ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2024
AUG-2024
Familie

încărcat de pe telefon!

Everestul Germaniei [Zugspitze]

Am atins cerul cu mâna…... as putea spune. La 2962 m nici nu ai putea descrie altfel. Aflându-mă în Garmisch Partenkirchen pentru o zi, am hotarat să mergem și până la Zugspitze (10 km distanță), am zis ca nu aveam cum să ratăm “atmosfera alpină” . Zis și făcut, ne-am pus la drum deși era 10:00 sâmbătă, am zis ca ajungem imediat 🙃, ei ce să vezi ca am ajuns în 50 de minute, de cum ieși din Garmisch începe “distracția” , coloane de mașini pentru a ajunge în parcare la Zugspitze, dar asta se datorează faptului ca pt a ajunge la Zugspitze o iei spre stânga iar pt a ajunge la Eibsee drept înainte. Într-un bun sfârșit ajungem și parcăm, ne îndreptăm spre casă de bilete, la final am să vă scriu prețul parcării, și al gondolei.

Zugspite se află la granița dintre Germania și Austria, se mai numește și “TOP OF GERMANY. În decembrie 2017 a fost pusă în funcțiune noua telecabina. Datorită telecabinei moderne, și a nostalgicii căi ferată cu cremalieră, atât vizitatorii cat și alpiniștii ambițioși se pot bucura de priveliștea de 360’ grade, a 400 vârfuri din Germania 🇩🇪, Italia 🇮🇹, Elveția 🇨🇭.

In zilele senine priveliștea de km întregi va oferă o senzație de spațiu și libertate. Pe lângă cel mai înalt suport din otel la 127 m, calea ferată depășește 1945 de m altitudine, și cea mai lungă deschidere din lume la 3213 m.

Prima ascensiune pe Zugspitze a avut loc în data de 27 august 1820.

Celebra cruce de aur a vârfului a fost ridicată în 1851.

Numele Zugspitze provine de căderile masive de avalanșe care porneau în mod regulat de pe fețele nordice abrupte și de pe vârf. Este spectaculos, priveliștea îți taie respirația…...

prima întrebare care mi-a venit în cap (si încă nu mi-a ieșit) a fost cum au putut construi ditamai “împărăția cerurilor” !!!

noi am urcat până la crucea de aur, foarte abrupt de altfel și foarte periculos, și am urcat doar datorită fetițele mele de aproape 7 ani, altfel nu aș fi făcut-o, dar și când am ajuns în vârf doamne ce senzație de reușită supremă am avut. Am așteptat cam o oră jumătate să urcăm dar s-a meritat din plin. Nu vă duceți dacă aveți rău de înălțime, noi nici măcar nu eram corect echipate. Luați-vă un la cățel cu voi, pe care să îl închideți pe peretele special amenajat pt așa ceva, noi nu am avut pt ca nu am știut de asta. Încercați sa mergeți doar când e senin ca să vă puteți bucura de priveliștea magnifică. Sus se află restaurante și baruri, prețuri ca la mare altitudine 😄. Glumesc, adică nu glumesc, 🙃, nu te aștepta să plătești 3€ o cola și 5€ o porție de cartofi prăjiți.

Deci prețul parcării este de 18€ / 4 ore, fiecare oră în plus costă 1€ dar…... dacă mergeți la caserie cu biletele de la gondola primiți reducere 😉.

prețul gondolei pt adult 72€, pt 16-18 ani 57,50€, pt 6-15 ani 36€, copii sunt 6 ani gratis. După ce ați terminat de vizitat Zugspitze mergeți și la Eibsee, o plimbare cu vaporașul costa 9,50€/adult, 4,50€/copil. Călătorii magnifice va doresc și pline de balsam pt suflet ❣️. Atașez câteva poze

Trimis de Rina23 in 13.08.24 14:32:09
Validat / Publicat: 13.08.24 14:57:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 49 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rina23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Garmisch-Partenkirchen şi împrejurimi: