ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2014
    DIN: Râmnicu Vâlcea
    ÎNSCRIS: 16.09.14
    SEP-2014

Un loc binecuvantat de Dumnezeu

Am fost in 11 septembrie 2014 cu familia la Manastirea Prislop pentru prima data, dupa multe incercari de a pleca de-acasa.

Drumul pana la manastire a fost acceptabil pe partea cu Sibiul (autostrada) dar din Hateg drumul a fost destul de ingust si se mai si lucra. Poate, in timp, acest drum pana la Prislop sa fie renovat pentru ca-i pacat deoarece sunt mii de turisti care vin tot timpul la mormantul parintelui Arsenie Boca si au nevoie de strazi mai bune.

La manastirea Prislop mi-a placut absolut totul, cladirile, peisajul cat si organizarea cu statul la coada in liniste, atat la mormant cat si la lumanari.

Am fost la mormantul Sfintelui Parinte Arsenie Boca si i-am multumit cu lacrimi in ochi, in primul rand pentru ca m-a primit acolo si nu am avut probleme cu drumul si copii.

In timp ce stateam la coada sa ating crucea Sfintelui Parinte Arsenie Boca, cu gandurile mele, a venit o pasare langa noi acolo intr-un copac si a cantat foarte frumos timp de 1 minut, si va spun sincer ca m-am emotionat foarte mult.

Va spun din tot sufletul meu ca merita sa mergeti la Manastirea Prislop pentru ca ve-ti simti o mare liniste si pace in suflet. Nu va mai loviti de probleme lumesti, cum ar fi ca maicutele nu primesc florile, sau ca va mustra ca sunteti imbracati necorespunzator sau rujate. Faceti ce va spun maicutele si duceti-va la mormant. Este o bucurie mare in suflet sa ajungi sa atingi crucea Parintelui Arsenie Boca. Va rog sa mergeti... este un colt de Rai.

Toti avem probleme si o cruce de dus si mai ales toti avem nevoie de ajutorul Domnului.

La intoarcere spre casa am fost pe Valea Jiului si la Manastirea Lainici (alt loc binecuvantat de Dumnezeu) si va spun sincer ca drumul iar m-a dezamagit profund dar mai ales faptul ca nu am gasit nici un restaurant sa mancam si noi ceva.

Pacat de Romania ca nu sunt strazile bune (infrastructura foarte proasta) pentru ca nu poate fi dezvoltat turismul in nici un fel fara drumuri impecabile.

Dar pana la urma a meritat absolut tot efortul meu de a ajunge la Manastirea Prislop deoarece timp de un an am tot incercat sa ajung acolo dar tot timpul aveam probleme si nu puteam pleca.

Eu zic ca Sfantul Parinte Arsenie Boca te primeste doar atunci cand vrea El nu cand vrei tu si mai ales chiar te ajuta sa ajungi la mormantul lui.

Dumnezeu fie binecuvantat acum si in vecii vecilor Amin!

Inca o data, recomand sa va duceti la Mormantul Parintelui Arsenie Boca, chair daca drumurile lasa de dorit si mai sunt si clevetitori pe parcursul calatoriei.

Imi pare rau ca nu am facut poze ca sa demonstrez ca am fost acolo, dar nu m-am gandit la asa ceva cat timp am vizitat Manastirea Prislop pentru ca nu am simtit sa fac poze ci doar sa ma rog si sa ascult linistea de vis care este acolo.

Trimis de carmenret* in 16.09.14 11:37:38
    Validat / Publicat: 16.09.14 12:48:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HAȚEG [HD].

VIZUALIZĂRI: 10991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmenret*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.09.14 12:15:08]

@carmenret: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

ovy2003
    [18.09.14 21:04:41]

Ma bucur enorm ca ati ajuns acolo, ma bucur ca duceti mesajul mai departe, pentru ca de noi depinde sa dam un mesaj oamenilor care il cauta pe Dumnezeu. Mergeti acolo si va garantez ca va ve-ti schimba ca si personae. Dumnezeu sa ne ajute pentru ca vin vremuri grele.

[19.09.14 08:42:34]

@ovy2003: Multumesc pentru ca va bucurati pentru mine. Doamne ajuta!

turist_calatorescu*
    [23.09.14 22:01:59]

@carmenret: Prislop scoate adevarul din om. Unde este frumusete sufleteasca, oglindeste frumusete. Unde este ura, oglindeste ura. De aceea se va numi Prislop- oglinda sufletului. Se spune ca in lumea unde este parintele acum, sufletele au inscrise pe frunte toate gandurile, fara sa le poata ascunde de ceilalti. Si toti vor cunoaste alcatuirea lui launtrica. Si la Prislop la fel. Caci este un avanpost.

[24.09.14 07:24:57]

@aurora_popescu: Adevar scrieti. Prislop - oglinda sufletului. M-am simtit ocrotita de Parintele Arsenie Boca mai ales pentru ca m-a primit la mormantul lui. Multumesc pentru mesajul dumneavoastra.

ionita lacri
    [06.10.14 19:37:52]

În vizita la Prislop

AM FOST LA MANASTIRE.

este foarte frumos doar ca atunci cand vine multa lume nu poti ajunge pana sus si este foarte greu pentru cei care vin sin alte judete. Ar trebuii organizare si sa se mareasca paracrea aproape de manastire... nu sa mergi pe jos de la o anumita distanta.

Este un loc de reculegere si rugaciune foarte frumos, vine foarte multa lume, doar ca trebuie facute parcari in apropierea manastirii pentru ca vin oameni de departe cu copii si oameni batrani.

Si dupa un drum asa de departe sa nu poti ajunge pana acolo, doar pe jos de la o anumita distanta.

Iar maicutele care stau langa mormant sa fie mai prietenoase cu lumea care nu stie cum se procedeaza cand ajung acolo,

mihaela003
    [14.10.14 11:46:23]

Un loc ce te incarca pozitiv, iti da liniste sufleteasca, te face sa fii mai bun, mai bland, mai iertator. mergeti la mormantul parintelui Arsenie Boca cu toata increderea.

[15.10.14 08:31:47]

@ionita lacri - Multumesc pentru aprecieri si pentru cuvintele frumoase despre Manastirea Prislop.

Doamne ajuta!

[15.10.14 08:34:30]

@mihaela003 - Aveti dreptate... este un loc care te incarca pozitiv si are multa energie pozitiva. Doamne ajuta!

mihaela003
    [17.10.14 09:14:30]

Anul acesta mi-a ajutat Dumnezeu sa merg cu familia si niste prieteni la mormantul parinteui Arsenie Boca. Am ramas placut surprinsa de faptul ca, cu toate ca era foarte multa lume, nimeni nu s-a imbrincit, nu a trecut nimeni inainte; fiecare a asteptat rabdator sa ajunga sa se inchine la mormantul parintelui, rugandu-se in liniste, iar timpul (2,5 ore) a trecut precum cateva clipe. Imi doresc foarte mult sa revin candva in acel colt de rai.

Singurul minus sa zic asa ar fi drumul din Hateg pana la manastire, care ar necesita ceva reparatii, in rest totul este foarte frumos, o liniste aparte si o atmosfera care nu poate decat sa ne incarce sufletele cu o emotie pozitiva.

ionita lacri
    [22.10.14 12:41:41]

@carmenret - multumesc pentru ca ati citit mesajul meu. Sper sa se faca o parcare mai mare aproape de manastire. Doamne ajuta.

carmenret*, ionita lacri, mihaela003, ovy2003, turist_calatorescu*
    Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Prislop [Silvașu de Sus]: