ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2024
STATUS: POSEIDON
JUN-2024
Familie

Thasos 2024 – generalități

Mulți dintre voi, cititorii AmFostAcolo, poate că ați fost pe insula grecească Thasos, unii chiar de mai multe ori, alții intenționează să ajungă în vara aceasta sau în viitor. Noi am mers la sfârșitul lui iunie 2024 pentru prima oară pe această insulă, după o documentare prealabilă și o planificare nu foarte strictă.

Chiar dacă unii afirmă că nu este cea mai autentică insulă grecească (și îi cred), nouă ne-a plăcut ceea ce am văzut și ne-am propus să revenim cândva pentru a explora și jumătatea de insulă în care nu am ajuns. Nu sunt un fan înfocat Grecia, am mai fost acum 15 ani într-o stațiune de pe continent extrem de populară, am mers atunci și pe Skiathos într-o excursie de o zi, dar tind să devin (chiar vreau să văd câteva insule și locuri de pe continent în anii următori).

Despre drumul cu autoturismul spre Thasos, prin Bulgaria, și traversarea cu feribotul am scris un articol separat acum câteva zile (vezi impresii). Precizez că traseul ales variază în funcție de localitatea de unde plecați, iar durata călătoriei depinde de abilitățile șoferului, respectarea regulilor de circulație, componența grupului și de gradul de aglomerație din vămile traversate și de la feribot.

Noi am fost cazați la o vilă aflată la marginea localității Skala Potamia, la circa 2,3 km distanță de plaja Golden Beach (voi reveni cu articol dedicat). În zilele petrecute pe insulă ne-am tot plimbat pe partea Nord-Estică, cea muntoasă. Acest lucru a presupus un consum puțin mai ridicat de combustibil și un oarecare timp mai mare de parcurgere a distanțelor. Pe insulă găsiți stații de alimentare cu combustibil, însă prețul este vizibil mai mare – de exemplu la ieșirea din Limenas spre Panagia este un Shell. Eu am alimentat cu 15 litri la o stație în Skala Potamia (JetOil) la preț de 1,95 E/l; am văzut încă o stație peco în această zonă (un BP).

Pentru cei care doresc să se autogospodărească, cel puțin pentru masa de dimineață, în Limenas se află un supermarket Lidl, cu prețuri potrivite, iar în apropierea plajei Golden Beach un supermarket Carrefour Market (cu prețuri măricele). Bineînțeles că în toate localitățile găsiți și alte magazine locale, mai mici sau mai mari, de unde vă puteți procura mâncare, băuturi și alte lucruri strict necesare.

Atenție unde parcați autoturismul în orice zonă/localitate de pe insulă vă aflați! Respectați semnele de interdicție altfel vă veți trezi cu amendă și cu ridicarea plăcuțelor de înmatriculare. În Limenas noi am găsit locuri de parcare în jurul Muzeului de Arheologie și pe faleză, vis-a-vis de port. În arealul plajei Golden Beach sunt mai multe locuri de parcare gratuite, neamenajate, parțial sub copaci (grijă la pini/conifere, mai picură rășină); de asemenea, găsiți spații de parcare în portul vechi din Skala Potamia. În satele de munte, unde străduțele sunt înguste, se găsesc mai greu locuri de parcare. În Panagia găsiți în partea de sus a satului (de unde veți avea și o priveliște deosebită asupra așezării montane), lângă biserică, și peste drum de magazinul/fabrica Sotirelis (câteva locuri: 40.73097431823556,24.72885344069466). În Theologos găsiți locuri suficiente pe stadionul satului, aproape de intrarea în localitate, o parcare mică în apropierea Muzeului de Folclor și una ceva mai măricică în capătul satului, lângă cimitir și capela acestuia (loc de unde puteți porni și spre cascade). La Aliki Beach și Paradise Beach sunt o serie de locuri disponibile pe marginea șoselei de coastă.

În Skala Potamia circulă prin stațiune în fiecare seară un trenuleț turistic, între orele 20.00-23.15, o cursă costând 5 E/adult și 3 E/copil. Pe insulă există transport în comun asigurat de autobuze, în multe stații sunt afișate orele de circulație (detalii aici: go-thassos.gr/thassos-bus ... chedules-prices). Am zărit și taxiuri pe insulă, în Limenas. Care vin în Panagia-Potamia, în Prinos.

Deși ne aflam la sfârșitul lunii iunie deja insula era animată, pe lângă români fiind și mulți bulgari și turci, dar și sârbi și alte naționalități. Am văzut autocare cu turiști, unele chiar cu numere de România.

În ceea ce privește gastronomia, am mâncat la mai multe taverne, am degustat o serie de preparate/produse celebre grecești, altele au rămas pe listă. Taverne drăguțe găsești în mai toate locurile de pe insulă, de la cele de pe malul mării, la cele cocoțate pe munte sau sub platanii bătrâni din piațetele locale. Prețurile diferă puțin, în funcție de amplasament și notorietatea restaurantului, dar nu sunt de speriat – părerea mea. Normal că fructele de mare, peștele și mielul/iedul sunt cele mai scumpe feluri de mâncare. Un frappe grecesc avea prețul cuprins între 2,5 E - 3,5 E la taverne, gyrosul pornea de la 5 E, iar souvlaki de la 10 E porția completă (cu pita și garnitură). Un platou de pește/fructe de mare pentru o persoană avea un preț de 18 E, iar platou de paste cu fructe de mare pentru două persoane ajungea la 38 E. Am mâncat bougiourdi grecesc delicios și la 6 E, și la 7E. Apa mi s-a părut ieftină la taverne: undeva la 1,50 E – 2 E sticlele mari de 1 litru. Mare parte din meniuri au și traducere în limba română. Desert am primit din partea casei în mai multe locuri (înghețată, prăjitură cu griș). Prețuri pentru toate buzunarele, depinde de fiecare ce alege și cât se întinde.

Am găsit suveniruri drăguțe în mai multe locuri de pe insulă, unele handmade (lemn și piatră), altele din bucățele de marmură, brățări din lemn de măslin etc. Magneții erau în general cotați la 1 E/bucata cei clasici, până la 2-3 E cei mai „sofisticați” (cu reduceri la achiziționarea unui număr mai mare). Uleiul de măsline de la Sotirelis, cel mai scump sortiment la bidon de 5 litri,  a ajuns 77 E, iar măslinele la borcan circa 7,5 E/kg, depinde de sortiment.

Am întâlnit oameni drăguți, greci amabili, mulți cunoscători ai limbii engleze. Am văzut pe localnici călătorind pe scutere și motociclete, bărbați, dar și femei; ne-am salutat cu vârstnici care stăteau în fața caselor; i-am admirat pe grecii care dimineața se relaxau pe scăunele la tavernă în fața unei cești de cafea și a unui pahar de apă.

Pe lângă câteva plaje am reușit să vizităm și câteva obiective cultural-istorice: o parte din urmele istorice din Limenas (amfiteatrul, acropole, agora, ziduri prin oraș), ruinele de la Aliki, Muzeul de Folclor din Theologos, satele de munte Panagia, Theologos și Potamia. Ne-am oprit în mai multe puncte de belvedere de-a lungul șoselei costiere de unde am admirat Marea Egee și nuanțele sale de albastru, golfurile stâncoase și pinii cu conuri imense.

Ne-au rămas multe locuri de văzut, mai ales pe coasta sud-estică, Muzeul de Arheologie din Limenas, una din plajele Marble, poate Giola, satul Kastro, vârful Ipsarion etc. Motiv de a reveni, cândva...

La această primă vizită, mie mi-a plăcut în Thasos.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 09.07.24 09:29:35
Validat / Publicat: 09.07.24 14:42:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 În Skala Potamia.

⭐ValentinB_88⭐
[09.07.24 17:43:32]

Deci cred că am în sfârșit un loc, unde am fost ÎNAINTEA ta, anume insula Thassos. 😁 Am fost acolo o singură dată, prin 2017.

Văd că unele lucruri au mai evoluat, la fel și prețurile, care au crescut simțitor. Când am fost noi atunci un Gyros era... sub 2 euro! Totuși văd că insula și-a păstrat farmecul.

Votat cu drag și cu... nostalgie.

mielutaPHONE
[09.07.24 20:56:04]

Am fost acolo. Am fost trei ani la rând. Magnific.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[10.07.24 10:30:39]

@⭐ValentinB_88⭐: Uite o destinație unde ai ajuns înaintea mea! În privința turismului extern pot afirma că nu sunt prea „umblat” , sper să recuperez câte ceva de aici încolo.

Peste tot în Europa sunt modificări, situația geopolitică și economică a continentului s-a schimbat mult în ultimii ani. Prețurile or fi crescut, dar peisajele rămân (de cele mai multe ori) la fel de frumoase.

Numai bine!

@mieluta: Mulțumesc pentru lectură și ecou. Insula Thasos are părțile sale frumoase, mi-a plăcut la prima vizită.

Vacanțe frumoase!

mieluta, ⭐ValentinB_88⭐