ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2024
PREȚ nu știu
REZONABIL

Către satisfăcător

Le Plazza - Restaurant italian în Tours

De regulă, într-un circuit organizat de o agenție turistică, dacă regimul de masă este demipensiune, ambele mese ale unei zile se servesc la restaurantul hotelului la care ești cazat. Prânzul se servește în deplasare, întotdeauna în alt loc, conform programului zilei.

De astă dată, în cadrul circuitului Paris și Valea Loarei, la Hotel Kyriad - Tours, am avut parte de o premieră. Hotelul nu asigură servicii de masă decât la micul dejun. Așadar, pentru masa de seară, organizatorii au fost nevoiți să se orienteze către un restaurant din oraș, situat la 7 km de hotel, alcătuind programul zilei astfel încât, mai înainte de a se ajunge seara la cazare, cina să fi fost servită. Nu pot spune că am fost încântată de Le Plazza - restaurantul italian din Tours. Și veți vedea de ce.

Restaurantul Le Plazza este destul de bine amplasat, în orașul Tours, Place de la Résistance, 37000, la parterul unei clădiri în care se află și Hotel Mondial. După distrugerea districtului nordic în timpul bombardamentelor din iunie 1940, zona devenise un vast câmp de ruine. Piața, așa cum o vedem noi astăzi, sub forma a patru parcele simetrice în formă de L, alcătuind împreună un pătrat accesat printr-o rețea de drumuri secundare, a fost proiectată și construită între 1948 și 1952.

Le Plazza - restaurantul cu specific italienesc din Tours funcționează în acest local din anul 2015. Deschis de Luni până Sâmbătă, restaurantul oferă masa de prânz între orele 12.00-14.00 și cina între orele 19.00-22.30. Duminica este deschis doar pentru prânz, între orele 12.00-14.00. În fața intrării există o terasă descoperită, cu 70 de locuri, unde poți poposi pentru o cafea, un suc răcoritor sau... altceva.  În interior sunt aprox. 50 de locuri la parter, cu mese rotunde, cu mese înalte, dar și cu mese duo pentru mai multă intimitate.

La etaj există un mic salon cu aprox. 40 de locuri care poate fi rezervat pentru diverse evenimente, dar și unul mai mare, de aprox. 100 de locuri, care permite găzduirea de grupuri. Acolo am fost și noi conduși, la mesele lungi, așezate în formă de U. Pe mese erau deja aranjate tacâmurile, șervețelele, paharele și sticlele cu apă, precum și coșulețele cu chifle. Oferta a fost aceeași pentru toată lumea, conform aranjamentului anterior și probabil al negocierilor cu agenția turistică din România.

Curând au fost aduse platourile cu aperitive - unul pentru patru persoane - incluzând mai multe feluri de pastramă și șuncă, măsline, cubulețe de brânză din două sortimente (bineînțeles, nu lipsea brânza cu mucegai alb), pate de ficat, cremă de pește, unt și legume - roșii cherry, castraveți proaspeți și ardei copți. Același gen de platou ne-a fost oferit și în seara următoare.

Felul de bază a fost, bineînțeles, în stil italienesc, dar nu a mulțumit pe toată lumea. Nici pe mine nu m-a încântat, dar nu am avut obiecții. Știam că pentru costuri cât mai mici se aleg cele mai ieftine oferte.

În prima seară am primit (într-o farfurie nefiresc de mare) paste Carbonara făcute cu penne rigate peste care tronau o felie de șuncă frumos răsucită și câteva fire de verdeață. Dacă măcar ar fi fost făcute cu tagliatelle... Dar asta a fost cum a fost. În cea de-a doua seară, felul principal a uimit pe mai toată lumea - Risotto Verdura - orez gătit cu bulion aromatizat cu plante mediteraneene, specialiate pe care cineva a refuzat-o cu vehemență chiar de la început, fapt care a avut ca rezultat înlocuirea sa cu... paste Carbonara. De astă dată făcute cu tagliatelle. De altfel, studiind oferta restaurantului (era afișată afară, lângă intrare) am remarcat faptul că în ambele seri ni s-au servit cele mai ieftine preparate din meniu: Carbonara Romana - 15,90 euro/porția și Risotto Verdura - 16,90 euro/porția, prețuri care - cu siguranță, prin negociere - au fost trase și mai în jos. Pentru restul ofertei restaurantului Le Plazza atașez poza de la intrare. În mare, prețurile nu sunt exagerate comparativ cu alte restaurante din Franța. Poate, dacă se putea comanda a la carte, lumea ar fi plecat mai mulțumită de acolo.

Deserturile au fost bune - în prima seară o porție generoasă de Tiramisu, iar în cea de-a doua seară înghețată de căpșuni așezată pe un pat de ananas.

Servicii

Mi-a plăcut restaurantul - amplasamentul lui, aranjamentele interioare, scările care suc la etaj... Începând cu primirea în pragul ușii și până la final, ospătarii au fost deosebit de amabili și serviabili. Ba chiar, un angajat român care lucra la bucătărie ni s-a alăturat pentru un scurt dialog. Lui i se datorează schimbarea meniului pentru persoana nemulțumită de Risotto Verdura.

Gastronomie (Bucătărie & Masă)

Am detaliat mai sus.

Locație și Împrejurimi

Deși departe de hotelul la care eram cazați, locația nu m-a deranjat. Am ajuns acolo cu autocarul. Împrejurimile sunt specifice unui mic orășel - străduțe circulate, clădiri nu prea noi și nu prea înalte și o biserică veche pe care - din cauză de timp limitat - nu am vizitat-o.

Trimis de iulianic in 17.06.24 07:35:52
Validat / Publicat: 17.06.24 12:47:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Tours - Le Plazza, restaurant italian în Tours. În împrejurimi.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)

[17.06.24 12:50:43]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Tours?, TOURS" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER UndeMâncăm]

webmasterPHONE
[17.06.24 14:09:37]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs