ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2024
Familie
PREȚ 170 lei
BUN

La Michele - unde (aproape) am dovedit o pizza de 1,4 kg

După vizita în Salina Tg. Ocna despre care am scris aici, bateriile stomacului erau cam goale. Deși inițial ne doream să mâncăm la restaurantul de la suprafață al salinei, planurile au fost năruite de  programul acestuia.

Am început fugitiv să caut o locație alternativă pentru papa, în Tg. Ocna. Cum Google Maps este prietenul meu de nădejde, am folosit toate informațiile afișate pentru a lua o deciziă bună.

Alegerea unui loc unde să mâncăm este o povară atunci când suntem într-o locație nouă sau locație unde nu am mai mers la vreun restaurant. Trebuie să arunc zarurile pe baza numărului de recenzii, a notei medii sau a celor mai recente recenzii.

Zis și făcut... printre restaurantele afișate care mi-au atras atenție, se număra La Michele cu aproape 2300 de recenzii și o medie de 4,3 dar și alte restaurante, pizzeri, burgării și alte dalea.

După câteva minute de dezbatere am luat decizia cea mare... mergem la Mișel! Michel? Mișele? Domne... se scrie La Michele, citiți cum doriți.

Am setat navigația cu direcția La Michele dar am ajuns prost... undeva în spatele blocului unde se află locația, în zona de aprovizionare. După câteva manevre pe îngustele străduțe, am redresat mașina și am realizat că nu prea avem cum parca în fața locației, aceasta fiind cumva în piațeta din centrul orașului, vecină cu primăria, sau Piațeta Primăriei cum zic localnicii. Piațeta a fost modernizată de curând, în 2023 dacă nu mă înșel și practic un mare spațiu aparține acum pietonilor, un lucru tare fain.

Locația

Așadar am parcat în cadrul parcării de la hotelul Măgura/ Complexul balnear Măgura, negăsind alte locuri special amenajate pentru așa ceva. Dacă sunt, rog scuze Târg-ocnenilor, eu m-am învârtit și nu am găsit.

Cum spuneam locația este la parterului unui... bloc. Da, tot parterul unui bloc de 4 etaje, este ocupat de Restaurantul despre care discutăm. La prima vedere locația pare modestă și nu-și arată numărul de recenzii pe care nici măcar hotelul vecin nu-l are.

Am uitat să spun că era vineri și era trecut de 5 după-masă, dar locația nu era foarte aglomerată. Am găsit cu ușurință loc la una din mesele din exterior/terasă.

Probabil v-ați dat seama că La Michele este o locație cu specific italienesc DAR au implementat în meniu și feluri tradiționale românești.

Meniul

Primul pas făcuse efectuat (alegerea locației) dar acum urma partea cea mai grea. Ce comandăm? Deși pizza a devenit cumva clișeică iar cura de pizze din Italia mă îndestulase la vremea respectivă, trecuse totuși mult timp de atunci așa că nu puteam refuza o pizza clasică italiano-românească.

Mânați de luptele grele ce se dădeau în burțile noastre, am comandat cea mai de neam prost pizza... A' mai mare... intitulată de ei... FAMILY QUATTRO STAGIONE. În meniu scria că acest monstru italian are 1.400 grame sau aproape un kil jumate cum ar zice românul.

Un kil jumate de pizza? Adă încoace că praf o fac! Ah am pus și extra porumb pe ea. Yum yum. Pentru a completa papilele gustative și cu altceva am mai comandat... o ciorbă de vacă mu, o ciorbă de burtică din același animal, o focaccia, o supă cu gulaș plus limonade și o bericioaică.

După aproximativ 20 de minute, au început să vină preparatele, precum sarmalele la nuntă. Impactul vizual cu pizza a fost copleșitor. Nu mai văzusem în viața mea așa pizza, adică atât de MARE. Pizza uriașă ocupa un spațiu considerabil din toată masa.

Bine bine dar cum a fost la gust? Întreba cititorul curios. 🧐

A fost foarte bună, ingredientele proaspete, blatul subțire, a fost ce trebuie. Despre ciorbe pot spune același lucru. Gustul a fost deosebit iar toate preparatele au fost mâncate pe nerăsuflate, mai puțin pizza, unde în ciuda eforturilor depuse, nu am reușit să o dovedim. Așa că am luat la pachet 2-3 felii rămase.

Limonada și berea au venit ca o completare necesară acestui tablou culinar.

Toată combinația de mai sus a costat 170 de lei. Consider prețul unul echilibrat și bine corelat cu ce am primit. De asemenea locația era curată, ospătarii amabili iar localul frumos amenajat inclusiv în interior.

Una peste alta eu vă recomand locația. După ce ne-am îndestulat poftele, am luat-o la pas prin Piațeta din dreptul restaurantului și apoi am mers spre cazare, la Casa Mary Mar despre care am scris aici.

Apropo, este La Michele cu un 'l' nu 2 de l cum este notat acum în categoria de pe site.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 04.10.24 11:26:50
Validat / Publicat: 04.10.24 12:38:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU OCNA [BC].

VIZUALIZĂRI: 194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 La Michele - Tg Ocna - primaria din piațetă

webmasterPHONE
[04.10.24 12:49:25]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Carmen IonPHONE
[04.10.24 13:43:29]

@⭐ValentinB_88⭐: Sunt convinsă că acesta e restaurantul italienesc la care am mâncat prin 1997, deși nu cred că se numea Michele atunci. Dar câte restaurante italienești la parterul unui bloc din Piața Primăriei din Târgu Ocna pot să fie?!!

Am reținut locul pentru că la vremea aceea mi s-a părut extraordinar să găsesc un restaurant italienesc într-un... târg. Restaurant, nu pizzerie!

Îmi amintesc că eram cu soțul cu mașina într-un circuit în interes de serviciu prin țară. Ne întorceam de la Botoșani și am căutat o cazare intermediară. La Onești hotelul acela mare era plin de moldoveni de peste Prut iar la Slănic Moldova am făcut un ocol degeaba, căci era vară și nu am găsit nicio cameră.

Ne-am gândit să o luăm încetișor spre Bacău, dar trecând prin Târgu Ocna, am văzut de la distanță hotelul, care aparținea sindicatelor și avea camere libere.

Ce noroc pe noi! Nu atât cu hotelul, care era foarte modest și învechit ca dotări, ci cu restaurantul italienesc alăturat, unde ne-am desfătat cu un biftec florentin nemaipomenit de gustos, și cu cannoli. Și am băut un vin pe care soțul meu l-a pomenit mult timp după aceea.

Restaurantul acela a rămas în antologia familiei, alături, de pildă, de un hotel din Ocna Sugatag care, în 1995, avea piscina exterioara și interioară și peste 100 de canale TV prin satelit!

Să găsești asemenea minunății în anii aceia și în locuri atât de îndepărtate de București era o treabă deosebită, de care ne-am tot mirat.

Mă bucur că restaurantul italienesc din Târgu Ocna mai există, chiar dacă, probabil, și-a schimbat între timp proprietarul (atunci era un italiano vero). Și în mod cert ai făcut o alegere bună: pizzele arată grozav iar prețul mi se pare foarte rezonabil.

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[04.10.24 14:16:36]

@webmaster: Mulțumesc.

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[04.10.24 14:20:31]

@Carmen Ion:

Prea multe din '97 nu știu căci pe vremea aceea nu aveam nici măcar... un deceniu de existență.

Mulțumesc pentru comentariul plin de emoții. Frumoase amintiri aveți despre aceste locuri la fel de frumoase și mă bucur că ți-am stârnit amintiri frumoase. De asemenea mulțumesc pentru vot și vizită.

tata123 🔱PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.10.24 20:39:31]

@⭐ValentinB_88⭐: Pizza se pare că a fost "măricică" 😁, numai dacă comparăm mărimea farfuriilor situate pe masă. Mă bucur că ați găsit un restaurant cu preparate bune, dovadă numărul recenziilor menționate.

La Michele reprezintă un brand pe meleagurile băcăuane, vorbim de patru localuri (de diverse categorii: restaurant, pizzerie, berărie), două în Târgu Ocna și două în Onești. Înțeleg că se organizează periodic evenimente în aceste localuri, iar patronul se laudă cu oaspeții de seamă ce i-au trecut pragul de-a lungul anilor.

Mulțumim pentru prezentare.

tata123 🔱PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.10.24 20:56:35]

@Carmen Ion: Este posibil ca restaurantul în care ați mâncat în 1997 să fie chiar La Michele. Proprietarul, M. D. - cunoscător în domeniul gastronomic, a deschis în 1996 în orașul natal, Târgu Ocna, primul restaurant Michele (franchising.info.ro/artic ... business-suflet).

Într-o postare FB am citit despre un fost restaurant numit "Stil", care ar fi funcționat acolo înaintea localului de azi.

Rețeaua de localuri La Michele din Onești și Târgu Ocna este, în general, bine apreciată de clienți.

Carmen IonPHONE
[04.10.24 22:48:32]

@tata123 🔱: Foarte posibil, așa cum am spus, dar nu cred că se numea Michele în 1997.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.10.24 08:50:09]

@⭐ValentinB_88⭐: Pizza de 1,4 kg? Doamne, parcă au sărit de pe fix ăștia de la restaurante. Pe când o pizza cât roata carului? De altfel, pentru a intra în Cartea Recordurilor s-au făcut altele și mai mari.

Și papanașii parcă vor a se întrece pe ei înșiși. Sunt tot mai mari și neapărat doi la porție. Doar buna înțelegere a ospătarilor face ca aceștia să fie serviți și la două farfurii sau măcar la două tacâmuri.

Și berea se servește cu haz. Am întâlnit "bere la metru" (10 halbe comandate odată, aduse la masă pe o tavă specială ca o scândură lungă de 1 m) cunoscătorii știu desigur și - în Grecia - bere la litru servită într-un recipient mare, în formă de ciubotă.

Pentru a mai dezmorți atmosfera de pe site, care pare că a intrat în letargie în ultima vreme, poate că ar trebui să ne mai amintim și amănunte de acestea.

Călătorii frumoase oriunde și oricând!

Carmen Ion, iulianic, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Tîrgu Ocna: