ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2024
JUL-2024
Familie

Transport catre Castelul Villandry

Transport catre Castelul Villandry

Pentru ca acum 4 ani am ratat vizita Castelului Villandry din cauza lipsei de informatii privind transportul pana acolo, m-am gandit sa va impartasesc experienta mea din anul 2024, o experienta placuta care mi-a permis sa vizitez acest castel minunat.

Inainte de a incepe excursia pe Valea Loarei, am inceput sa ma documentez cum sa ajung cu transportul in comun din orasul Tours pana la castelul Villandry. Noi preferam in general sa ne deplasam cu transportul in comun ca sa nu mai avem grija inchirierii/asigurarii unei masini, grija parcarii si, mai ales, grija unui pahar de bere/vin in plus…

Tren si/sau autobuz direct catre castel nu exista…... am gasit o varianta cu trenul din Tours pana la Cinq Mars…. si apoi cu taxiul, care ma costa dus-intors 73 euro (din care taxiul 60 de euro, dupa multe negocieri). Pliantele gasite pe net referitoare la bus 32, bus Resabus 5, etc… nu m-au lamurit deloc, asa ca singura sansa a fost ca, odata ajunsi in Tours, sa mergem direct la agentia Filbleu din Rue Michelet nr. 95 (foarte aproape de gara centrala din Tours). Acolo, o doamna foarte amabila ne-a lamurit ce trebuie sa facem si ne-a ajutat cu toate procedurile…

Pe scurt, ca sa ajungeti din Tours la Castelul Villandry trebuie sa faceti urmatorii pasi:Rezervarea in avans, cu cel putin 30 minute inainte, a calatoriei cu Resabus 5 (un microbus care functioneaza numai in baza unei rezervari, intre orele 7.00-19.00, de luni pana sambata, cu exceptia zilelor de sarbatori legale). Rezervare se poate face direct la agentie, pe aplicatia Fil Bleu sau la tel+33 247 66 70 70 (in Call Center vorbesc si lb. engleza). Dupa ce ai rezervat ziua si ora de plecare spre castel si intoarcerea in Tours vei primi mesaje SMS pe tel privind confirmarea rezervarii si alte info legate de calatorie. Daca descarcati aplicatia Fil Bleu, puteti urmari si traseul bus-ului care vine sa va ia. O sa atasez poza cu pliantele primite la agentie. In ziua calatoriei, luati tramvaiul A (de langa gara) spre directia Licee Jean Monet si coborati la statia L’Heure Tranquille. Drumul cu tramvaiul dureaza 30 min. Din statie, traversati spre o parcare mare care este pe laterala centrului commercial L’Heure Tranqille. In aceasta parcare, in fata aleii care duce spre intrarea in centrul commercial, va veni bus-ul pentru Villandry (exista si un semn de bus, o mica plancarda albastra). Intoarcerea de la L’Heure Tranquille se face tot cu tramvaiul 5, spre Vaucansone si coborati la Gara. Am fost preluati de un micobuz elegant, curat si am calatorit in niste conditii foarte civilizate. Costul dus-intors al intregii calatorii (tramvai+micobuz dus/intors) a fost de 6.30 euro pentru 2 persoane (!). Nu ne-a venit sa credem… … … pentru ca 6 euro erau doar biletele dus/intors pentru tramvai. Am intrebat de 3 ori la agentie (pentru ca acolo am facut rezervarea, ni s-au dat 2 tichete reutilizabile Filbleu si am platit tot) daca asta este costul total. Nu ne explicam nici acum cine a acoperit costul micobuzului?!!

Oricum, daca facem diferenta intre 73 euro (varianta gasita de noi anterior) si 6 euro (varianta oferita de agentia de transport in comun din Tours) … … … NO COMMENT!

In rest, vizita castelului Villandry a fost ca un vis frumos 😊 Noi am alocat 5 ore acestei vizite (asa am programat intoarcerea cu microbuzul) dar puteau sa fie si 6 ore si nu ne-am fi plictisit.

Va recomand sa faceti cel putin o excursie pe Valea Loarei si va doresc vacanta placuta!

Trimis de sanbeu in 10.07.24 12:52:51
Validat / Publicat: 10.07.24 14:22:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Valea Loarei, Paris, Colmar, Blois, Tours, Anger, Amboise, Monte Carlo, Nisa, Marsillia, Strasbourg, etc...
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Anglia, Olanda, Belgia, Italia, Spania, Suedia, Danemarca, Portugalia, Germania, Austria, Ungaria, Bulgaria, Grecia, Emiratele Arabe

VIZUALIZĂRI: 283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sanbeu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Pliant tramvai A

[10.07.24 14:21:57]

@sanbeu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mprofeanu
[10.07.24 14:54:21]

@sanbeu: Foarte bună informația ta despre cum se ajunge la Castelul Villandry. Am făcut o simulare pe google maps și am văzut că autobuzul 32 merge până acolo dar trebuie luat din stația Fac 2 Lions și până acolo în funcție de unde ești cazat se ia alt mijloc de transport. Transportul este de 1,40 euro de persoană, deci 2,80 euro pentru 2 mijloace de transport, adică 5,60 euro pentru 2 persoane în loc de 6,30 euro cât ai dat. Poate microbuzul Resabus 5 oferă posibilitatea de a ajunge direct la castel față de autobuz care are stație la circa 300 metri.

sanbeuPHONEAUTOR REVIEW
[10.07.24 15:06:01]

@mprofeanu: Acum 5 ani, in 2019, am stat 2 ore și jumătate așteptând acest autobuz 32... care nu a venit. A trebuit să mă întorc la Blois, unde eram cazată, fara sa văd castelul. De data asta nu am mai vrut să risc😊

mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tours: