ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2016
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
AUG-2015

O staţiune de top

Dati drumu’ la muzica, luati un pahar de bere si simtiti-va…. ca-n Bavaria:

youtube

O alta excursie deosebita a fost efectuata in orasul Garmisch-Partenkirchen (voi folosi pe parcurs prescurtarea GAPA) situat in landul Bavaria, foarte aproape de granita cu Austria. Un amanunt interesant pe care l-am aflat la fata locului - cele doua localitati, Garmisch si Partenkirchen au ramas separate pana in anul 1935, cand primarii celor doua localitati au fost ,,obligati/fortati’’ de un decret dat de Hitler, sa se uneasca, pentru a putea fi gazda Jocurilor Olimpice de Iarna din anul 1936. Mai este supranumita si capitala sporturilor de iarna, deoarece este pe primul loc in topul statiunilor de schi din Germania.

In zilele noastre cei mai multi numesc localitatea doar Garmisch, ceea ce îi deranjeaza pe locuitorii din Partenkirchen. Cele doua localitati au totusi ,,o granita’’ si anume râul Partnach. Drumul dintre Seefeld si GAPA are privelisti spectaculoase, iar la intrarea in oras puteti admira pe partea stanga, silueta trambulinelor pe care se desfasoara celebrul turneu de sarituri cu schiurile. Tot aici se afla celebra partie de schi Kandahar, pe care se organizeaza competitii din cadrul Cupei Mondiale de schi alpin. De altfel in GAPA s-a organizat de doua ori si Cupa Mondiala la Schi Alpin in anii 1978 si 2011. Ca si in Mittenwald, si in GAPA aveti peisaje superbe cu muntii care inconjoara statiunea din toate partile.

Prima noastra oprire a fost in Partenkirchen pentru a vedea centrul istoric. Indicatoarele va indruma catre parcarile cu plata amenajate, unele chiar in subteran. Taxa de parcare este modica si variaza intre 1-4 euro, in functie de cate ore stati pe aici. Principala strada este celebra Ludwigstrasse, in intregime pavata cu piatra si foarte libera in dimineata acelei zile de duminica. Puteti admira in liniste casele pictate extraordinar – la aceste case spatiile de la parter au diferite destinatii: farmacie, banca, brutarie, cofetarie, hotel/pension, locuinta, magazine diverse etc. Foarte frumoase sunt si felinarele si decoratiunile, in mare parte din fier forjat, care completeaza si desavarsesc aspectul impecabil al acestor case. Recomand sa aveti suficient spatiu liber pe cardul aparatului foto, pentru ca veti face foarte multe fotografii.

O parte dintre aceste cladiri (cele care gazduiesc restaurante, baruri, cofetarii sau unitati de cazare) au in fata cate o terasa cu cateva mese, la care turistii sau localnicii sunt asteptati fie pentru a savura preparate specifice, fie doar pentru o cafea, o inghetata, o prajitura sau o bere. Fiind duminica, cele mai multe magazine erau inchise (dar nu si restaurantele si terasele), astfel ca daca vreti sa le vedeti si sa intrati in aceste magazine, va trebui sa alegeti sa veniti aici in alta zi din saptamana.

La capatul sudic al strazii Ludwigstraße veti vedea ,,piesa de rezistenta’’ a acestei localitati, si anume Fraundorfer Inn - o casa extrem de fotogenica (poate chiar cea mai fotografiata), pe care este pictata/redata o nunta traditionala de la ţară. Aceasta casa este de fapt o pensiune cu restaurant propriu, renumita printre turisti si localnici. In apropiere veti vedea si Das Alte Haus, considerata cea mai veche casa de aici - se presupune ca isi are originile in sec. 12 de pe vremea imparatului Frederich I - supranumit si Barbarossa. Dupa o plimbare extrem de placuta, de vreo doua ore, am reusit cu greu sa ne desprindem de aceste deosebite case si am plecat dincolo, cu speranta ca vom vedea ceva frumos si peste ,,granita’’.

Am trecut raul Partnach si am ajuns in cealalta jumatate a orasului - Garmisch. Deoarece am parcat in apropiere, am inceput vizita in Garmisch, prin a intra in ,,Michael Ende Kurpark’’ - o oaza de verdeata si liniste, unde te poti relaxa pe deplin. Parcul poarta numele autorullui Michael Ende, cel care a scris cunoscuta carte pentru copii, ,,Poveste fara sfarsit’’. Tot in GAPA si-a trait ultima parte a vietii si celebrul compozitor, Richard Strauss (decedat in 1949).

Bancute unde localnicii citeau, alei cu multe flori, locuri de joaca, multi pomi care asigura umbra in zilele calduroase de vara, toate acestea la un loc creeaza un spatiu ideal pentru recreere. In acest parc se tin in anumite zile, si concerte in aer liber. Am iesit apoi in principala alee pietonala - Am Kurpark - unde toata lumea se aduna pentru o plimbare obligatorie. Aici veti vedea aceleasi superbe case traditionale bavareze, pictate in culori pastelate (sa nu credeti ca o sa va plictisiti daca vedeti multe case), un adevarat spectacol incantator pentru ochi. Veti admira perfectiunea detaliului, iar picturile redau secvente din viata locala, motive religioase, diverse mestesuguri specifice zonei, petreceri cu bere etc.

La orice colt de strada, vei vedea o casa pictata sau una cu multe flori, o fantana (cu apa rece din muntii Karwendel) sau o banca deosebita - toate acestea la un loc, constituie un cadru de vacanta perfect. Te poti pierde pe stradutele laterale si poti petrece cateva ore plimbandu-te prin aceste minunate locuri. Daca vi se face foame (si cel mai probabil se va intampla asta), nu trebuie sa va faceti griji, aveti de unde alege - gasiti o gama variata de restaurante pentru toate buzunarele. Pentru un popas dulce si/sau o cafea puteti sa va opriti la Café-Konditorei Krönner - kroenner.com. Arata foarte bine (o sa atasez si o fotografie), iar terasa de la etaj va asigura o perspectiva frumoasa asupra muntilor din jur si asupra zonei pietonale.

Bineinteles ca nu lipsesc localurile care mie imi plac foarte mult – gelateriile – nu puteam rata o inghetata in acea zi frumoasa de vara. In Garmisch veti putea face cumparaturi ca in orice oras mare (sa zicem…. la intamplare München), pentru ca veti gasi toate firmele mari de profil, iar din supermarketuri puteti cumpara excelenta bere bavareza, la preturi de sub 1 euro.

Daca ar fi sa fac o comparatie intre cele doua localitati, va pot spune impresia mea - o atmosfera mai moderna caracterizeaza Garmisch, in timp ce Partenkirchen are un aer mai istoric. Nenumaratele posibilitati de petrecere a timpului liber (de la drumetii, excursii in imprejurimi si plimbari cu bicicleta, pana la tratamente spa), fac din aceasta localitate o destinatie excelenta pentru vacante, si va pot spune ca este un must-see al Germaniei asa ca va fac o recomandare din suflet - vizitati GAPA si nu veti regreta.

Voi atasa peste 30 de fotografii (sper sa aveti rabdare sa le vizionati) din ambele localitati, din care veti vedea ce minunatii de case se gasesc aici – sper sa va placa si voua si astfel sa va motivez in a vizita aceasta statiune.

Mai multe informatii utile veti gasi pe site-ul oficial: gapa.de/Garmisch_Partenkirchen_Home

Trimis de BOGDAN DSN in 31.03.16 17:47:18
Validat / Publicat: 31.03.16 19:31:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 6481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Gasthof Fraundorfer-Partenkirchen

webmasterX [31.03.16 18:12:58] »

@BOGDAN DSN -

BOGDAN DSN [31.03.16 18:23:06] »

@webmasterX - Multumesc mult.

mirmicu [31.03.16 19:39:11] »

Nu numai că am avut răbdare să vizionez fotografiile, le-am votat absolut pe toate.

Sunt minunate!

traian.leuca † [31.03.16 20:43:37] »

Nu cu mulţi ani în urmă am văzut o parte din pozele asemănătoare cu ale tale din Garmisch-Partenkirchen şi îmi propusesem să fac un scurt popas aici în trecerile mele prin Germania.

Din varii motive încă nu am reuşit să vizitez această staţiune turistică. Dacă toate vor fi bune, sper să o fac în vară din Mayrhofen (Tirol -Austria) având în vedere distanţa de numai 128 de km.

BOGDAN DSN [31.03.16 21:12:38] »

@mirmicu - Multumesc pentru rabdare

Iti doresc sa ajungi pe acolo sa vezi totul ,,live''

BOGDAN DSN [31.03.16 21:15:27] »

@traian. leuca - Trebuie sa ajungi... poze de aici am vazut si eu pe net, inainte de a pleca, dar te rog sa ma crezi ca ,,live'' este altceva.

adrianbogdan [01.04.16 07:34:56] »

Buna! foarte placut review-ul.

am votat pozele foarte reusite, din fericire in anul 2009 am fost acolo, intradevar superba zona, nu mai vorbesc de cadrul natural.

Vacante frumoase va doresc!

claudiu 71 [01.04.16 19:14:41] »

@BOGDAN DSN -

Un loc ideal pentru a savura o Franziskaner Weißbier mai ales dezmierdati de o vara splendida cum a fost in Alpi anul trecut

Ai amintit de Kandahar si ma gandeam ca poate se intreba lumea, ce poate avea in comun Kandaharul afgan cu cel din Alpi?

Personal in urma cu ceva timp in urma auzeam la radio vorbinduse de Kandahar Rennen (cursa).

Am aflat ca este una dintre cele mai vechi curse de schi si a fost fondata de un Lord pe numele lui Frederick Roberts of Kandahar fost comandant al fortelor britanice care au eliberat orasul afgan prin anul 1880!

Ce o fii avut "printul desertului"cu schiul numai el stie dar cert este ca cupa care din acele timpuri se numeste asa se desfasoara in cinci statiuni celebre din mai multe tari:

Chamonix, St. Anton am Arlberg (primul loc de desfasurare) Mürren (Elvetia) Sestriere si bineinteles locul de unde ne-ai impartasit si noua amintirile din frumoasa vacanta de la sud la nordul Alpilor.

O seara faina si la o revedere grabnica.

BOGDAN DSN [02.04.16 09:28:36] »

@adrianbogdan - Iti multumesc pentru aprecieri!

Vacante frumoase si voua!

BOGDAN DSN [02.04.16 09:29:14] »

@claudiu 71 - Multumesc mult pentru completari.

iulianic [02.04.16 10:07:25] »

@BOGDAN DSN - Da, frumoase locuri și minunate poze!

saxonul [06.04.16 09:31:49] »

@BOGDAN DSN - Sehr schön! Cu fotografiile tale se poate ilustra un curs de pictură murală germanică Superbe la cafeaua de dimineață!

adrianbogdan, BOGDAN DSN, claudiu 71, iulianic, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Garmisch-Partenkirchen şi împrejurimi: