ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2024
ÎNSCRIS: 07.03.16
STATUS: CONSUL
JUN-2024
Cuplu

Cel mai bun păstrăv din ultima vreme

Indicatorul spre restaurant îl observasem când ne îndreptam către parcarea în care urma să lăsăm maşina şi să drumeţim ceva kilometrii de dezmorţire.

Nu aveam cum ajunge la Cabana Mălăieşti dar deja, în mintea noastră mai important se prefigura finalul plimbărelii, tentaţia promisă a păstrăvălui proaspăt persistând tot timpul deplasării în sus şi în jos.

Astfel că reveniţi la autoturism şi odată luată calea de întoarcere, aşteptăm revederea cu indicatorul după fiecare curbă. Până când sumbre presimţiri ne împresoară, nu cumva să fi ratat intrarea.

Bine scris “intrarea” deoarece restaurantul e poziţionat cam la 70-80 metri de şosea şi ajungi acolo pe un drum pietruit care se termină în parcarea din faţa terasei.

Una care ne oferă un prim aspect pozitiv cu referire la preocuparea proprietarilor, din moment ce florile în ghivece suspendate confereau o notă de prospeţime şi bun gust estetic.

Am fost invitaţi pe o terasă suspendată şi acoperită gen ponton, ridicată peste albia unui mic pârâu prin care se scurg apele bazinelor ce ţine loc de casă pentru păstrăvii ce mai devreme sau mai târziu vor ajunge pe mesele clienţilor localului sau prin congelatoarele magazinelor.

Te poţi aşeza şi la mese sub umbrelele postate pe aleile din piatră de munte însă acolo, cu siguranţă, nu ai parte de răcoarea necesară într-o asemenea zi toridă precum locul în care am fost noi poftiţi.

Fără prea multe cuvinte, locul este tihnit şi amenajat cu bun gust.

Meniurile ne-au fost aduse rapid iar comenzile preluate la fel. Oferta culinară se bazează, aşa cum ne aşteptam, pe produse din peşte, pe lângă păstrăv având posibilitatea să alegi crap şi somn, ultimele două specii aduse din depozite, bănuiesc, de vreme ce nu vedeam prin jur microclimatul necesar creşterii lor.

Gustări reci – salată de icre, păstrăv afumat sau bruschete cu cremă de păstrăv – ori calde te ademenesc cu nesiguranţa ca alegerea ta să nu fie inferioară ipoteticei alteia.

Paginile meniului nu sunt multe – doar două – astfel că opţiunile nu debordează de variante. Consider că e mai bine aşa, dacă ne aflăm într-o păstrăvărie nu are rost să se complice bucătarul cu tot felul de aripioare picante, ciorbe de fasole, şniţele sau tochituri.

Patru persoane optăm pentru patru feluri diferite: păstrăv la grătar, saramură de păstrăv cu mămăliguţă, file de păstrăv iar eu păstrăv prăjit.

Imediat sunt aduse băuturile, beri reci şi limonadă, aşezate lângă vaza cu flori proaspete aflată pe masă încă de la sosirea noastră.

În intervalul de timp necesar pregătirii comenzii fac un tur al unităţii, în care observ două case de lemn ce ar putea găzdui şi oaspeţi, bucătăria aflată într-o micuţă clădire situată la vreo 30 metri de ponton, locuri de joacă pentru copii şi două terase rotunde aflate pe un mic deal, la marginea bazinelor în care zburdă păstrăvii.

Ce mi-a atras atenţia şi tentaţia de a intra a fost toaleta. Cu ghirlande de flori la intrarea doamnelor – în care, totuşi, nu mi-am permis să intru – şi modalitatea de evidenţiere a celor cărora le sunt destinate spaţiile, un crap cu o coroniţă pe cap pentru doamne şi un păstrăv cu pălărie pentru domni, intuiam că oferă condiţii optime de ar fi să ai nevoie de ele.

Însă nici prin cap nu mi-ar fi trecut că se prezintă într-o asemenea stare de curăţenie şi dotare! Cu flori, beţişoare aromate, chiuvetă încastrată în blat de lemn, lumânări, oglindă curată şi aerisită, încăperea avea în inventor chiar şi maşină de spălat rufe!

Are timp bucătarul să pregătească şi aproape să finalizeze preparatele până mă casc eu pe acolo. Iar când chelnerul ni le aduce, salivăm instant de bine ce arată.

Din capul locului cerem suplimentarea cu încă o porţie a boţului de mămăligă şi mujdeiului. Prea bine se prezintă şi prea poftă ne este!

Pe care ne-o potolim cu bucatele aduse. Consider că am mâncat cel mai bine gătit păstrăv din ultimii ani. A fost delicios!!

Calitatea mâncării, servirea ireproşabilă, poziţia geografică a restaurantului într-un cadru natural cu vârfuri muntoase pe fundal şi aspectul foarte îngrijit al restaurantului mă determină să vi-l recomand cu mare căldură dacă va fi să porniţi vreodată spre Cabana Mălăieşti.

P. S. - o să vă ofer preţurile într-una din poze.

Trimis de Marius 72 in 02.07.24 15:48:58
Validat / Publicat: 02.07.24 16:19:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P26 Saramură de păstrăv