ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2023
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2023
Familie

Cheile Garmisch Partenkirchen

Aceasta vara neobisnuit de calda s-a manifestat si in orasul Munchen, cu temperaturi de 34-35 de grade in luna iulie. Blocati fiind in oras, din cauza unui zbor anulat, am hotarat sa evadam din arsita urbana si sa facem o escapada racoroasa spre munte.

Cu transportul in comun am facut aproape 2 ore si am schimbat vreo 2-3 autobuze (un Flixbus si inca 1-2 autobuze locale). De unde ne-a lasat ultimul autobuz, am mai mers pe jos in pas lejer vreo 20-30 minute pe un drum forestier, apoi ne-am oprit pentru un pranz la o terasa de la intrarea in defileu (aceasta distanta poate fi parcursa, contra-cost, si cu o caruta trasa de cai)

Orarul de vizitare este intre orele 8.00-20.00 in perioada de vara (iunie-septembrie) si 8.00-18.00 in perioada sezonului rece (octombrie-mai); programul poate suferi modificari in functie de conditiile meteo

Costurile de acces sunt:

- 7.50 euro adult

- 3 euro copil 6-17 ani

- 2 euro pt caini (neaparat in lesa)

- Pentru grupuri de peste 15 persoane, costul este de 6.50 euro/adult, 2.50 euro/copil, iar insotitorii de grup au gratuitate

Traseul nu este indicat persoanelor cu probleme locomotorii si nici parintilor cu copii in carucior; accesul nu este greu, dar locul este destul de stramt, se merge prin niste chei, denivelate si alunecoase din cauza apei care curge din peretii stancosi sau care sare din cauza vitezei cu care curge prin albia raului

Amenajarea defileului s-a facut in anul 1912, iar din anul 1930 s-a putut vizita si in sezonul rece; sunt cele mai spectaculoare chei din Bavaria, in fiecare an primind peste 200 000 de vizitatori

In perioada verii, ar fi indicat de vizitat cat mai devreme, pentru a evita aglomeratia; in chei este frig si esti stropit cu apa din toate partile, asa ca prinde bine sa ai la tine o bluza de trening si, eventual o pelerina.

Parcurgerea cheilor dureaza cam 30-40 min, cu tot cu pauze de poze; la finalul traseului te poti intoarce tot prin chei, pe acelasi drum, sau poti urma traseul cu poteca montana care urca, drumetia am inteles ca dureaza cam 2-3h. Noi am ales sa ne intoarcem tot prin chei, pentru ca ne-a placut mult experienta

Zona este foarte ofertanta pentru iubitorii de drumetii si de mers pe bicicleta: sunt cam 300 km de poteci de drumetii si aprox 450 km de trasee pentru bicicleta

La intrare/iesire sunt vreo 2 terase cu mancare, bauturi, inghetate, suveniruri

Recomand:

- Incaltari cu talpa care sa nu alunece + waterproof

- Un polar/fleece/bluza de trening

- Pelerina sau jacheta de ploaie

- Grija la copiii mici

- Atentie la cap, sunt portiuni unde trebuie sa te feresti

- Lanterna pentru portiunile mai intunecoase, care intra prin stanca

- De vizitat la ore matinale, pentru a evita aglomeratia

Aici site-ul offcial: partnachklamm.de/en

Trimis de Chloe in 10.10.23 16:20:36
Validat / Publicat: 10.10.23 17:07:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 in chei

webmasterPHONE
[10.10.23 17:36:32]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Garmisch-Partenkirchen şi împrejurimi: