ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2024
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
SEP-2024
Cuplu

Plimbare pentru conectare cu natura

Intrucat am ajuns la Portile Ocnei unde am fost cazata (vezi review) cat am stat acolo (4 nopti) am incercat sa vizitez imprejurimile cele mai apropiate, pentru ca dupa amiaza aveam program de spa. In schimb dimineata era ok pentru plimbare mai ales ca am prins vreme frumoasa.

In a doua zi am purces spre primul obiectiv barajul Valea Uzului, unde am ajuns destul de repede dar era interzis sa mergi pe baraj deoarece in zona era o captare de apa si era pusa bariera. Am facut o poza si apoi am vrut sa vedem ce e de-a lungul lacului si asa am ajuns la o manastire locuita doar de 3 persoane dar foarte frumoasa unde se afla o icoana cu Maica Domnului care plange si care se zicea ca este facatoare de minuni. Manastirea se numea de fapt Schitul Sfantul Efrem Sirul. La intrare era un afis in care spunea ca' in acesta locatie e posibil sa auziti chemarea lui Dumnezeu, totusi e putin probabil ca el sa va cheme la celular '. Am intrat in biserica si calugarul care ne-a deschis biserica mi-a aratat icoana respectiva. Dupa ce am vizitat schitul am mers mai departe cu gandul sa coboram spre lac si deodata vedem o zona intinsa o pajiste frumoasa cu muntii care se vedeau in zare. O luam pe drumul care ducea catre lac nu inainte de a-mi odihni trupul si sufletul in acea zona minunata.

Ajungem in final la cabana Georgia si paznicul de acolo ne-a dat voie sa vedem domeniul respectiv si sa admiram zona respectiva. Lacul era pe jumatate secat, am inteles ca s-a prins un bustean la zona de baraj si a fost secat controlat pana la finalizarea reparatiei urmand sa se umple din nou. In schimb cabana era ok de inchiriat pentru 4 familii si avea totul inclus inclusiv, foisoare, sauna, ciubar, gratare (mai multe) dotate cu tot ce trebuie, vatra, super pentru o intalnire cu prietenii.

Apoi am plecat catre Comanesti, orasel care m-a impresionat prin faptul ca toata lumea nu era agitata desi era in cursul saptamanii. Acolo se auzea muzica in difuzoare. M-am plimbat pe faleza Trotus care avea balansoare si banci din butuci de lemn. Am vizitat muzeul de Enografie si Arta Palatul Dimitrie Ghika. Pacat ca nu s-a reusit renovarea in interior, sunt acolo picturi deosebite si trofee de vanatoare iar doamna ghida a fost foarte draguta si ne-a prezentat totul ca la carte.

A 3 a zi am hotarat sa merg la Salina Targu Ocna unde am stat timp de 3 ore. In interior are o capela Sfanta Varvara si in rest sunt locuri de joaca, o terasa pentru gustari sucuri, ceaiuri si cafele, un magazin de suveniruri, pista de karting. Eu m-a asezat la o masa si am citit o buna perioada de timp.

A 4 a zi fiind vineri am dorit sa ne dam cu telescaunul dar era inchis in extrasezon e numai simbata si duminica deschis si am mers in statiunea Slanic Moldova unde ne-am preumblat prin parc iar apoi am vrut sa vedem castelul Ghica din Dofteana. Acesta era renovat la interior si am avut acces la cateva camere unde stateau domnitele, sala de mese si bibleoteca precum si salonul de domni. Am iesit afara in curte si am inceput sa explorez domeniul si am ajuns intr-o zona cu un iaz si un podet cu un peisaj superb de toamna de imi taia respiratia. Frunzele cadeau una cate un si nu se auzea decat vantul si fosnetul copacilor. Am simtit in acel moment ca ma conectez cu natura si parca nu mai vroiam sa plec. Am zabovit destul de mult si apoi am plecat apoi catre pensiunea noastra.

A fost o zi superba.

Trimis de aurora56 in 15.10.24 20:53:02
Validat / Publicat: 15.10.24 21:31:10
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Italia, Spania, Ungaria, Grecia

VIZUALIZĂRI: 105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 barajul vazut de pe traseu

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Ocna și împrejurimile sale: