ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
EXCELENT

Carambola Bungalow - un loc de cazare excelent în Phong Nha

După trei luni și ceva, aproape patru, timp în care m-am luptat cu buruienile de prin curte, m-am gândit eu ce m-am gândit și-am zis c-ar fi timpul să-ncerc să duc la bun sfârșit ce-am început în a scrie despre vacanța din fe-martie. Frate, ce lupte am tras. Și cu sapa și cu motosapa și cu glifosfat, ba chiar și cu primarul. Zilele trecute mi-a bătut la poartă. Culmea, nu primarul în funcție, ci ăsta ce va să fie, după alegerile din iunie sau când or fi fost. Eram prin curte, cu treburi, nah, ca orice țăran cu treburile lui prin bătătură. ‘Nă ziua, bre! (auzi... bre... uitai să vă spun, ăsta cică are patru clase la seral). Zice... ai o reclamație. Aud? O doamnă ce trece cu copilul zilnic pe-aici zice că strănută copilul prin fața casei lu’ matale și văz că ai o ambrozie acilișea, lângă gard. Mă iertați, zic, io am cam chiulit la orele de botanică... de un’ să știu eu că aia-i ambrozie? Scoate telefonul, face un scan și-mi dă să citesc.” Ambrisa artemisiifolia este o buruiană invazivă adventivă de carantină anuală monoică cu frunze penat-sectate, bla-bla-bla” ... Băh, ești nebun? Îmi venea să-i zic că-mi vin niște zei în vizită și le pregătesc de-un nectar, da’ mi-era că-mi iau vreo amendă. Smulg buruiana cu pricina și-i spun că vreau să fac și eu o reclamație. De câte ori trece doamna cu copilul prin fața casei mele, răgușește câinele de cât latră și nu mai am bani de Faringosept. În fine, cât de cât am scos-o la cap cu buruienile, așa că acum am ceva timp de scris și mai ales de citit, c-am cam rămas în urmă.

Tocmai ce povestisem despre nordul  Vietnamului  și urma să ne continuăm vacanța cu centrul țării.   La Phong Nha, în Vietnam, am ajuns din motiv de... peșteri. Deși situat în mijlocul Vietnamul ui, acolo unde lățimea acestei țări este minimă – cam 60 de kilometri – acest sat, această localitate este vestită pentru că se află într-o zonă în care fenomenele carstice și-au cam făcut de cap și au creat peste o sută de peșteri, dintre care vreo douăzeci sunt vizitabile. În această zonă se află Peștera Son Doong, considerată a doua peșteră din lume ca mărime și pe care dacă vrei s-o vizitezi, trebuie să-ți faci o rezervare cu vreo doi ani înainte.

Nouă ne plac peșterile, sunt locurile unde vezi ce poate face apa de-a lungul timpului, unde poți vedea câtă răbdare are natura pentru a crea minunățiile acelea care se cheamă stalactite sau stalagmite, locuri unde imaginația îți este pusă uneori la grea încercare atunci când vrei să asemuiești statuile create de natură, cu animale, păsări sau mai știu eu ce cunoaștem din viața de zi cu zi. În România am văzut cam tot ce ar trebui văzut într-o viață de om în materie de peșteri și cea mai cea pe care consider eu c-am văzut-o e Scărișoara, dar nu cea la care au acces toți turiștii, ci am coborât sub ghețar, hă, hă, hă... în timpuri imemoriale, pe vremea când încă puteam face asemenea” aroganțe” .

Atunci când mă documentam despre Vietnam și am văzut ce potențial are această zonă în materie de peșteri, n-am ezitat niciun moment și am trecut Phong Nha pe listă. Majoritatea turiștilor aleg să stea aici o noapte, folosind jumătatea de zi din ziua sosirii, sau jumătatea de zi de după noaptea de cazare pentru a vizita două dintre peșterile cele mai celebre din zonă, accesibile de altfel oricui are un minimum de condiție fizică: Paradise Cave și Phong Nha Cave. Eu am vrut să mă bucur puțin de zonă, așa c-am rezervat două nopți de cazare aici și am avut aproape două zile pline.

Unde ne-am ales să ne cazăm? Phong Nha este o localitate micuță, un fel de sat ceva mai mare. Nu-s hoteluri bengoase aici, 99% din locurile de cazare fiind pensiuni, majoritatea fără nicio clasificare turistică așa cum știm noi cu stele, margarete, bla, bla. Oferta este însă generoasă, diferența făcând-o micile detalii, iar principalul detaliu care a contat pentru mine atunci când am ales Carambola Bungaow, a fost faptul că această pensiune este situată pe malul râului Son, iar pentru o cazare cu view la apă pot trece peste mici neajunsuri pe care le-ar putea avea acel loc de cazare. N-a fost cazul însă de mici neajunsuri aici, totul mi s-a părut prea bun, prea ca la Phong Nha, asta așa ca să reinterpretez o reclamă românească.

Mr. Ha, așa cum îi place lui să se recomande, proprietarul stabilimentului, este un tânăr vietnamez de vreo 35 de ani, școlit pe la Hanoi, Inginer IT specializat în calculatoare și rețele de calculatoare, care a renunțat la meseria lui și a ales să facă turism, pentru că asta îi place lui să facă. Și chiar face bine ceea ce face. Pe vreo 700-800 de metri pătrați a construit 8 bungalow-uri, un restaurant micuț, a taluzat malul spre râu și a creat două terase cu loc de luat masa sau de stat la plajă, a amenajat spațiul rămas și l-a umplut de verdeață, copăcei, plante, alei pietruite, a” aruncat” așa... la mișto vreo 5-6 mese prin această grădină și a creat un mic colț de rai.

Am rezervat un bungalow cu vedere la râu pentru enormul preț de 21 de euro/noapte, pentru două nopți, în perioada 18-20 februarie. Sunt trei astfel de bungalow-uri, celelalte cinci fiind în planul al doilea sau al treilea față de râu și care se închiriază cu 19 euro/noapte. Deh, view-ul costă :).

N-am intrat în alte bungalow-uri, dar la ochiul meu arată toate la fel și bănuiesc că toate au aceleași dotări. Pentru a ajunge în cameră se urcă vreo nouă sau zece trepte metalice, asta deoarece bungalow-urile sunt construite pe stâlpi masivi de beton. Camera are undeva la 20 de metri pătrați cu tot cu baie, plus un balconaș de vreo 5-6 metri pătrați, lung cât toată lățimea camerei, dar destul de îngust. În cameră se găsesc toate cele necesare omului pentru a se odihni, pentru a avea un minimum de confort. Repet, nu e nici pe departe vreun mare lux, dar totul este cu bun gust. Patul matrimonial este confortabil, salteaua destul de moale dacă mă raportez la gusturile mele. Pe post de șifonier este un stativ metalic cu umerașe, dar, având în vedere că majoritatea turiștilor stau aici o noapte, cel mult două, nu cred că e un mare impediment. Există și televizor, dar cine l-a pornit? Mini frigiderul face toți banii, pentru că de apă rece ai tot timpul nevoie. Baia e ca orice baie, nici prea-prea, nici foarte-foarte, dar are un loc de duș spațios, apa caldă fiind asigurată de un boiler de vreo 60 de litri, așa la ochiul meu. Ca peste tot în Vietnam ai toate consumabilele de care ai nevoie, săpun, gel de duș, periuțe și pastă de dinți, aparat de ras de unică folosință și cred că mai era ceva pe-acolo, dar nu-mi mai aduc aminte ce. Aerul condiționat și-a făcut foarte bine treaba și este foarte silențios. Nouă ne-a plăcut camera foarte mult. Simplu, dar cu bun gust și totul eficient plasat în cameră, astfel încăt să nu te simți înghesuit.

În prețul” enorm” de 21 de euro/noapte intră și micul dejun, care se servește începând cu ora 06.00, pentru că turiștii pleacă devreme, ori în excursii, ori părăsesc hotelul după ce-au vizitat locurile. Micul dejun constă într-un fel de mâncare și o băutură. Adică... ori o supă Pho Ga sau Pho Bo, ori o omletă cu de toate, ori o farfurie cu mezeluri și ceva legume, unt și gem. La băuturi e mai simplu. Cafea sau ceai. Dacă vrei ceva în plus, se plătește, însă prețurile sunt mai mult decât decente. Supa e 30,000 VND, adică 6 lei, omleta (care e foarte mare, cu brânză, ceva bacon prin ea și niște roșii, ardei gras și ceapă) costă 50,000 VND, adică vreo 10 lei, o clătită cu ciocolată sau cu gem de căpșuni tot 50,000. Tot aici poți servi și prânzul și cina ceea ce este foarte bine, pentru că ești cumva captiv. Strada pe care se află Carmbola Bungalow este numai cu pensiuni, iar pentru a ajunge în zona centrală a satului, unde găsești, e adevărat, multe locuri de servit masa, ai de mers aproape doi kilometri. Am mâncat aici prânzul în ziua în care am venit și cinele în ambele seri. Nu plătești nimic la momentul servirii mesei, totul se trece pe cameră și plătești la check-out. Uffff, mi-au destabilizat total bugetul cele trei mese. 160 de lei ar fi în banii noștri :). Iar aici au intrat și niște doze de coca-cola sau fanta pe care te duci și ți le iei singur din frigiderul restaurantului atunci când ai nevoie și scrii acolo pe un caiet ce ai luat și la ce cameră să se treacă consumația. Mâncarea servită e bestială și asta o spune un gurmand pe care nu-l păcălești cu una, cu două în materie de gastronomie. Pachețelele de primăvară în variantă vegan sau cu umplutură de creveți și porc m-au dat pe spate. Iar combinația de sosuri pe care o ai la dispoziție, te face să mai vrei o porție doar pentru a te lămuri care combinație pachețel-sos e mai bună. Am mâncat niște șnițele de pui sau de porc... mi-am dat palme. Credeam că le știu pe toate în materie de șnițele, dar omul cât trăiește învață (și tot prost moare, cum zicea tatăl meu). Nu carnea e șmecherezul. Mirodeniile pe care le pun în aluat fac gustul unic. Le-am aflat, nu vi le spun :). Mergeți acolo ca să le aflați, oricum merită. Ba o să vi le spun, dar întâi trebuie să fac eu niște șnițele de-alea să văd dacă-mi ies ca acolo. Ca udătură la mese ai la dispoziție bere Hanoi sau Saigon la sticlă de 330 ml, 20,000 VND sticla sau poți alege dintr-o mare varietate de vinuri locale, pe care nu le-am încercat, dar ele există. Apă și răcoritoare din gama coca-cola, cu prețuri mai mult decât rezonabile, aproape de prețurile de magazin.

Pe lângă Mr. Ha, creatorul și proprietarul Carambola Bungalow, cele trei fete care mai lucrează acolo fac totul să te simți excelent. Cum ieșeam prin grădina proprietății, cum ne trezeam cu un ice tea pe masă. From the house, evident. Toată ziua roboteau pe-acolo astfel încât totul să arate bec. Au serviciu de spălătorie la proprietate și se mișcă super rapid. Costă 30,000 de VND – 6 lei – un kilogram de rufe spălate și în câteva ore mi le-au adus în cameră, spălate evident :).

Tot pentru confortul turiștilor, sub unul dintre bungalow-uri sunt montate hamace, unde poți sta la umbră să tragi un pui de somn, să citești o carte, whatever, fiecare ce dorește. Sau poți lua o bicicletă, gratuit, să te plimbi prin Phong Nha, să treci podul peste râul Son, unde poți vizita partea catolică a satului, cu o biserică frumoasă și casele construite la baza muntelui. Există și scutere de închiriat pentru 100,000 de dongi pe zi, iar asta, pentru cei cărora le surâde un astfel de mijloc de transport e un mare avantaj. Poți vizita peșterile din zonă pe cont propriu fără a mai lua o excursie locală. Din păcate asta am aflat-o de-abia acolo. Deși nu sunt fan scutere, traficul în Phong Nha este lejer și cred că m-aș încumeta. Avantajele vizitei pe cont propriu sunt evidente, față de o excursie cu grupul. Proprietatea îți pune la dispoziție, tot gratuit, caiace pentru două persoane, cu padelele de rigoare pentru a te plimba pe râul Son. Mă cam mâncau palmele, dar traficul pe râu e mai ceva ca pe la Arcul de Triumf în orele de vârf. Lasă că-s multe bărci motorizate care duc și aduc turiștii la sau de la Phong Nha Cave, dar fac valuri. Și mi-e clar că dacă ne suiam noi doi într-un caiac de-ăla, mai mult de câțiva milimetri din copastie nu rămâneau deasupra apei. Asta mai lipsea, să fac o partidă de înot pe-acolo, cu caicul în cârcă. Important e că există caiacele, iar pentru cei interesați e un mod plăcut de-a petrece timpul acolo. Iar pe malul râului există de asemenea o mică limbă de nisip, așa că dacă aveți lopățele și găletușe... nici nu știți când trece timpul :).

Eu nu prea scriu despre cazări. În Vietnam mi-au plăcut atât de mult o parte din cazările pe care le-am ales, încât m-am hotărât să scriu despre ele. Carambola Bungalow este pentru noi pe primul loc între cazările pe care le-am avut în Vietnam, poate la egalitate cu cea de la Da Nang. Culmea, a fost cea mai ieftină, am stat doar două nopți, dar rămâne locul favorit. Iar faptul că între cele două nopți am avut o zi în care am văzut două peșteri minunate e bonus. Despre peșteri... va urma.

Până la ele, vă doresc tuturor toate cele bune.

Trimis de Pușcașu Marin in 09.09.24 07:53:33
Validat / Publicat: 09.09.24 09:11:21

VIZUALIZĂRI: 264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pușcașu Marin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La sosire , la un ”pahar” de vorbă cu Mr. Ha

[09.09.24 09:09:53]

Mutat în rubrica "Carambola Bungalow [Phong Nha], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[09.09.24 09:44:20]

@webmasterX: Acolo e, dar-ar să dea în ea de locație. M-am uitat pe hartă, mi-am adus aminte de râul Son, de pachețele de primăvară, de peșterile alea... mă duc să-mi iau bilete de avion

adsoPHONE
[09.09.24 10:05:58]

@Pușcașu Marin: Si eu, ca @web: Bine ai revenit pe site, dupa o prea lunga pauza!

Desi... sa nu te recunosc: Ce s-a intamplat cu formula de incheiere a articolelor?

Mr. Ha, așa cum îi place lui să se recomande, proprietarul stabilimentului

Asta imi aduce aminte de urmatorul banc:

Trecuti de prima tinerete, se intalnesc in discoteca, danseaza toata noaptea, la final el o invita sa vada rasaritul impreuna.

- Doar daca ghicesti cum ma cheama, spune ea. Iti dau si un indiciu: numele meu incepe cu D.

- Daniela, Denisa, Dumitrina, ...

- Nu, nu, nu, ...

- Dar cum?

- Doamna Elena!

Curat Turandot.

k-lator
[09.09.24 10:16:57]

@Pușcașu Marin: Doaaamne, nici nu știi cât mă bucur că a început școala! Și mai ales că ești silitor și ai început să scrii eseurile cu care ai rămas în urmă, căci mi-ai făcut o mare bucurie astăzi.

În ceea ce privește Carambola Bungalow, să știi că și mie mi-a plăcut. Locul arată chiar foarte-foarte îngrijit și nu mi-aș fi imaginat deloc că este plasat în acea parte de lume... adică fie, poate mă gândeam un pic, uitându-mă la orhideea aceea din P14. Ce să mai... Mr. Ha a făcut o treabă excelentă, vederea la râu este un bonus, dar colinele alea împădurile de peste râu reprezintă cireașa de pe tort. Ești sigur că pentru atâta răsfăț ai plătit cât” cazarea” pe cinci ore a mașinii în parcare în Viena? Dar cred că acolo am dat peste Mrs. ha-ha-ha-ha (femeile... deh!)

Apropos: dacă reușești ceva cu reclamația aia și îți decontează medicamentele câinelui, eu zic să-i dai Biseptol - conține și argint coloidal (pe lângă propolis), s-ar putea să fie mai eficient

webmasterPHONE
[09.09.24 10:51:58]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[09.09.24 10:57:18]

@adso: Csf? Treburi multe, timpul limitat. Pe lângă treburi casnice, mai sunt și alea care-ți alimentează contul la sfârșitul lunii. Iar în cazul meu, sunt la modul 10-12 ore pe zi pe timp de vară. Crezi că degeaba-mi aprobă bossu' o lună de concediu dintr-o bucată? Știe că vara, când toți oamenii cu scaun la cap pleacă în vacanță, are cine rămâne să le țină locul. Asta a fost convenția, am acceptat-o și nu-mi pare rău deloc.

Cu urarea de la sfârșit, ai dreptate. M-am decalibrat dreaku, tre' să merg la sală să ridic greutăți cu capul, poate mi se refac mușchii la creier.

În Asia toate numele încep cu” M” , conform bancului de mai sus . Chiar și băieții de pe tuk-tuk îți dau cărți de vizită cu Mr..... cum i-o chema pe ei.

Mulțumesc pentru ecou.

mprofeanuPHONE
[09.09.24 11:01:59]

@Pușcașu Marin: Faină cazare ați avut, preț de 21 euro pe noapte, oare unde mai găsești așa ceva?! Ce amestec de culori au pozele, ce frumos arată râul și dealurile înconjurătoare! Chiar dacă nu voi ajunge acolo, pentru doritori o cazare excelentă!

Apropo mi-am adus aminte de cazarea voastră în Puerto de Iguazu unde am ajuns și noi în alt an vezi impresii.

Mă bucur că ai revenit pe site cu amintiri frumoase și informații recente!

[09.09.24 11:11:17]

@k-lator: Să știi că și eu mă bucur c-a-nceput școala. Cum le-a făcut mama natură pe toate. Când iau copiii vacanța de vară, buruienile n-au repaus vegetativ și vice-versa. Ele, buruienile, intră în vacanță de-acum. Plus că și colegii mei, părinți de școlari, termină și ei vacanțele, așa cum îi povesteam lui @adso mai sus.

Apropos, n-am bănuit că parcarea în Viena e atât de ieftină . Acu', pe bune, e și ăsta unul dintre motivele care m-au făcut să aleg Asia de vreo 3-4 ani încoace. O fi avionul mai scump, dar” te scoți” cu restul. Cazare, mâncare, distracție. Europa mi se pare c-a luat-o puțin razna cu prețurile și nu numai cu prețurile. Dar, mă rog... e doar punctul meu de vedere.

Biseptol la câine? Hi, hi, hi, nu m-am gândit. Dar mi se pare că e pe rețetă, dacă nu mă-nșel. Acum vreo doi ani i-am dat bichonului un Strepsils, de-ăla galben, cu lămâie. L-a ronțăit de numa-numa. Parcă mai vroia unul după aia. Și culmea, i-a revenit și vocea după câteva ore.

Mulțumesc c-ai citit și... ăăăă, cum ziceam pe vremuri, că mi-ai scris un ecou

[09.09.24 11:20:40]

@mprofeanu: Sper să ajung să scriu și despre cazarea de la Phuket. În 2023 a fost 23 de euro, anul ăsta a fost 26 de euro pe noapte.

Mi-aduc aminte cu mare plăcere de cazarea de la Puerto Iguazu și sincer m-am simțit tare mândru că cineva a avut” curaj” să meargă pe mâna mea și i-a și plăcut.

La ce vitalitate aveți, cu toate cele mai puțin plăcute care apar odată cu trecerea anilor, v-aș dori să mergeți și la Phong Nha, la Carambola Bungalow. Îmi place să cred că v-ați simți bine și acolo. Și în tot Vietnamul, de altfel.

Mulțumesc mult pentru c-ați citit și pentru ecou.

Marius 72
[09.09.24 12:04:47]

Hellooo!

Deşi toată lumea de pe aici e în extaz c-ai apărut după 'sezonul muncitor' - se pare că la tine viaţa de zi cu zi e împărţită ca prin Vietnam, cu 'perioada musonică sau nemusonică' (dacă îmi permiţi această inepţie literară ) - lecturarea acestui superb articol pe mine mă umple de nostalgie şi regrete.

Ce duc spre minunaţii oameni din acea parte a Asiei, locurile în care trăiesc şi cum se străduiesc ei să facă pe plac turiştilor.

Iar după ce văd delicioasele preparate din fotografii îmi picură apa în gură de nu ştiu ce o să creeze: stalactite sau stalagmite. Alea care vin de sus care-s? Că de acolo le simt cel mai provocator...

O enormă greşeală că am purces să te citesc înainte de masă! Acum nici nu îmi vine să mai desfac conserva de sardine ce o am în straiţă

valentinag
[09.09.24 13:11:24]

Astept si review despre cazarea din Phuket, ma bate un gand si m-am apucat un pic de cautat.

[09.09.24 13:27:46]

@Marius 72: Datoria înainte de toate . Și da, înclin să-ți dau dreptate. Perioada musonică e aia în care” plouă” cu tot felul de sarcini casnice sau de serviciu, una mai plăcută ca alta. Am uitat să pun ghilimele la plăcută, da' înțelegi cum stă treaba.

Acum, ce să zic. Îmi permit un sfat, o părere, sper să nu te deranjeze. Ca unul care are ceva probleme cu carbohidrații îngurgitați, am perioade lungi în care mănânc piept de pui cu salată. Prima zi îmi place, a doua zi... mănânc de foame, a treia zi ori mă pun pe post negru, ori încep să-mi imaginez că mănânc jofre cu înghețată sau profiterol sau mai știu eu ce fel de-ăsta de mâncare ce produce endorfine. Așa că sardinele tale sunt lux. Și de ce să nu mănânci sardine și să-ți imaginezi că mănânci... știu eu... mâncare vietnameză, de exemplu

Mulțumesc pentru ecou și pentru” empatie vietnameză” .

[09.09.24 13:32:41]

@valentinag: La ritmul meu de scris impresii de călătorie... trece sezonul. Anticipez articolul cu pricina și-ți șoptesc câteva cuvinte. Lemon House, Phuket, Patong Beach. Eu i-aș da 11 din 10 dacă s-ar putea. Mă rog, de gustibus.

Marius 72
[09.09.24 13:39:17]

@Pușcașu Marin: Fă cumva şi nu ne mai provoca prin intermediul articolelor tale... Că iar îmi vine dor de ducă pentru că-s cam neumblat în ultima vreme.

Ştiu că poţi!

[09.09.24 13:53:22]

@Marius 72: Să trăiți, am înțeles! Mă duc să plantez buruieni, ca să-mi dau singur de lucru .

Da' cu locurile alea pe un' s-a filmat Stăpânul Inelelor ce se mai aude? Te-ai răzgândit? Nu cred. Îmi miroase mie că te-ai apucat deja de făcut bagaje.

Marius 72PHONE
[09.09.24 14:47:34]

@Pușcașu Marin: Astăzi am primit confirmarea autorității statale respective că îndeplinesc cerințele de intrare.

adsoPHONE
[09.09.24 15:17:49]

@Marius 72: Vrednic este

valentinag
[09.09.24 15:27:59]

@Pușcașu Marin: Multumesc mult. Ma documentez pentru 2026, vreau sa implinesc o mare varsta rotunda in Thai. Sper sa reusesc!

k-lator, Marius 72, mprofeanu, valentinag