ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2024
AUG-2024
Prieteni

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Conacul Tescani fără Enescu

Vizitasem mai multe conace boierești și muzee care primiseră vizitele lui Enescu și ale Marucăi, iar citirea de curând a cărtii” Umbre și lumini. Amintirile unei prințese moldave” scrisă de Maruca mi-a last un gust amar și m-a determinat să ajung la Tescani. Se întâmplase să ajung chiar a doua zi după evenimentele dedicate „zilelor Enescu”, la care participase și apreciatul actor Marcel Iureș.

Mă bucur că nu m-am înșelat asupra personalității ei. Nu am găsit păreri bune despre ea nici aici- aroganța, narcisicmul, egoismul și materialismul cinic de care a dat dovadă în toată viața ei, pretențiile absurde de „prințesă” erau recunoscute ca fiind aparte. S-a vrut a fi o „vedetă” a timpului său care să o eclipseze pe prințesa Maria ba chiar și pe Regina Elisabeta: „eu și Carmen Silva”. Mereu acel „eu” obsesiv. Doream să înțeleg dacă din familie, din educația primită i se tragea invidia fără leac, gelozia, posesivitatea sau din familia tatălui se transmisese unele afecțiuni psihice, care au dus la sinucideri (precum tatăl, fratele și sora Marucăi) ca și încercarea ei de mutilare (când a fost părăsită de amantul- Nae Ionescu - un om la fel de mârșav, căruia îi purta o iubire pătimașă) când și-a turnat „vitriol”( acid sulfuric) doar pe un obraz. Dar așa, cu picătura. Muzeografa mi-a confirmat și faptul că era dezavuată atât de localnici cât și de artiștii care veneau să concerteze la conac.

Poate distrugerile, ura generală, lipsa de educație și chiar și dorințe absurde de răzbunare, care au avut loc după 45 cu mare majoritate a conacelor din țară, își găsesc întelesul...

In ciuda celor scrise mai sus, am descoperit un loc plăcut, cu energie pozitivă, unde liniștea copacilor parcă invită la calm, resemnare și iertare. Muzeul ca parte dedicată familii boiereești Rosetti- Tescanu, nu are ce prezenta mai mult. Mă bucur ca a putut fi pastrată clădirea denumită în de familie „curtea mare”, „merăria„ ce adăpostește la parter un spațiu expozițional iar la etaj spații de cazare... și altele necesare care se regăsesc pe proprietate.

Mi-ar fi plăcut ca vechii bisericuțe creștine- pe care nu am putut-o vizita, să nu i se fi schimbat menirea, să nu fi fost scoase mormintele familiei, să nu fi devenit un spațiu de depozitare oarecare.

Enescu nu aparține Tescanilor, el a trecut pe aici doar pentru Maruca. Lui îi era indiferent locul în care se afla atâta timp cât ea era lîngă el; „Prințesa și geniul” scria aceasta ca un lait motiv, obsesiv, plin de aroganță. Pentru ea doar atât conta. Destine!

Acum cei doi își dorm somnul de veci în cimitirul Pere-Lachaise din Paris sub o modestă placă de marmură pe care scrie simplu „ENESCO” ... doar numele geniului dăinuie.

Trimis de Veronica Avram in 02.09.24 17:55:54
Validat / Publicat: 02.09.24 18:23:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BACĂU

VIZUALIZĂRI: 185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veronica Avram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Cenotaful și Monumentul Enescu

[02.09.24 18:23:11]

Excelent debut!

Odată cu primele impresii trimise, la muuțli ani de la înscriere, @Veronica Avram: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Conacul Tescani [Tescani], BACĂU" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Bacăul şi împrejurimile]

doinafil
[03.09.24 14:18:16]

Sunt de acord cu constatările tale în ceea ce o privește pe Maruca! Nici mie nu mi-a plăcut personalitatea ei, după ce am citit mai multe caracterizări făcute de diverși celebrii contemporani ai ei!

În mod sigur avea ceva „la mansardă” !

Felicitări pentru articol, poze și... așa cum fac de obicei, trimit mulți pupici virtuali!

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.09.24 17:50:45]

@Veronica Avram: Bine ați venit în comunitatea AmFostAcolo! Mulțumim pentru gândurile expuse în articolul de mai sus.

Ziarele epocii consemnau donația moșiei și conacului din județul Bacău: Ministerul Artelor, a acceptat donațiunea făcută de d-na Maria Cantacuzino-Gh. Enescu, constând din conacul dela Tescani-Bacău, cu biblioteca, mobilierul, terenul arabil și pădurea aflată pe moșia respectivă. (Timpul, 10 septembrie 1947)

Și informațiile au continuat să apară în presă, în lunile ce au urmat donației: Tescanii sunt o moşie frumoasă, întinsă pe 38 de hectare, cu un conac compus din 40 de încăperi şi cu un parc copleşit de verdeaţă. Prin actul său de danie, George Enescu oferă domeniul Tescani folosinţei artiştilor români de toate categoriile, - muzicieni, pictori, sculptori, artişti dramatici şi scriitori. Maestrul îşi păstrează dreptul de a ocupa, până la capătul vieţii sale, un grup mic de patru camere, căci„doreşte să-şi petreacă restul zilelor sale în mijlocul acestei lumi de artişti, - lumea pe care o iubeşte cel mai mult” .

O comisiune desemnată de ministerul artelor, a fost la Tescani şi a luat în primire domeniul. După restaurările ce se vor face, căci prin regiunile acestea a trecut pârjolul războiului, conacul Tescani va deveni un cămin de odihnă, atât vara, cât şi iarna, pentru artiştii noştri din toate ramurile. Se va constitui totodată o Eforie, care va administra moşia, astfel ca să se poată oferi oaspeţilor acestui cămin nu numai locuinţă, ci şi hrană. În ce priveşte hrana spirituală, domeniul Tescani are o vastă bibliotecă, cu zece mii de volume de mare valoare literară, ştiinţifică şi bibliografică. (Universul, 16 octombrie 1947)

Vă mai așteptăm cu noi articole și fotografii.

doinafil, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂConacul Tescani [Tescani]: