ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2015
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    JUL-2014

Extrem de nemulțumit

Nu mai fusesem, nu ma mai duc...

Ocna Sibiului, Romania

Va voi povesti despre vacanta mea, sau intentia mea de vacanta la Ocna Sibiului. Eu nu am gasit suficiente informatii inainte de-a pleca acolo in vacanta. Sau cele care existau erau insuficiente, sau false.

Nu ne-am dus cu masina. Am luat din Bucuresti un autocar, mai exact de la Autogara Militari.

Intentia noastra era sa stam in camping, cu cortul.

Cand am ajuns la Ocna Sibiului, se facuse deja ora 21.00. Domnul sofer al microbuzului nu stiu ce si-a imaginat el ca suntem noi cu rucsacuri pe langa noi, dar nu a oprit in zona turistica, asa ca ne-a lasat la iesirea din Ocna si cu bagajele dupa noi am descoperit, la pas, frumusetile satului, nestiind unde vom dormi. Am ales sa stam la o casuta, intr-un camping, vis a vis de lacuri. 80 de RON pe noapte pentru doua paturi si o masa de lemn. Erau painjeni, dimineata m-am trezit cu salteaua cazuta sub pat... perna la fel. Daca voiam sa instalam cortul, era 50 RON pe noapte. Nu stiam de ce erau doar doua casute ocupate. In rest, pustiu. Niciun cort. Paznicul ne-a spus sa ne instalam unde vrem noi, aveam de ales toata zona aia. In pretul cazarii intra si biletul de acces la lacurile din compexul hotelier de alaturi. Dar tot mi s-a parut exagerat de mult. A doua zi dimineata, pe lumina, m-am lamurit eu.

Ne-am mutat la Pensiunea Daria, unde exista optiunea de a-ti instala cortul. 30 de RON pe noapte pentru 2 persoane. La casuta se platea 50 de RON pe noapte. Daca veneai cu masina, plateai in plus. Nu am retinut cat.

Erau acolo doua piscine mici cu apa sarata. Asa ziceau. Eu nu am probat piscinele, nu am gustat apa. Existau sezlonguri. In piscina nu am intrat. Era multa lume.

Nimeni nu manca la terasa pensiunii, nu stiu de ce. Pensiunea este a cuiva care a are limuzini cu numar de Ohio, cu nume(re)le: Eduard, Daria. Sandu F. Ce mai??? Ca familia Ewing.

Veceurile erau o nenorocire. Rusesti. Se statea la coada si lumea cam uita sa traga apa. Intrai cu slapii acolo, peste urmele altora, ca sa nu zic altceva.

Dusurile... 3 la numar pentru tot campingul... Daca aveai bafta, prindeai apa calda de la soare, adica daca lumea nu facea dus. Altfel, apa rece, rece... Peste tot apa era teribil de rece, chiar si in zona amenajata a lacurilor. Trebuia sa te speli fiindca ieseai cu sare multa pe piele. Erau doar sus, la lacuri, niste dusuri ecologice, cu plata. Acolo aveai apa calda. Dar pana ce ajungeai in sat, transpirai iar,

In legatura cu masa, deci, am vazut ca lumea gatea acolo in camping. Faceau gratar. Noi nu am facut. Nu aveam cele necesare. Si eu sunt genul care nu gateste nici acasa. Nu ma duc in vacanta sa gatesc chinuit, sa spal vasele la chiuvete imputite, in camping.

In sat nu exista nicio terasa. Ori plateai biletul de intrare la Lacuri: 15 RON si mancai pe-acolo, ori trebuia sa te duci in Sibiu. Plateai biletul la lacuri, daca ieseai, plateai iar... ca sa mai intri in aceeasi zi. Deci 30 RON, ca nu puteai sta toata ziua acolo, lesinai de la soarele ala, te duceai si tu sa dormi undeva.

Lacurile mie mi s-au parut senzationale. Dar, au inconjurat tot, tot, cu sarma ghimpata, ca la Aushvitz asa, sa nu iasa nimeni pe gaura, sa nu patrunda nimeni....Nu spuneau decat adancimea lacului, suprafata si salinitatea. Despre proprietati terapeutice, nimic. Mie, de exemplu, mi s-au umflat picioarele, m-am constipat. M-am intors mai bolnava acasa decat plecasem. Ma rog, plecasem la bai de sare.

Mai era o posibilitate de cazare la un hotel. 240 RON pe noapte, cu micul dejun inclus. Si acces la lacurile Horea, Closca si Crisan. Acolo macar scriau care sunt proprietatile terapeutice. Intrarea acolo costa 20 RON. Si daca stateai la campingul fantoma descris mai sus, aveai intrare libera.

Duminica noi ne-am saturat de Ocna Sibiului. Ajunseseram miercuri seara. Am vrut sa luam autobuzul pentru Sibiu. Mai era lume acolo care astepta autobuzul de 8.30. Turisti. Ploua. Lumea voia sa se duca la Sibiu. Orarul autobuzelor era afisat. Pe la 9.00 am inceput sa ma impacientez. Am reusit sa intru pe net, de pe tableta. Si netul mergea prost... M-am uitat la orarul autobuzelor Transmixt. Nu circulau duminica. Asta nu era specificat in statie la Ocna Sibiului. Am anuntat si eu lumea din statie si ne-am dus care pe unde a putut. Se spune ca lumea este foarte amabila pe-acolo. Dar nimeni dintre localnici nu ne-a spus: bai prostilor! nu mai stati in statie, ca nu circula duminica.

Noi ne propuseseram sa stam cam 10 zile, dar ni se terminau si banii dupa 4 zile si ne si plictisiseram. In noaptea precedenta plouase. Pai asa ud cum era, am strans cortul si am plecat. Bine ca am plecat la timp ca dupa aceea am vazut la televizor ca erau niste inundatii teribile pe Valea Oltului.

Cam asta despre Ocna Sibiului. Eu una nu ma voi mai intoarce niciodata acolo.

Foarte foarte scumpe locurile pentru calitatea serviciilor. Eu am fost si in statiuni din alte tari, prin comparatie in Ocna mi s-a parut o jefuiala.

Am plecat din Ocna pana la urma cu trenul pana la Sibiu. In autogara si in gara nu au birou de bagaje. Am rugat ospatara de la restaurantul garii sa ne ajute si sa ne pastreze bagajele. Astfel, am putut vedea si noi Sibiul. Alta viata. In Sibiu voi reveni cu drag.

Sa aveti drumuri bune si experiente frumoase!!!

Trimis de cristina47* in 04.07.15 21:15:10
    Validat / Publicat: 04.07.15 22:31:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 7175 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Vedere de sus, de la Pensiunea Daria. Lacul Avram iancu, cred ca .....Nu mai tin minte. Lacul cel mai mare.

[04.07.15 22:31:17]

@cristina47, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Rodel
    [05.07.15 14:49:21]

Într-adevăr, Ocna Sibiului este o stațiune scumpă. Am calculat că dacă vrei să faci băi 10 zile, făcând naveta din Sibiu, te costă mai mult decât o săptămână în Grecia, în Paralia Katerini, de exemplu.

cristina47*AUTOR REVIEW
    [05.07.15 19:06:17]

@webmaster78 - Ok, pe viitor...

cristina47*AUTOR REVIEW
    [06.07.15 04:39:24]

@Rodel -In Grecia nu am fost. Deci nu pot compara. Insa banuiesc ca aveai mai mult confort pentru mult mai putini bani. In Romania pierdem foarte mult fiindca intreprinzatorii din turism merg pe jaf, nu pe turism civilizat.

cristina47*, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ocna Sibiului: