ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2023
NOV-2023
Cuplu
EXCELENT

Căsuța din Centru, o cazare bună în Cluj

În vezi impresii spuneam că am fost din nou la Cluj, acum voi spune câteva cuvinte despre cazarea pe care am avut-o acolo.

Așadar marți, 21 noiembrie, pe la 9:30 plecam din Pitești. Am mers pe un drum nu prea aglomerat, fără șantiere și accidente, cam jumătate autostradă, și, făcând o singură pauză dincolo de Sibiu, pe la ora 14 eram în centrul Clujului, la Casuța din Centru pe care o rezervasem pentru 2 nopți.

Căsuța din Centru este camera 8 din cea mai nouă clădire, singura doar cu parter, aflată în Curtea din Strada Moților 20 din Cluj-Napoca. În Curte, în afara clădirii de la poartă mai sunt două clădiri cu etaj, mai vechi.

Am făcut rezervarea prin Airbnb, este a treia rezervare făcută, dar prima cazare avută prin această companie. În ianuarie 2020 am făcut două rezervări prin Airbnb pentru luna iunie în Islanda la Keflavík și Reykjavík la care mai apoi am renunțat, îmi pare și acum rău că nu am făcut acea excursie, din motive de pandemie. Pentru rezervarea de la Keflavík am primit în cont contravaloarea ei iar pentru cea de la Reykjavík Airbnb mi-a oferit un voucher de 240 de lei care după mai multe prelungiri urma să expire la sfârșitul acestui an. La începutul lunii noiembrie am folosit acest voucher făcând o rezervare pe care am și valorificat-o.

Am ales această cazare pentru amplasarea ei la circa 500 de metri de Clinica la care mergeam, pentru că are chicinetă și parcare. Este situată central, la circa 150 de metri de Primărie, 700 de metri de Piața Unirii, până la Grădina botanică este 1 kilometru, tot atât până la Platinia Mall, iar până la Cluj Arena sunt 900 de metri.

O recomandă și Airbnb unde, din peste 100 de recenzii, este apreciată foarte bine, cu 4,93 din 5 stele, cele mai multe recenzii referindu-se la amplasare și (self) check-in.

Accesul în Căsută ne-a fost transmis pe email de Adina, gazda noastră. Lăsăm mașina în gang și luăm din cutia de la Camera 8, al cărui cod ni-l trimisese, cheia cu care intrăm în Cameră unde găsim telecomanda de la poartă. Continuarea nu avea nevoie de detalii. La plecare aceleași operații dar în ordine inversă.

Facilitățile oferite

Camera poate găzdui doi adulți nefiind asigurate pătuțuri sau paturi suplimentare.

Cazarea fiind de tip „self service” , Check-in se face după ora 15, dar dacă este pregătită camera și mai devreme, Check-out până la ora 11. Când am ajuns acolo, pe la ora 14, camera nu era pregătită, ni s-a spus că mai durează 15 - 20 de minute, pentru că oaspeții anteriori plecaseră mai târziu.

Nu sunt permise petrecerile sau sărbătorirea evenimentelor, nici fumatul și nici animalele de companie. Wi-Fi-ul bun, funcțional și în curte, nu se achită suplimentar, iar parcarea se poate face în curtea pensiunii.

Gazda, Adina, are patru ani de experiență în găzduire, este amabilă și prietenoasă, atentă la detalii, ne-a trimis la timp pe e-mail modul de acces în cameră. Am înțeles ca vorbește engleza, am comunicat cu ea numai prin intermediul Airbnb. Amabilă a fost și familia care pregătea camera când am ajuns acolo.

Camera

Am avut rezervare pentru 2 nopți cu un tarif de 179 de lei pe noapte, costul total pentru 2 nopți de cazare și taxa de servicii fiind de 418 lei. Am achitat 178 de lei cu cardul și 240 lei cu voucherul primit de la Airbnb

Camera este curată, pereții, pardoseala, totul arată bine după patru ani de funcționare, bine întreținut, părea nou. Este împărțită în două de un zid cu o arcadă.

Prima zonă, cea în care se intră, este alcătuită dintr-un mic hol, chicinetă și baie. În Hol este montată Centrala termică ce a asigurat suficientă apă caldă și căldură, cele două nopți în Cluj au fost destul de reci, Chicineta are toate dotările bucătărești, ceainic electric și filtru de cafea, cuptor cu microunde, combină frigorifică și aragaz, ustensile de bucătărie, tacâmuri, pahare, vase și veselă și o masă cu trei picioare. Chicineta a fost o gazdă perfecta, ne-a primit cu palincă, ceai, cafea, zahăr, ulei și mai multe condimente. De aici se intră în Baia cu cele de trebuință, duș fix și mobil cu cabină, mașină de spălat și uscător de păr, prosoape și articole de igienă personală, totul fiind curat, bine întreținut.

În a doua zonă se află un pat dublu, mare și odihnitor, cu rafturi și dulăpioare, sertare și veioze la căpătâiul lui, un șifonier cu patru uși, una din ele fiind oglindă-ușă. Televizorul plat cu mai multe canale este pus la colț, iar o masă rotundă cu patru scaune se află lângă fereastră.

Gama de culori folosită face camera veselă, deconectantă, odihnitoare.

În Curte sunt mai multe clădiri și Locuri de Parcare, cel al Căsuței se află în continuarea clădirii.

Concluzii

Cazarea este situată pe o stradă centrală, foarte circulată, într-o curte mare ce asigură liniște și loc de parcare, iar raportul preț/calitate este unul foarte bun. M-am simțit bine și este recomandabilă celor ce vor să vadă și să se ohihnească. Mergeți acolo și nu veți regreta!

Trimis de mprofeanu in 28.11.23 14:15:02
Validat / Publicat: 28.11.23 15:54:00

VIZUALIZĂRI: 389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Cluj, Căsuța din Centru, Camera văzută spre curte

Yolanda
[28.11.23 17:16:17]

@mprofeanu: interesanta aceasta cazare, luni pe 4 decembrie plecam si noi la Cluj sa vedem printre altele si Piata de Craciun. Am ales un hotel, sper sa fie bine...

[28.11.23 18:10:29]

@Yolanda: Când am fost noi acolo se lucra la Piața de Crăciun din Piața Unirii. Se deschidea sâmbătă, 25 noiembrie. Anul acesta mai este una în zona Arena sponsorizată de cei de la Untold, sper să le vedeți pe amândouă și să scrii un articol să văd și eu ce au făcut.

Mulțumesc frumos pentru ecou!

doinafil
[28.11.23 20:54:22]

@mprofeanu: Foarte plăcută cazare, parcă te simți acasă! Mi-a păcut atât mobilierul dormitorului cât și al chicinetei!

Felicitări pentru alegerea „Căsuței” , pentru articol, poze și...

[28.11.23 21:01:33]

@doinafil: M-am simțit bine, am avut tot ce ne trebuie, a fost cald și în centru. Mulțumesc frumos pentru ecou! Cu drag, !

nela b
[30.11.23 16:25:04]

Foarte frumoasa cazarea, intr-adevar ca acasa; felicitari pentru alegerea facuta, multumesc!

Cum sunt clujanca, mi s-a facut un dor de casa... mi-e dor si de garduri!

Vin acasa!

[30.11.23 16:29:59]

@nela b: Fain îi Clujul! Are clădiri grandioase, palate, piețe frumoase, biserici deosebite de diferite culte, parcuri, grădini... găsești de toate, nu are cum să nu îți placă și să nu îți fie dor.

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

nela b
[30.11.23 16:41:35]

@mprofeanu: cu mare drag; acum imi aduceam aminte cum saream gardul in gradina botanica cand eram copii.

multumesc din suflet!

[30.11.23 17:46:30]

@nela b: ????????

doinafil, mprofeanu, nela b, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente in regim hotelier: