Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2080 / 5013]
Afișate impresii [20791 - 20800] din total 50126 impresii
Drumeții prin Parcul Național Retezat / MASIVUL RETEZAT-GODEANU
- AUGUST, 2014
- de: Testosu' [14.05.15]
- RECOMANDĂ
Principalele zone de acces în Retezatul Mare
Daca tot mi s-a deschis apetitul de vacanta, mai ales ca urmeaza sa mai dau o raita curand si in Retezat, m-am gandit a strange intr-un review, ceva informatii, zic eu :), cat de cat interesante, despre ce se poate vizita si prin zona Tarii Hategului si a Retezatului. Si pe aici am balaurit in ultimii 5-6 ani constant. Pentru cei interesati de drumetii montane, Retezatul Mare dar si Retezatul Mic reprezinta… ceea ce isi doresc :). In Retezatul Mare, principalele porti de acces ar fi: [...] — vezi review [+43 poze]
Redescoperă Masivul Bucegi / MASIVUL BUCEGI
- AUGUST, 2014
- de: Ana01 [09.05.15]
- RECOMANDĂ
Traseu Montan Off Road Bucegi Video!
Stând la rând pentru telecabina din Sinaia Buşteni spre Babele, am fost abordați de către niște indivizi cu gura mare, care ne propuneau niște trasee montane off-road organizate de ei. I-am ignorat cam o jumătate de oră, timp în care nu am înaintat mai mult de o jumătate de metru. Țin să menționez că era dimineață, înainte de ora 10, dar totuși era foarte multă lume care aștepta la rând la telecabină. Am început să fim interesați de ceea ce ne propun acei indivizi, [...] — vezi review
Castelul Corvinilor / HUNEDOARA
- AUGUST, 2014
- de: codryna [05.05.15]
- RECOMANDĂ
Castelul Corvinilor - cu lucruri bune si cu cateva minusuri mici
In august 2014 am decis impreuna cu niste prieteni sa mergem un weekend in Sibiu (de unde sunt de loc) si apoi sa ne plimbam prin imprejurimi. Dat fiind ca ei mai vazusera Sibiu iar noi il stim pe de rost, am decis sa facem altceva si sa vizitam ceva nou pentru toti. Analizand o raza de 150 km, am decis sa mergem la Castelul Corvinilor. Zis si facut! Sambata dimineata ne-am infipt in noua autostrada de la Sibiu, am iesit de pe ea in apropiere de Saliste ca apoi dupa Miercurea Sibiului sa ne [...] — vezi review [+21 poze]
Mănăstirea Putna / PUTNA
- AUGUST, 2014
- de: Floryn81 [16.04.15]
- RECOMANDĂ
În vizită la Mănăstirea Putna, mândra ctitorie a lui Ștefan cel Mare și Sfânt!
Mănăstirea Putna este ultimul dintre marile lăcașe de cult vizitate cu ocazia frumosului nostru sejur din vara trecută pe meleagurile bucovinene. Am amânat două zile vizita la acest obiectiv datorită distanței de aproximativ 75 de kilometri până acolo, noi fiind cazați în localitatea Voroneț (la Vila Doina, vezi impresii). După ce am reușit să vedem celelalte frumuseți din zonă - apropiindu-ne totodată de finalul mini-vacanței – iată că într-o plăcută după-amiază [...] — vezi review [+36 poze]
Aurora Hotel 2 / MAMAIA
- AUGUST, 2014
- de: sorincis [03.04.15]
- RECOMANDĂ
Scump pentru ce ofera
Cum am facut rezervarile pe ultima suta de metri am ales din ce mai era disponibil si la un pret permisibil, dar mult pentru conditiile oferite. Dupa cum este si catalogat hotelul este unul de 2 *. Asa ca in camera si baie asta o sa gasiti, conditii pentru un hotel de 2 *... dar curatenie. Mancarea este OK si diversificata, pentru micul dejun cat si pentru pranz sau cina. Dar daca ai ghinion, cum am avut eu, mai gasesti un firicel de par prin ea :). Piscina de exterior OK atat pentru [...] — vezi review
Excursie Transfăgărășan / TRANSFĂGĂRAȘAN
- AUGUST, 2014
- de: arru [26.03.15]
- RECOMANDĂ
Îndrăgostită de ţara mea. România frumoasă (III)
Pe Transfăgărăşan în sus şi-n jos... Pe data de 19 august ne-am luat la revedere de la Turda. Multe ne-au rămas necunoscute, însă cu sănătate sper să ajungem iar prin zonă. Am pornit fără prea mare tragere de inimă către Cabana Ursului (vezi impresii), sentimentul izvorând din faptul că urma să petrecem ultima noapte din vacanţa pe 2014 acolo, aşa că fericirea nu ne mai împingea de la spate. Asta, cât şi apropierea de Transfăgărăşan cu ale lui serpentine îmi [...] — vezi review [+19 poze]
Descoperă Turda şi împrejurimile / TURDA [CJ]
- AUGUST, 2014
- de: arru [25.03.15]
- RECOMANDĂ
Îndrăgostită de ţara mea. România frumoasă (II)
Din păcate nu am reuşit să-mi ţin promisiunea făcută în finalul primei părţi a impresiilor Îndrăgostită de ţara mea. România frumoasă, despre călătoria de anul trecut. Acel “în curând” s-a transformat, din păcate, în aproape jumătate de an, însă chiar şi după trecerea timpului amintirile rămân la fel de vii. Minunile Maramureşului văzute prin ochii noştri le puteţi rememora aici. (vezi impresii) De acum înainte urma să ne apropiem din ce în ce mai [...] — vezi review [+99 poze]
Casa memorială & parcul tematic Ion Creangă [Humulești] / TÎRGU NEAMȚ
- AUGUST, 2014
- de: Floryn81 [15.03.15]
- RECOMANDĂ
În vizită la Nic-a lui Ștefan a Petrei; incursiune în lumea fascinantă a poveștilor lui Ion Creangă
Câți dintre noi nu au descoperit în copilărie cu emoție peripețiile lui Nică? Și câți nu s-au regăsit în pielea personajului atunci când, făcând mici năzbâtii, erau dojeniți de către părinți?! Eu îmi amintesc cu nostalgie de astfel de momente atât de frumoase, dar din ce în ce mai îndepărtate... Și pentru că în acestă vară am explorat un pic frumoasele meleaguri din ținutul Neamțului, bineînțeles că am fixat ca principal obiectiv o vizită în Humulești, la [...] — vezi review [+47 poze]
Pensiunea Dor de Moeciu [Moieciu de Sus] 2 / MOIECIU
- AUGUST, 2014
- de: bogdan1977 [09.02.15]
- NURECOMANDĂ
Gazde foarte primitoare dar...
Gazdele sunt foarte primitoare, extrem de atente cu turistii. Pe scurt ne-am simtit foarte bine, iar mancarea a fost absolut senzationala (ciorbe, pastrama oaie etc). Insa, dupa aprox jumatate de an, aflati intamplator prin zona, ne-am oprit doar ca sa mancam, am fost refuzati categoric pe motiv ca... nu servesc mancare (desi in jur lumea era la masa...). Pe scurt inca o pensiune din categoria "nu esti cazat aici, nu mananci". (venisem din moeciu de jos pana aici si ma indoiesc ca 3 ciorbe [...] — vezi review
Salina Cacica / CACICA [SV]
- AUGUST, 2014
- de: Floryn81 [05.02.15]
- RECOMANDĂ









