Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2128 / 5013]
Afișate impresii [21271 - 21280] din total 50125 impresii
Aquapark Divertiland [Chiajna] / BUCUREȘTI
- IULIE, 2014
- de: Cosnatur [12.08.14]
- RECOMANDĂ
Cu trenul la Divertiland!
M-am reintors anul acesta la Divertiland si imi place chiar mai mult decat anul trecut, mai ales ca au scazut preturile la intrare. De data asta am mers cu gasca si a fost distractie totala. Si alta chestie noua a fost ca am fost cu trenul care ne-a lasat fix in fata la Divertiland. L-am luat de la Gara de Nord si am ajuns chiar repede. A fost o zi lunga si am stat mult la tobogane si la piscina cu valuri si pentru ca n-am ajuns la mare anul asta, a fost cea mai buna alternativa. Mancarea a [...] — vezi review
Cetatea Râșnov / RÂȘNOV
- IULIE, 2014
- de: iulianic [10.08.14]
- RECOMANDĂ
La Cetatea Râşnov
Duminică 20 iulie 2014, după două zile de ameninţări cu ploi, chiar de ziua lui, Sfântul Ilie a curăţat cerul de nori şi a făcut ca soarele să zâmbească din nou oraşului şi aşezărilor din jur. Din teama de a nu fi surprinşi de vremea rea, ascultând şi glasul îngerului păzitor, am amânat vizita la cetate pentru această zi, ultima din minisejurul nostru petrecut la Râşnov. Bifaserăm toate obiectivele din plan, iar în dimineaţa zilei de duminică, după ce ne-am luat [...] — vezi review [+54 poze]
Complex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) 3 / MAMAIA
- IULIE, 2014
- de: loryancag [09.08.14]
- NURECOMANDĂ
Concediu ratat
cel mai horror concediu din ultimii 9 ani de cand nu am mai fost pe litoralul romanesc. Cazare maxim nota 4, mancare nota 7. Spaga de cum am ajuns (50 ron pentru parcare + 50 ron pentru schimbarea camerei infecte care am primit-o), plaja mizerabila din cauza turistilor. Nu recomand decat celor care le place sa manance si sa bea ca porcii si sa stea in rapan. In concluzie este un complex infect cu niste camere mizere de 10mp. Nu suntem nici macar la jumatatea turismului bulgar care [...] — vezi review
Unde mâncăm pe Transalpina (DN67C) / TRANSALPINA
- IULIE, 2014
- de: Vasile S [09.08.14]
- RECOMANDĂ
Poftă bună la Casa Simi [Petreşti]
După o excursie prin Mărginimea Sibiului, la întoarcerea spre casă, musai să ne oprim de “ojină” la Casa Simi, pentru a pune capac la toate bunătăţile tradiţionale servite în această zonă pitorească. Aşa că, la coborâre dinspre Şugag, la intrarea în localitatea Petreşti, imediat după ce am trecut podul peste râul Sebeş, o facem la stânga şi intrăm pe strada Săsească, unde la nr. 3 ne aşteaptă cu deosebitele mâncăruri tradiţionale, restaurantul Casa Simi. [...] — vezi review [+20 poze]
Pensiunea Casa Lucas 3 / GURA RÂULUI [SB]
- IULIE, 2014
- de: ioana d [09.08.14]
- RECOMANDĂ
Un sejur excelent
Am petrecut 7 zile minunate la Casa Lucas. Pensiunea am ales-o dupa multe studii pe internet si nu am dat gres! Este un loc minunat cu oameni extraordinari. Pensiunea este situata la marginea satului, intr-o zona linistita si pe malul unui rau foarte curat in care am facut si baie! Curtea pensiunii este mare si foarte ingrijita, cu flori multe si verdeata. Are un loc de joaca excelent pt copii: leagan, tobogan, groapa cu nisip, balansoare si trambulina (punctul forte) pe care fiul meu a [...] — vezi review
(Alte) Schituri şi biserici maramureşene / [ALTE LOCURI]
- IULIE, 2014
- de: Michi [08.08.14]
- RECOMANDĂ
Biserici si manastiri pe valea Izei
In Maramures bisericile par sadite, nu construite. Majoritatea sunt de lemn din cauza interdictiei statului ungar ca ortodoxii sa-si construiasca biserici zidite. Sunt aproape 100 de biserici de lemn raspandite pe valea Izei, a Viseului, a Chioarului si a Lapusului. Din acestea, opt se afla pe lista de monumente UNESCO datorita originalitatii lor, a materialului folosit, a tehnicii de imbinare a bulumacilor si barnelor de lemn, a picturii interioare si a rezistentei in fata timpului. Cele mai [...] — vezi review [+54 poze]
Aquapark Divertiland [Chiajna] / BUCUREȘTI
- IULIE, 2014
- de: MirunaCoz [08.08.14]
- RECOMANDĂ
Copiii mei s-au distrat de minune la Divertiland!
In sfarsit, am reusit sa-mi duc copiii la Divertiland. Le-am promis ca mergem inca de la inceputul vacantei lor, dar bineinteles ca a fost mai greu cu concediul. Vreau sa va spun ca ei si sotul meu s-au distrat de minune iar eu m-am relaxat la soare. Chiar daca traficul din Militari ne-a facut dar de furca, am ajuns chiar la deschiderea parcului cu mult entuziasm. Ne-am speriat la inceput de coada care era la intrare, s-a mers repede pana la urma, pentru ca erau toate casele deschise. Cand am [...] — vezi review
Castelul Banffy [Bonțida] / GHERLA
- IULIE, 2014
- de: dorgo [08.08.14]
- RECOMANDĂ
Castelul Banffy
Nu stiu cum se face, dar numele multor personalitati ale trecutului ce au avut in stapanire orasul si regiunea mea, nu se termina in “escu” (Popescu, Ionescu, Vasilescu) ci in “i”... Banffy, Urmanczy, Teleki, Rakoczi, Bolyai, Korossi, Bernady Gyorgy, Apafi, Sissi, etc. Multi au fost grofi, guvernatori, baroni, conti, printese, posesori ai unor averi incomensurabile (castele, conace, paduri, bai minerale, ba chiar sate intregi cu intreaga lor forta umana, numai buna de pus la lucru). [...] — vezi review [+22 poze]
Amiral Hotel 4 / MAMAIA
- IULIE, 2014
- de: catalintomescu [08.08.14]
- NURECOMANDĂ
Dezamagitor
Rezervarea a decurs fara probleme; nu am avut surprize la sosire. Renovari vizibile dar incomplete si de calitate redusa. Camera mica, mobilier vechi si avariat, baterii baie vechi si avariate, WC instabil, cabina dus "tolerabila". Masa inclusa de slaba calitate: putina, rece, fara aspect comercial, pranz nepotrivit pentru copii; Produse cele mai ieftine de pe piata... Piscina neintretinuta. Personal apatic, inert la reclamatii, parca din alta epoca - in ciuda varstei... ! [...] — vezi review
Descoperă Clisura Dunării / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- IULIE, 2014
- de: Robotzel* [08.08.14]
- RECOMANDĂ







