ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2024
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

City Center Festival Apartament o cazare bună în Cluj

La început de iunie trebuind să ajung iarăși la Cluj am plecat din Pitești marți 4 iunie dimineața pe la ora 7:30 și ne-am întors miercuri noaptea pe la ora 21:30, călătoria făcând-o cu autoturismul propriu.

City Center Festival Apartament este apartamentul 23 din clădirea Monument Istoric din Strada Avram Iancu 20, Han la începutul secolului 19, Hotel Biasini și cea mai renumită Cafenea din Cluj la mijlocul secolului 19, azi spații comerciale la parter, locuințe la etaj. Hanul a fost transformat în Hotel de către profesorul de spadă milanez Gaetano Biasini, cafeneaua hotelului fiind cunoscută în Cluj ca locul în care Nicolae Bălcescu și Sándor Petőfi au încercat să unească cele două revoluții de la 1848. Aici au poposit George Barițiu și Nicolae Bălcescu, lucru evidențiat de două plăci comemorative.

Am făcut rezervarea prin Airbnb, alegând-o pentru amplasarea ei la circa 600 de metri de Clinica la care mergeam, pentru că are chicinetă și parcare în curte. Este situată central, vis-a-vis de Facultatea de drept și de Zona pietonală la 450 de metri de Orașul Vechi și Piața Unirii. Grădina Botanică se află la 650 de metri iar Cluj Arena la 1,5 kilometri.

Îl recomandă și Airbnb unde, din peste 300 de recenzii, este apreciat foarte bine, cu 4,97 din 5 stele. Detalii despre apartament și parcare, codurile de acces le-am primit prin Mesaj Airbnb de la gazda noastră.

Facilitățile oferite

Camera poate găzdui trei adulți nefiind asigurate pătuțuri sau paturi suplimentare.

Cazarea fiind de tip „self-service” , Check-inul se face după ora 15, dar dacă este pregătită camera și mai devreme, Check-outul până la ora 11. Când am ajuns acolo, pe la ora 13, camera nu era pregătită, tânăra care făcea curat ne-a spus că mai durează 15 – 20 de minute și că putem să ne cazăm. Fără să mai așteptăm am lăsat o parte din bagaj și am plecat în oraș. Voiam să revăd Grădina Botanică.

Nu sunt permise petrecerile sau sărbătorirea evenimentelor, nici fumatul și nici animalele de companie. Wi-Fi-ul bun, nu se achită suplimentar, iar parcarea se poate face în curtea pensiunii contra unei taxe de 10 lei pe zi, în același interval cu cazarea dar doamna care administrează clădirea a decalat și devansat destul de mult orele conform solicitărilor noastre.

Gazda, Monica, are cinci ani de experiență în găzduire, este amabilă și prietenoasă, atentă la detalii, ne-a trimis la timp modul de acces în cameră. Am înțeles ca vorbește engleza, am comunicat cu ea numai prin intermediul Airbnb. Amabilă a fost și tânăra care pregătea camera când am ajuns acolo.

Note mici din partea mea, dar Airbnb nu le solicită, pentru plata care se face la rezervare și este nereturnabilă și pentru neemiterea unei facturi fiscale, uneori necesară.

Am avut rezervat Apartamentul pentru o noapte cu un cost total de 242. Este mare  și foarte înalt. Este curat, bine întreținut, totul arată bine, părea nou. Este împărțit în două de un zid din cărămidă aparentă, cu o deschidere ca ușă.

Prima zonă, cea în care se intră, un mic Hol cu un simpatic cuier și chicineta sunt separate de baie printr-un perete de sticlă opacă ce asigură și iluminatul natural al zonei. Chicineta are toate dotările bucătărești, prăjitor de pâine și filtru de cafea, cuptor cu microunde și combină frigorifică, plită și cuptor electrice, ustensile de bucătărie, tacâmuri, pahare, vase și veselă. Are și un sistem de colectare selectivă a deșeurilor. Gazdă bună Chicineta ne-a primit cu cafea și nes, ceai și zahăr.

De aici se intră în Baia cu cele de trebuință, duș fix și mobil cu cabină, mașină de spălat și uscător de păr, prosoape și, nu multe, articole de igienă personală, totul fiind curat, bine întreținut. Aici se află și Centrala termică, am avut apă fierbinte, cred că asigură și încălzirea necesară în sezonul rece.

În Cameră se află un pat dublu, mare și odihnitor, o noptieră și două veioze, un șifonier cu trei compartimente, unul pe post de depozit al administrației. Televizorul plat cu mai multe canale este pus pe perete, iar o masă rotundă cu trei scaune se află lângă fereastră.

Pus la colț fotoliul – pat a rămas nefolosit, în șifonier fierul de călcat și după șifonier masa de călcat și uscătorul de rufe.

Gama de culori folosită face camera veselă, deconectantă, odihnitoare.

În Curte sunt mai multe clădiri de servicii și Locuri de Parcare, putând parca la intrare, în stânga, cu rugămintea ca fața mașinii să fie spre clădire (și flori).

Concluzii

Cazarea este situată pe o stradă centrală, nu foarte circulată, într-o curte mare ce asigură liniște și loc de parcare, iar raportul preț/calitate este unul foarte bun. M-am simțit bine și este recomandabilă celor ce vor să vadă și să se ohihnească. Mergeți acolo și nu veți regreta!

Trimis de mprofeanu in 19.06.24 20:11:39
Validat / Publicat: 20.06.24 07:52:31
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Emiratele Arabe Unite, Qatar, China, Hong Kong, Japonia, Coreea de Sud, Thailanda, Singapore, Iordania, Israel, Iran, Turcia, Armenia, Georgia, Grecia, Muntenegru, Serbia, Bulgaria, Croația, Polonia, Slovacia, Slovenia, Italia, Spania, Germania, Franța, Portugalia, Sardinia, Sicilia, Cehia, Ungaria, Tenerife, Azore, Lituania, Letonia, Estonia, Finlanda, Elveția, Ungaria, Cehia, Rusia, Brazilia, Argentina, Uruguay

VIZUALIZĂRI: 190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Cluj, Scara ce urcă la etaj la City Center Festival Apartament

crismisPHONE
[20.06.24 08:43:27]

@mprofeanu: Știu foarte bine clădirea, e la câțiva metri de Căsuța cu Arici, unde obișnuim să ne cazăm noi la Cluj (când o găsim liberă). Drăguț apartamentul, sper că a fost cu noroc! Să auzim numai de bine! 😘

doinafil
[20.06.24 08:54:11]

Felicitări pentru alegerea cazării! E de ținut minte, în cazul în care vom ajunge și la Cluj!

Mi-a plăcut și mie cuierul! Pupici și alegeri inspirate și pe viitor!

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[20.06.24 11:48:54]

@crismis: Mă bucur că am fost atât de aproape de cazarea voastră din Cluj! A fost bine!

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[20.06.24 11:51:31]

@doinafil: A fost o cazare bună și centrală! Pupici și eu!

crismis, doinafil
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente in regim hotelier:

• pagină generată în 0.057193040847778 sec