ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2024
APR-2024
Familie
PREȚ 155 lei
EXCELENT

Excelent, ca de fiecare dată

Fiind cazați din nou în Râșnov, trebuia să mergem undeva să și mâncăm. Pentru că de fiecare dată am fost extrem de mulțumiți de serviciile și mâncarea celor de la Restaurant Promenadă, am decis să revenim aici pentru a... nu mai știu a câta oară.

Fiind săptămâna cu 1 mai, mă așteptam să fie foarte aglomerat. Am mai fost în perioade specifice aglomerate și chiar a trebuie să așteptăm eliberarea unei mese.

Spre surprinderea mea, am avut chiar posibilitatea de a alege unde să stăm. Pentru că era seară și abia ne cazasem și bănănăisem toată ziua, am zis că o ciorbă ar fi extrem de potrivită.

Ospătarul a venit repede și ne-a preluat comanda. Am comandat...

-ciorbă ardelenească cu afumătură

-ciorbă de burtă

-ciorbă țărănească de văcuță mu

-tocăniță cu ghebe și mămăliguță

-papanaș cu dulceață

Ciorbele au venit desigur, foarte repede, în nici 10 minute, un lucru grozav pentru că abia așteptam delectarea papilelor gustative. Eu am ales ciorba de burtă care a fost foarte bună, de o consistență potrivită, suficient de cremoasă, mergând la fix cu smântânica și cu ardeiul iute din dotare.

Nu prea am avut ce reproșa pentru că a fost exact cum trebuie. Despre ciorbele "vecinilor" de masă, din spusele lor dar și din degustarea mea de o lingură, pot confirma aceleași aspecte. Gustul foarte bun, carnea fiartă, cartofii moi, poate ușor sărate, mai ales cea ardelenească cu afumătură dar se înțelege. Tocănița cu Ghebe și mămăliguța, un preparat atât de simplu, a avut și el un gust deosebit, semn că una e ce faci acasă și alta este ce face un bucătar profesionist.

Ulterior au venit și papanașul. Îmi aduc aminte că am comandat doar unul, nu doi cum se obișnuiește, asta pentru că în meniu aveau notat și 1 bucată dar și pentru că știam că nu prea va mai fi loc pentru doi iar nu toți mesenii voiau papanași.

Papanașul cu dulceață a fost foarte bun și el și a venit ca o completare perfectă asupra tabloului culinar.

Toată consumația a costat aproximativ 150 de lei fără tips și a meritat din plin.

_____

A doua zi, undeva pe seară, trecut de 21.00 am ajuns din nou aici, ghidați de burticile goale care doreau să fie umplute. Ca și ziua anterioară, locația era pustie, semn că doar prin weekenduri este aglomerată așa cum o știam noi.

Evident ne-am bucurat din plin. Am putut alege unde stăm, mâncarea a venit super repede iar locul de joacă de sus de la etaj a fost pustiu iar cea mică s-a jucat în voie pe acolo. Nu cred că am zis dar da... au un loc de joacă sus cu trambuline, traseu, bile, etc. Foarte bine gândit pentru toată lumea.

Cum voiam să diversificăm masa, am renunțat aproape total la ciorbe și am ales...

-Pizza la Promenadă (pizza casei)

-Coaste de porc la cuptor cu sus Barbeque

-Ciorbă țărănească de văcuță (na că tot s-a strecurat una... este prea bună, ce să faci?)

+ bere, smântână, pâine...

Să le luăm la rând.

A fost mare șoc vizual cu pizza asta de sus. Pizza asta Promenadă, adică un fel de pizza casei, care conținea... piept de pui, sos de coaste, sos de roşii, mozzarella, salam, şuncă praga, ciuperci, porumb dulce, masline negre, oregano

A venit într-o formă circulară... da era tot rotundă precum aia clasică pe care o știam și pe care o mâncasem cu nici 2-3 săptămâni în urmă, la mama ei în Italia. Și acolo tot de forma unui cerc era.

Doar că în interior era o... gaură! Da... iar marginile erau împletite din cocă, peste ingrediente. Pot eu să mă chinui 2 ore să vă explic și să omor prea mulți neuroni. Nu mai bine vă uitați la poze? Vă rog...

În interiorul pizzei adică în gaura aia, era un sos barbeque + ceva crispy strips. Mvai... dă-i mâncăului pizza, sos și pui prăjit și zici că i-a pus Dumnezeu mâna în cap. Ce coaste, ce ciorbe, ce supe. Era bătaie pe pizza mea. Stați domol! Fiecare cu porția lui!

Așadar pizza a fost foarte bună și chit că nu ar fi fost (deși nu a fost cazul) tot avea 2-3 bile albe doar din plating și din unicitatea prezentării. Nu am mâncat eu tone de pizza la viața mea dar am mâncat destule și de prin mai multe locuri și nu am văzut niciodată așa prezentare.

Coastele (ale soției) - nu... nu ale ei fizic, ale ei din farfurie, au fost (zise ea fan ribs) foarte foarte foarte bune! Ziceam că rămâne ceva de pe acolo dar singurele resturi au fost oasele rămase în urmă. Coastele au venit asortate cu un sos barbeque, similar cu cel de la pizza plus un castron de cartofi prăjiți tip chipsuri.

Iahnia de fasole servită cu murăturile asortate a fost și ea bună. Pe mine nu mă pasionează acest fel de mâncare tradițional dar după spusele celui ce le-a mâncat, au fost chiar reușite.

Ciorba la fel de bună ca și ziua anterioară!

Concluzionând pentru a nu mai știu câta oară, mâncarea a fost foarte bună, servirea ireproșabilă iar experiența, una memorabilă ca de fiecare dată.

Locația este amplasată într-un capăt al Rășnovului, într-o zonă de case, lângă o pădure, promanada Sisi și izvorul Râșnovia.

Dacă aș recomanda locația? Clar da... dacă aveți drum prin Râșnov, faceți o oprire aici și nu veți regreta.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 30.05.24 13:32:41
Validat / Publicat: 30.05.24 14:36:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Papanașul buclucaș.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 31900 PMA (din 23 voturi)

webmasterPHONE
[30.05.24 18:36:09]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.05.24 10:33:36]

@⭐ValentinB_88⭐: Am fost și noi o dată la Promenada, prin iarna lui 2022, cazați fiind în Râșnov. La momentul respectiv am fost mulțumiți de preparate și de prețuri.

Restaurantul este excelent poziționat, la umbra copacilor, găsiți locuri de parcare suficiente în zonă, beneficiați de loc de joacă interior/exterior pentru copii. De asemenea, parcul din apropiere este perfect pentru o plimbare de relaxare după o masă copioasă.

Călătorii frumoase!

Mitica49PHONE
[03.06.24 09:03:39]

@⭐ValentinB_88⭐:

După cum povestești sunt ferm convins că mâncarea a fost foarte bună.

Însă am o curiozitate: fiind clienți frecvenți ai locației nu v-au dat și un voucher drept bonus pentru fidelitate? 😂

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[03.06.24 09:04:44]

@Mitica49: Da, mâncarea a fost bună întotdeauna. Din păcate nu am primit vouchere, doar zâmbete frumoase, la final, când am plătit și am lăsat bacșiș. 😂

Mitica49, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Râșnov: