Impresii și recomandări [pag. 2263 / 3972]
Afișate impresii [22621 - 22630] din total 39717 impresii de CĂLĂTORIE
Vacanța în Sicilia / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- MARTIE, 2015
- de: GabrielaG [03.04.15]
- RECOMANDĂ
Sicilia - impresii generale
M-am hotărât să scriu un articol separat cu impresii generale despre Sicilia. Deşi tind să mă repet o să spun că citatul lui Goethe m-a inspirat în mod deosebit: ”To have seen Italy without having seen Sicily is not to have seen Italy at all, for Sicily is the clue to everything”, adică, în traducere în limba romană spune cam aşa:” „Să vezi Italia fără să vezi Sicilia este ca şi cum nu ai fi văzut Italia deloc, pentru că Sicilia este cheia întregii ţări”. [...] — vezi review
Mănăstirea-palat El Escorial / MADRID
- MARTIE, 2015
- de: amero [03.04.15]
- RECOMANDĂ
Două românce la Escorial și împrejurimi
Vizita mea in Spania/Madrid si imprejurimi, Toledo, Escorial, Avila si Segovia a avut o zi speciala. Colega noastra de sait @alinaro a venit si m-a luat in dimineata acelei zile de primavara de la hotelul Madrisol (vezi impresii) cu masina din dotare si am purces impreuna sa exploram mirificul Escorial si imprejurimile. Ii multumesc inca o data pentru o zi exceptionala petrecuta pe meleaguri iberice impreuna, la peste 3000 de km departare de patria mama. Din Madrid se poate ajunge cu [...] — vezi review [+26 poze]
În vizită la Hotelul de Gheață [Bâlea Lac] / TRANSFĂGĂRAȘAN
- MARTIE, 2015
- de: turist_calatorescu* [02.04.15]
- RECOMANDĂ
Hotelul de Gheata Balea Lac
Daca vreti sa vedeti cat de frumoasa este tara asta si ce locuri de vis au descoperit turistii straini pe la noi, mergeti macar odata in viata la Hotelul de Gheata de la Balea Lac. Asa, ca la o Mecca a turismului national :)). Si duceti neaparat copii. Poate mai uita de cuvintele urate pe care le aud zilnic la stiri despre tara lor. Hotelul de Gheata Balea Lac, cladit cu pricepere si daruire de lucratori din Cartisoara in varful muntelui ireal de frumos ne face faimosi in lume. Cand am ajuns [...] — vezi review [+40 poze]
Cetatea Medievală Sibiu / SIBIU
- MARTIE, 2015
- de: Rodel [02.04.15]
- RECOMANDĂ
La pas prin Sibiul istoric: Piața Aurarilor
O piață mai puțin cunoscută de turistul venit să descopere Sibiul vechi. Și chiar și pentru localnici, este mai mult un loc de trecere dinspre Orașul de Sus spre Orașul de Jos. Nu este atât de cunoscută și promovată în pliantele turistice asemenea celorlalte două, Piața Mare și Piața Mică, dar merită vizitată. Numele vine de la meșterii aurari care-și aveau atelierele aici, dar piața a avut și alte denumiri de-a lungul vremii. Astfel, între 1496 și 1947, a purtat [...] — vezi review [+13 poze]
Diplomele de excelență AFA / INIȚIATIVE AFA
- MARTIE, 2015
- de: pepsi70ro [01.04.15]
Diplomele de excelență pentru Valea Prahovei și Brașov
Haideti să vă povestesc și despre o altă inițiativă AFA, consumată în același timp cu Întâlnirea AFA de la Belvedere. Nu toți participanții au știut faptul că Întalnirea AmFostAcolo.ro a avut două scopuri, ambele având la bază dorința siteului de a premia excelența din turism, pentru unitățile de cazare de pe Valea Prahovei, Brașov și Poiana Brașov care pe site au acumulat recomandări bune și foarte bune din partea turiștilor care le-au trecut pragul și despre care [...] — vezi review [+18 poze]
Vacanța în Catania / CATANIA
- MARTIE, 2015
- de: GabrielaG [31.03.15]
- RECOMANDĂ
Catania - un oraș interesant
Citatul lui Goethe m-a inspirat în mod deosebit:” To have seen Italy without having seen Sicily is not to have seen Italy at all, for Sicily is the clue to everything”, adică, în traducere în limba romana spune cam aşa:” „Să vezi Italia fără să vezi Sicilia este ca şi cum nu ai fi văzut Italia deloc, pentru că Sicilia este cheia întregii ţări”. Citisem atât de multe despre Catania dar până la urmă mă lăsasem păgubaşă pentru că am crezut că nu voi avea [...] — vezi review [+29 poze]
2015 - Întâlnire AFA Belvedere Predeal / ÎNTÂLNIRILE AFA
- MARTIE, 2015
- de: Sejurica [31.03.15]
- RECOMANDĂ
Prima data!
Si iata ca mi-am facut curaj anul acesta sa ies din carapacea "Sejurica"! Acest nickname mi-a asigurat anonimatul pe site, iar secretizarea localitatii in care locuiesc imi dadea un sentiment de siguranta si intimitate on line. Am evitat primele intalniri AFA pentru ca le consideram un demers stanjenitor si inutil! De ce sa renunt la control? Ce as putea discuta cu zeci de persoane pe care nu le-am vazut niciodata? Cum de am ajuns la intalnirea din 2015? Simplu! Vazusem pozele, citisem [...] — vezi review
2015 - Întâlnire AFA Belvedere Predeal / ÎNTÂLNIRILE AFA
- MARTIE, 2015
- de: Dragoș_MD [30.03.15]
- RECOMANDĂ
A(L)FA să trăiască, La Mulți Ani!!!
=)) (o să vedeți de ce, mai jos). =)) Păi poci io să nu vă scriu ce și cum a fost, și cum văzui io cu ochii mei personali evenimentu'?!? ei? Așadar: - vineri, 27.03.2015 Plouă. Plouă cu clăbuci... Ziua se anunță frumoasă și udă. Cam cum ar fi trebuind să fie fetele din cartierul roșu din Amsterdam. Doar că io mi-s aproape de malu' Dâmboviței, iar fata mea încă are ceva treburi de rezolvat înainte să pornim la drum. Bagajul e făcut, așteaptă la ușă cuminte. [...] — vezi review [+69 poze]
2015 - Întâlnire AFA Belvedere Predeal / ÎNTÂLNIRILE AFA
- MARTIE, 2015
- de: irinad [30.03.15]
- RECOMANDĂ
Am rămas fără cuvinte, dar cum aş putea să nu scriu ceva?!
Mărturisesc că am avut emoţii cât roata carului pentru marele eveniment din weekend-ul ce tocmai a trecut, la care am participat în premieră şi eu. Atât de mari, că la un moment dat era să renunţ, însă tot eu mă îmbărbătăm zicându-mi că ar fi fost un semn de laşitate să las baltă totul. În sfârşit, mi-am luat inima-n dinţi şi soţul din dotare (care avea şi el emoţii pentru mine) şi am pornit la drum spre Predeal! Când am intrat în hotel aveam gura uscată, [...] — vezi review [+18 poze]
2015 - Întâlnire AFA Belvedere Predeal / ÎNTÂLNIRILE AFA
- MARTIE, 2015
- de: crismis [30.03.15]
- RECOMANDĂ










