ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2015
DIN: Edinburgh
ÎNSCRIS: 07.01.11
MAY-2015

1 Mai… grecesc… Amintiri din Grecia continentală

În urmă cu vreo două săptămâni primesc un telefon de la fratello în care-mi propunea să sărbătorim 1 Mai muncitoresc …. la Giurgiu. Inițial am spus da…. pe urmă au început procesele de conștiință : ce poți face *la bloc* de 1 Mai? Doamna mea a venit cu ideea de a merge către Arbanassi, că-i aproape și tot n-am fost (deși la Veliko am fost). M-am uitat un pic pe Booking, nu prea-mi plăcea ceea ce văd…. Apoi, Veliko…. Iar de la Veliko, doamna a sărit direct în Kallithea, apoi Asprovata…. Hmm…mi-am amintit! ceva aproape, liniștit și de buget! Doar citisem review-ul aici pe AFA și-mai mult - am stat de vorbă la Predeal cu d-na Carmen Ion care petrecuse un sejur ok în Keramoti. Pun mâna pe mouse, intră –iarăși :)) – pe AmFostAcolo, caută review-ul cu pricina, apoi caută cazarea. Mail către Kostas… sunat fratello care a sărit în sus cînd a auzit de Grecia…. Spre marea mea surprindere, Kostas răspunde foarte repede, cu o ofertă de nerefuzat : apartament 2 camere (pentru 4 persoane) 35 EUR/noapte. Dubla era la 25 iar tripla la 30. Singurul inconvenient –trebuia avans –asta e-omul nu mă cunoștea. Am trimis peste două zile prin MoneyGram 35,1 EUR + 5,9 EUR taxe (Alpha Bank), a doua zi Kostas mi-a transmis că ne așteaptă. Am rezervat două nopți (vineri și sămbătă) la imensul :) preț de 70 EUR 4 persoane…cam 8,75 EUR/persoană pe noapte …

Pornirea

Ca de obicei în astfel de situații, nerăbdarea nu a mai avut limite, așa că joi seara, la ora 19 și 9 minute forțam Vama Giurgiu cu destinația Alexandropouli (ca să facem o scurtă vizită în oraș, altfel riscam ca gazda să se sperie de noi la ore mici :)). Taxa pod 13 lei, vigneta la prima baracă din Ruse (6 eur, știu…se poate cu 5 dar eram prea hotârâți…) și țuști să scăpăm repede de vecinii noștri bulgari. După scurte opriri –de-o gură de cafea acompaniată de țigară- la ora 1 și nouă minute (deci exact 5 ore) am oprit să alimentăm la Kardjali. Fac mențiunea că la dus am respectat întocmai traseul pe care l-am făcut împreună cu @ionescunic anul trecut și pe care l-a descris aici vezi impresii.

În zona Stara Zagora drumul s-a mai stricat un pic, dar nu-I dezastru (încă). La întoarcere am intrat un pic pe autostradă (spre Nova Zagora), dar, deși am avut porțiunea aceea de piatră cubică, drumul a fost ok. Până la urmă, ambele variante-s ok.

Mdaa… La ora 2 intram în Grecia, iar pe la ora 3-3,15 rulam pe străzile din Alexandropouli…… am trecut pe lângă turnul din oraș, am mers în zona portului și am parcat. Companionii mei au moțăit prin mașină, eu de atâta cafea n-aveam somn. Am văzut destui care veneau de pe la vreun club de noapte, dar cuminței, fără gălăgie. A trecut și un nenea polițistul cu mașina pe lângă mine, s-a uitat din mers, a văzut că prezint încredere și n-a oprit. Pe la ora 5 au început să apară pescarii amatori. Fiecare doar cu câte o undiță (că doar suntem la mare, nu pe baltă, nu?). În fine, pe la ora 6 orașul a început să prindă viață. Am făcut o tură pe jos în zona centrală, pe urmă cu mașina un tur al orașului. Evident că am băut și un frappe adevărat :). Ca impresie, orașul este tipic grecesc cochet, curat, dar n-aș sta mai mult de 2-3 zile acolo, că m-aș plictisi…. Bine, acesta e felul meu de-a fi, nu-I obligatoriu să fiți și voi la fel.

După raidurile prin Alexandropouli, am purces către destinația noastră finală, Keramoti. Până acolo, am mai dat o raită prin Chrisopouli plus că am oprit mai prin fiecare sat din drum unde scria SuperMarket. ne temeam că fiind 1 Mai or fi închise magazinele din Keramoti. Greșit, erau deschise. Oricum, am făcut o mică aprovizionare pe drum cu Mithos…ca să fie!

Cred că nu era ora 10 cînd am ajuns la Elena Apartments, pe care le-a descris Carmen Ion aici. vezi impresii. Eu nu am să scriu altceva, doar mențiunea că review-ul lui Carmen este absolut corect. Atmosfera este idilică, condițiile sunt rustice dar curat. Apartamentul este format din două camere cu ușă între ele (stil vagon), în a doua este și chicineta (frigiderul l-am avut din acela mare, mare). Gazdele Dafni și Kostas –nota 10.

Cazarea am făcut-o imediat, apoi am plecat la plajă. Cam 5 minute de mers pe jos….

Superb nisip, frumoasă priveliște, apa…receeee…. Am intrat o singură dată, fratele meu de vreo 3 ori… Beach bar-ul tocmai se deschisese în ziua aceea…Foarte curat, cu cabine de schimb, toalete curate, totul miroseau a proaspăt vopsit. Șezlongurile nu se plătesc, dar trebuie să faci consumație…. Cockteilul 7 eur, berea Mithos la 0,33 – 5 EUR :(. Noroc că am fost prevăzători și am venit cu lada frigorifică după noi, iar după prima bere de la ei am trecut pe Mithosul nostru la 0,5 l cumpărat 1,2 E sticla…. Asta ca să știți ce să faceți dacă ajungeți cumva pe acolo.

Așa cum spuneam, apa cam rece, nu cred că avea mai mult de 15-16 grade…Soarele te mângăia, un pic briza mai puternică dar pe urmă s-a oprit.

Ce am mai făcut? După plajă am mers la un gyros, apoi ceva odihnă că doar eram plecați de ceva vreme la drum….

Seara am ieșit la plimbare pe faleză. Localitatea este așa de liniștită că și tu intri în atmosfera calmă, grecească. E așa de plăcut să stai la un frappe și să acompaniezi cu privirea ferry care vin și pleacă neîncetat…. Nu, nu a fost aglomerația la care mă așteptam… probabil compatrioții noștri au considerat că un sejur în Thassos de 1 Mai e prea scurt...

Am identificat pescăria de unde aveam să luăm peștele a doua zi de dimineață, am văzut și frumoasa biserică din localitate, magazine și magazinașe. Am relaționat cu oamenii de acolo… Cu drag vă spun că românii sunt văzuți foarte bine aici. La un magazin chiar am întălnit o compatrioată din Rm. Sărat căsătorită în Bulgaria dar lucra aici în Keramoti. Bine, dacă Thassos e insula românilor, cum e Zakinthosul al englezilor, Keramoti este... a bulgarilor. Acolo unde am stat, doar noi eram altă naționalitate, restul erau vecinii noștri de la sud.

După ce am admirat și apusul de soare, ne-am îndreptat spre taverna *Frații* recomandată de Carmen aici vezi impresii.

Prețurile cumințele, pe la 6-8 eur porția, notă maximă pentru tsipouro, bun vinul casei. Calamarul umplut pe mine nu m-a impresionat, scoicile saganaki nu erau saganaki ci în sos alb (în Grecia insulară, ce e saganaki = tigăiță legat de fructele de mare se asociază clar cu roșii/tomato). De fapt, a doua seară am făcut noi schrimps saganaki de ne-am lins pe degete! Bougiurdi –bun, bun. În fine, ne-a servit Iorgos (sau Joe Pesci), care mereu ne spunea my friends Romanian, iar la final ne-a servit cu cremă de zahăr ars și, evident, ne-a bătut pe umeri la plecare!

Sus, sus, sus… Să vezi Kavala prin sticla de Mithos! Grătar ca de 1 mai!

A doua zi la 6,30 dimineața eram la plimbare pe faleză…Am văzut vasele pescărești ce acostau, pline de bunătăți……. Mașinile de distribuție erau deja acolo, nu prea era loc de ei…. Am văzut cum săreau sardinele din plasele pescărești……ambalarea se face pe loc, au acele cutii din *zăpadă artificială*…. Am mers la pescărie și am luat un Milokopi kopiaste.org/2014/12/milo ... i-drum-la-briam la 1,2 kg și un kg de schrimpsi…. pentru seara.

Am trecut pe la Bakery…. mmm…o plăcintă cu carne fierbinte, de la mama ei :).

După ce am dus captura la apartament (și curățată, dată cu sare), ne-am urcat în mașină și…direcția Kavala. Ajunși în Kavala., ne-am învărtit cam un sfert de oră până să găsim loc de parcare. Am reușit într-un final să parcăm chiar pe o străduță lîngă faleză…iar de acolo începea ditamai bâlciul! era tîrg de fel de fel de haine, hăinuțe, piele, pantofi, etc, etc….

Nu ne-am aventurat prea mult ci am luat drumul cetății (noi o văzusem acum doi ani, însă fratello nu). Ne-am plimbat pe străduțele vechi, am văzut și monumentul călărețului (Mohammed Ali, parcă-l cheamă), într-un final am ajuns sus, sus de tot la cetate. După repriza de foto, ne-am delectat cu un Mithos (eu Cola, că de astă dată eram șofer :() și am sorbit cu nesaț din aerul frumos al Kavalei….

Am părăsit cu părere de rău cetatea, iarăși ne-am strecurat prin labirintul se străduțe înguste…. am ieșit la viaduct…. am mai rătăcit un pic pe străzile super alomerate…... În final, ne-am repliat la mașină și am făcut cale-ntoarsă către Keramoti. Am servit iarăși un gyros cu Mithos (ca să rimeze :)).

Seara, am făcut festin de pește la grătar, schrimpsi la grătar și schrimpsi saganaki! Toate acompaniate de o pălincă de Satu Mare, o vișinată producție Teleorman și un vin alb sec…... Deși a plouat cam o oră sera, asta nu ne-a împiedicat să ne simțim excellent….

A doua zi dimineața, la ora 7,30 ne-am luat la revedere de la prieteni noștri Kostas și Dafni (care m-au rugat să-I transmit toate cele bune lui Carmen- lucru pe care-l fac acum), și am sorbit un ultim frappe pe faleză. Am văzut un fenomen mai rar…. ceață totală, ferry nu a nimerit locul de acostare (a greșit cu câțiva zeci de metri), s-a întors, în final a reușit să tragă la mal…. Am plecat din Keramoti la ora 8, la ora 16 eram la Giurgiu.

În concluzie, un minisejur de 1 Mai trăit la maxim și cu maximă satisfacție. Dacă recomand? Voi ce credeți?

Și am încălecat pe-o șa :). Vacanțe reușite tuturor!

Cu drag, al vostru, JRL

Trimis de johnnyredlabel † in 04.05.15 15:29:29
Validat / Publicat: 04.05.15 17:25:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Kavala... în fața noastră era un grup de excursioniști turci

[04.05.15 15:59:55]

[04.05.15 16:01:05]

@webmaster23 - Mulțumesc web 23, e ok!

calatorul
[04.05.15 17:44:39]

Frumos, simpatic si convingator ca de obicei. Chiar am retinut pentru o varianta de excursie rapida la Egee. Multumesc pentru relatare si descriere, utila, rapida si binevenita. Si felicitari pentru vacanta reusita! Si poze de asemenea.

[04.05.15 17:48:25]

@calatorul50 - Txs pentru vizită. Chiar este o soluție rapidă de a vizita Grecia.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.05.15 18:15:36]

@johnnyredlabel - Mamă-mamă ce surpriză mi-ai făcut! Chiar nu mă aşteptam ca cineva să ia în serios recomandarea mea cu Keramotiul când Thassos e la doi paşi. Mă bucur enorm că v-aţi simţi bine şi că v-a plăcut satul (că staţiune nu pot să zic că e - cel puţin deocamdată).

M-ai citat de atâta ori încât mă simt profund măgulită. Mulţumesc şi pentru asta şi pentru salutările de la Kostas şi Dafni, deşi n-aş vrea să se creadă cumva că le-am făcut reclamă cu vreun scop material. Am rămas însă prieteni pe FB şi mai schimbăm din când în când câte o vorbă şi o urare (de Anul Nou, de zile de naştere). Sunt oameni drăguţi şi primitori şi - lucru important şi nu foarte frecvent la greci - vorbesc foarte bine englezeşte.

La taverna Fraţii eu am mâncat un calamar umplut excelent, aşa că nu ştiu ce să zic. Saganaki nu am încercat pentru că ştiu cum se prepară şi nu-mi plac sosurile de roşii. Cât despre vinul servit la tavernă, am să-ţi spun un mic secret: în toate tavernele din Keramoti e la fel, aşa că presupun că se aprovizionează toţi de la acelaşi furnizor.

Mă bucur şi că aţi fost la Kavala, un oraş tipic grecesc care mie îmi place foarte mult şi pe care îl recomand şi pentru sejururi la plajă.

Una peste alta, mi-a făcut o plăcere enormă reviewul tău. Îţi mulţumesc din inimă, cu toate că e cam subversiv: mi s-a făcut aşa un doooor de Grecia, şi anul ăsta n-o să ajung acolo decât în septembrie!

[04.05.15 18:34:45]

@Carmen Ion - Hai să le luăm pe rând

1. Știam că-ți voi face surpriză -plăcută- și, din acest motiv, oricât de tentat am fost să te mai întreb câte ceva despre locurile de acolo, m-am abținut, astfel încât surpriza să fie pe măsură. Oricum, eu îți mulțumesc pentru că primul meu mail către Kostas începea așa :salut, la recomandarea d-nei Carmen Ion aș dori să-mi faci și mie o ofertă de cazare... Iar răspunsul a venit foarte repede, lucru destul de rar la greci.

2. Duminică după amiază după ce am ajuns acasă, cînd am deschis mailul am găsit mesajul lor care suna așa

Dear friends,

Thank you for having your holidays with us.

We believe that you had a nice time in our apartments.

We hope that we will see you again soon.

With best regards,

Kostas & Dafni Athanasiou

Deja suntem parte din familie. data viitoare (pentru că sunt sigur că va exista și o... data viitoare). nu voi mai plăti avans... prefer să-i duc o țuică de la Românica decât să plătesc taxe la bănci...

3. Cred că m-am exprimat eu greșit. Calamarul umlut a fost ok (frate meu și soția chiar l-au apreciat mult), însă eu am alte gusturi. Adică prefer calamarul separat de brânză. Iar eu deja luasem antreu brînza bougiurdi. Scoicile au fost și ele ok, dar eu aveam alte așteptări citind... saganaki... Deci, mâncarea a fost ok, recomand cu drag taverna respectivă.

și...

4. Iar dacă articolul meu ți-a făcut dor de Grecia, înseamnă că și-a atins scopul. de aceea l-am scris, să vă fie dor de Grecia .

Cu respect @JRL

bogumil
[04.05.15 19:49:31]

@johnnyredlabel

Faină famiglie, faină ieşeală, fain review.

Iar cititorilor tăi vreau să le confirm ce am mai spus. Am făcut câteva opriri prin Sithonia, urmare a review-urilor tale, aşa că... luaţi aminte, omul ştie ce scrie, pentru noi

[04.05.15 20:35:56]

@bogumil - Mulțumesc la fel de fain .

În ceea ce privește motivul pentru care scriu aici este simplu: pentru că-mi place să împărtășesc și altora bucuria de a călători, de a vedea locuri și oameni noi. Dacă fiecare dintre noi am face lucrul acesta, cred că ar fi un lucru minunat.

Din partea mea, oricare dintre voi, aveți încredere că sunt dispus să vă ajut cu orice fel de informații pe care le-aș avea, astfel încât, după o vacanță reușită să spuneți în gândul vostru : aceasta a fost una dintre cele mai frumoase vacanțe din viața mea!

Cu drag, @JRL

irinad
[04.05.15 21:09:05]

@johnnyredlabel - Felicitări pentru 1 Mai, altfel, este o "pregătire înainte de a repeta experienţa Thassos? Frumos review, frumoasă idee şi frumoasă petrecere. Te felicit şi te salut cu drag atât pe tine şi pe doamna ta, cât şi pe Tavi şi pe soţia lui!

[04.05.15 21:11:42]

@irinad - Mulțumesc frumos de vizită! Aceleași urări te rog să le primești și din partea noastră.

iulianic
[05.05.15 09:25:22]

@johnnyredlabel - Keramoti de 1 Mai? Nici nu m-aş fi gândit la aşa ceva. Dar cum m-aş fi putut gândi când în drumul nostru spre Thassos am văzut Keramoti doar la primele ore ale zilei, cu o coadă mare de maşini care aşteptau îmbarcarea pe ferry şi… cu o plajă pustie? De altfel, eu am petrecut 1 Mai acasă, luând la rând parcurile Bucureştiului, singură, pentru că jumătatea mea era într-un turneu.

Detaliat şi foarte incitant review-ul tău. Felicitări!

Şi fiindcă veni vorba de Mythos… Tot mai frecvent îl găsesc şi în supermarketurile noastre. Asta ca să nu uit niciodată vacanţele petrecute în Grecia.

[05.05.15 10:45:22]

@iulianic -

Keramoti de 1 Mai? Nici nu m-aş fi gândit la aşa ceva.

Păi de aceea sunt eu unicat pe acest site, nu?

Am să vă mai dezvălui un mic secret pe care nu l-am precizat în review... Am avut două momente unice care m-au făcut mai bogat sentimental. Am să încerc să explic.

Sâmbătă dimineața, cînd ne plimbam prin zona portului și vedeam vasele de pescari, iar aceștia ambalau peștele în cutii, nu știu cum să explic, mirosul acela... de mare amestecat cu mirosul de pește m-a dus cu gîndul la una din bucuriile copilăriei mele... care se numea *Toate pânzele sus*! Aveam senzația că sunt la Sulina împreună cu tot echipajul *Speranței*.

În dimineața plecării, prin ceața aceea deasă acompaniată de sunetul sirenelor, am avut la un moment dat senzația că-l zăresc pe Pierre Vaillant...

flaviana77
[05.05.15 11:00:29]

foarte frumos

si citind articolul scris de tine pe ritmuri de muzica greceasca, mi-am facut o dimineata mai frumoasa, venisem astazi dimineata la servici cu nici un chef de nimic, am avut ceva conflicte cu baietelul meu inainte de a pleca la gradi.

insa acum parca ma simt mai bine, mi-ai deschis apetitul pentru a visa cu ochii deschisi la Grecia mea iubita si la Marea Egee de care imi este atat de dor...

la sfarsit de iunie plecam si noi in Corfu, pana atunci incerc sa imi strang cat mai multe informatii ca sa am material cu mine si sa nu ajung acolo fara sa fiu informata.

esti un fericit si tu si sotia ca aveti asa ocazii sa plecati des.

[05.05.15 11:10:03]

@flaviana77 - Mulțumesc pentru vizită, mă bucur că am reușit să-ți schimb starea în bine... Și, nu, nu plecăm des (n-am mai fost din septembrie)... dar de fiecare dată trăim intens...

calatorul
[05.05.15 11:15:46]

@bogumil - Asa este, stim ca @johnnyredlabel stie ce scrie si urmaresc cu interes, am gasit impresii similare despre locuri vazute si de mine altadata, si am urmat sfaturile daca s/a intamplat sa merg in locuri despre care a scris. Ceea ce mi se pare excelent pentru noi toti, pentru unii o bucurie impartasita cu placere, iar pentru ceilalti o vacanta mai frumoasa datorita sfaturilor schimbate pe AFA. Iaca si acum aici, lumea apreciaza ce afla, mai e un vot pana la 50 si eu nu mai pot sa/l bifez pe al doilea, Numai de bine si vacante frumoase!

mireille
[05.05.15 12:43:09]

@johnnyredlabel... pofta de vacanta a venit si pentru mine, odata cu acest zuperbonus ,,grecesc ''...

[05.05.15 12:52:49]

@mireille - Efxaristo para poli

mirmicu
[05.05.15 15:18:09]

@johnnyredlabel - Offf! Am simtit mirosul de peste si briza marii ca si cum as fi fost acolo, asa cum mi s-a intamplat cand am citit reviewul despre taverna Mouses. Abia astept relatarile despre vacanta din Thassos.

Am fost in Thassos acum doi ani pentru prima oara, apoi am vrut sa schimbam anul trecut dar nu stiu cum, am ajuns tot in Thassos.

Anul acesta vom merge pentru a treia oara tot in Thassos, pentru ca este aproape, deci mai comod pentru socrii mei de 73, respectiv 78 spre 79. Vrem ca, macar o data sa guste si ei din Grecia.

Anul viitor cu siguranta schimbam macazul.

Pana in septembrie insa, astept cu nerabdare relatarile dumitale.

O zi minunata!

[05.05.15 15:40:45]

@mirmicu - Mulțumesc de vizită.

În cazul în care mergem iarăși în Thassos (încă nu sunt sigur că ajung), desigur că vă voi împărtăși din trăirile mele de pe acolo... Stimă.

ANILU
[08.05.15 11:15:14]

@johnnyredlabel - Frumos.

Este vineri si sunt la serviciu, dar citind rew. tau, ascultand muzica greceasca si uitandu-ma la poze ma simt de parca incepe vacanta.

Si mie mie dor de Grecia si Marea Egee.

[08.05.15 15:52:22]

@ANILU -Visele tale se vor adeveri! Sper să-ți faci timp să ajungi cât mai curând în Grecia să vezi Egeea

Mulțumesc de vizită și apreciere!

Dan&Ema
[09.05.15 23:06:58]

Te mai urmaresc. De vreo juma de ora, ba mai mult, rasfoiesc prin articolele tale, care au sanse f mari sa imi influenteze planul de Grecia pt septembrie.

Te voi urmari in continuare. Multe de urmar in articolele tale pt planurile mele. Multumesc. Cum de te-am descoperit atat de tarziu?

[10.05.15 16:03:15]

@Dan&Ema -

Cum de te-am descoperit atat de tarziu?

Mai bine mai târziu decât niciodată .

Pentru orice sfaturi apelează cu încredere!

Dan&Ema
[10.05.15 18:19:51]

@johnnyredlabel: multumesc

ANILU, bogumil, calatorul, Carmen Ion, Dan&Ema, flaviana77, irinad, iulianic, johnnyredlabel, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Keramotti și împrejurumile: