Vacan╚Ťa ├«n ORLEANS / FRAN╚ÜA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Afișate impresii [1 - 3]
  • AUGUST, 2012
  • de: levasi [29.11.14]

Orleans - o scurta oprire

In drumul nostru intre Paris si Geneva ne-am gandit sa facem un scurt popas in orasul Ioanei d'Arc. Cazarea am avut-o la ETAP HOTEL Orl├ęans sud Parc des Expos, un hotel in absolut stil frantuzesc, o camera de cativa metri patrati, o baie in care si singur te simteai inghesuit si ti-ai fi dorit sa te dai afara, dar curata si cu parcare in pret. Cam atat despre cazare, sa trecem la lucrurile cu adevarat placute. Orleans, orasul eroinei franceze Ioana d'Arc, un oras care imbina foarte placut [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
  • APRILIE, 2010
  • de: recul* [05.09.10]

Orleans, orasul fecioarei

Cand spui Orleans, gandul iti zboara fara sa vrei la Ioana dÔÇÖArc, cea care a contribuit la eliberarea orasului aflat sub stapanire engleza dupa razboiul de 100 de ani. Orleans este un orasel situat in provincia Centre, pe fluviul Loirei, un orasel in care noul si vechiul se impletesc si se completeaza intrun mod fericit. Am vazut strazi inguste, pietruite, cu rigole de scurgere a apei pe mijloc, unde lumina soarelui patrunde cu greu, dar si strazi largi, pentru traficul auto si pietonal [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
  • APRILIE, 2010
  • de: recul* [15.07.10]

Castelul Chambord

Despre castelele din Valea Loirei s-a scris multe si se spun si mai multe. Numai lucruri frumoase. Putin neincrezatori, in general turistii sunt entuziasti si exuberanti, ne hotaram sa incercam si noi "gustul" unui astfel de castel (cel putin unul! ). Neinitiati fiind, apelam la prieteni pentru un sfat pe care il si primim cu tot cu ghid (tot un prieten, evident) : CHAMBORD!! Asa ca intr-o buna dimineata ne punem in miscare din Olivet, Orleans, cu masina prietenului nostru spre mult laudata [...] ÔÇö vezi review [+15 poze]
  • Ai fost ╚Öi tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs