII - DELTA DUNĂRII" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

krisstinnaPHONE
[18.07.20 09:04:36]

@Patrim:  Ai stat la Mon Jardin? Nu îmi vine să cred! Scrie un review, te rog, aș vrea să aflu mai multe detalii, locul mi se pare fabulos ​​

​​România e minunată, mă bucur că ai ales să descoperi locuri frumoase, mai ales Delta Dunării care este superbă- in opinia mea. ​​

Felicitări pentru alegerea făcută!

​​

[18.07.20 09:40:17]

@krisstinna:  Multumesc! Da, am stat acolo si mi-a placut foarte mult, cu toate ca nu as fi crezut. Am scris review, astept sa fie validat.

Numai bine! ​

[18.07.20 09:41:45]

@Patrim

o intrebare buna, iar raspunsurile ar putea fi multe, unul dintre ele poate fi si faptul ca alegem mai intai locuri mai indepartate de noi deoarece cu cat vom inainta in varsta cu atat ne va fi mai greu sa circulam, sau, daca incercam sa vedem si partea plina a paharului, uite ca in astfel de cazuri ai unde sa ajungi.

Foarte frumos ai povestit, o adevarata reclama facuta deltei, felicitari, votat cu mare drag. ​

[18.07.20 09:46:50]

@mishu:  Multumesc!

Da, corect, asa e, incercam sa mergem in locurile mai indepartate exact cum ai spus, poate din cauza ca in timp ce inaintam in varsta, unele locuri poate devin mai greu accesibile. Totusi, nu imi pare rau ca am ales Delta si m-am convins cat este de frumoasa. Chiar doresc sa mai merg cu prima ocazie.

Numai bine! ​​

Dana2008PHONE
[18.07.20 19:11:06]

@Patrim:  Felicitări pentru articol și mulțumiri pentru împărtășirea experienței!

[18.07.20 19:12:17]

@Dana2008:  Multumesc! Numai bine!

mprofeanu
[19.07.20 21:02:37]

@Patrim:  Frumoasă excursie într-un decor mirific! Ce frumoase poze, ce pelicani, un loc pe care trebuie să-l mai revăd...

[19.07.20 21:35:40]

@mprofeanu:  Multumesc! Da, e frumos si deja si eu ma gandesc cand o sa revad minunatiile Deltei. Numai bine!

AcelDavid
[27.11.21 20:09:37]

@krisstinna: Mon Jardin este pozitionat foarte bine, dar cea mai buna mancare de peste este la 200 de m de acolo, la Casa Teo!

Sunt asa de buni ca si acum, in noiembrie, au deschis (au tot anul deschis, nu ca la Mon Jardin).

Le-am testat pe ambele cand a fost nevoie de o locatie pentru nunta mea de anul acesta si intr-adevar au o priveliste buna la ambele, dar pentru mancare te sfatuisc sa mergi la CasaTeo!

AcelDavid, mishu, mprofeanu, Patrim
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Deltă: