Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2066 / 5013]
Afișate impresii [20651 - 20660] din total 50125 impresii
Excursie Transfăgărășan / TRANSFĂGĂRAȘAN
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: wolf2001* [21.12.14]
- RECOMANDĂ
Drumetie pe varful Ghitu
Gandul la o tura de o zi pe varful Ghitu nu ma lasa deloc in pace de cateva zile, dar apropierea zilei mele de nastere a creat premisa iesirii mult asteptate. Asa ca am stabilit cu iubitoarea si intelegatoarea mea sotie sa sarbatorim pe varful Ghitu, un varf muntos facand parte din masivul Fagaras amplasat pe raza comuna ei natale Corbeni. Informatiile despre traseu fiind foarte saracacioase, ne-am bazat pe spiritul de orientare dezvoltat de-a lungul anilor si pe amintirile din copilarie ale [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: vega06 [12.12.14]
- RECOMANDĂ
Restaurantul Zexe Zahana - Restaurantul unde mananci bunataturi cu dichis.
Astazi am placerea sa va prezint un restaurant pe care l-am descoperit destul de tarziu, in septambrie anul acesta si care pentru noi a fost o revelatie in materie de tot ce stiam si gustasem in alte restaurante pe specific romanesc. Restaurantul Zexe Zahana. Prietenii care ne-au trimis aici l-au recomandat ca avand feluri de mancare de exceptie. Eu spun, “unde naiba ne trimiteti, nu stiti ca nu prea ne omoram cu pestele? ”, el “ce peste, ca au doar vreo doua feluri de peste. ” Eu [...] — vezi review [+24 poze]
În vizită la Rezervaţia de urşi 'Libearty' / ZĂRNEȘTI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: msnd [02.12.14]
- RECOMANDĂ
De la ”Liberty” la ”LiBEARty”.
A trebuit să vină fiica mea din Marea Britanie pentru a afla de existența acestui, să-i zic, așezământ. A trebuit să vină ea, să mă ia pe sus, să vizităm acest loc atât de impresionant. Din drumul de la Brașov la Zărnești, cu câteva sute de metri înainte de a intra în Zărnești, se desprinde un drum în dreapta. În intersecție există un indicator, destul de puțin vizibil, ”Spre LIBEARTY”. Drumul, pietruit, relativ puțin prietenos cu autoturismele, urcă mai bine [...] — vezi review [+33 poze]
Mănăstirea Voroneţ / VORONEȚ
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: vali crintea [29.11.14]
- RECOMANDĂ
La Mănăstirea Voroneț cu ghid
După mulți ani în care mi-am tot propus cel puțin o excursie în Bucovina, la sfarșitul lunii octombrie, mi-am luat fetele - soția și copilul și am plecat în Gura Humorului cazându-ne strategic pentru a avea acces cât mai bun la cât mai multe mănăstiri renumite din zonă. Din Focșani am urmat DN2 - E 85 - Bacău, Roman, Gherăești apoi stânga spre Fălticeni, dar cu 11 km înainte de acest oraș m-am abătut iar stânga (indicatorul mănăstirilor din fotografie m-a orientat), [...] — vezi review [+9 poze]
Descoperă Bucovina / #LA PAS PRIN BUCOVINA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: alunelu69 [27.11.14]
- RECOMANDĂ
De prin tara adunate, Pojorata si imprejurimi -partea a 2 a
Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de calatorii si plimbari… Ziua a 3–a, 5 Septembrie Surprinzator cand am deschis usa camerei dimineata am vazut ca afara vremea se razbunase, norii se imprastiasera si soarele timid incepuse sa-si arate fata de dupa un munte... Nu plouase foarte tare peste noapte, dar chiar si asa nu ne incurca socotelile noi urmand sa plecam si in drumul nostru spre casa sa mai vizitam si alte locuri. Bagaje multe nu am avut, mai ales ca [...] — vezi review
Descoperă Bucovina / #LA PAS PRIN BUCOVINA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: alunelu69 [26.11.14]
- RECOMANDĂ
De prin tara adunate, Pojorata si imprejurimi
Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de calatorii si plimbari… A 2 a zi dimineata 4 septembrie, ne-am trezit voiosi si binedispusi si in racoarea diminetii am iesit la putina miscare la alergat sa ne oxigenam creierul. Cativa nori erau adunati spre Rarau dar mai apoi s-a ridicat soarele si s-au imprastiat care incotro lasand o zi senina si frumoasa de toamna sa inceapa. La iesirea din curtea pensiunii am luat-o de data aceasta la deal, la dreapta inspre padure. [...] — vezi review
Pensiunea Casa Lia [?] / SIGHIȘOARA [MS]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: holidaysketch [21.11.14]
- RECOMANDĂ
Ca la mama acasa!
Pensiunea este localizata in Cetatea Veche a Sighisoarei, chiar langa Turnul Cizmarilor si la cam 5 minute de mers pana la Turnul cu ceas. Are atat camere cu baie proprie (tipul de camera ales si de noi) cat si camere cu baie comuna, aflate in spatele cladirii principale, in niste anexe (nu le-am vazut in interior). Este foarte micuta, intrarea nu arata cine stie ce, noi initial am ratat-o si ne-am invartit un pic pe strada (scrie numele doar pe usa). Primul impact a fost un pic ciudat, usa [...] — vezi review
Flo' Mary Hotel 3 / BRAN
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: special gueste [15.11.14]
- RECOMANDĂ
Relaxare si bun gust
Un hotel cu o ambianta placuta, camere curate, la standard de 4*, mic dejun delicios, ospitalitate optima. Seri cu cantec si voie buna unde de la mic pana la mare ne-am simtit exceptional si am uitat de stresul cotidian, problemele politice si apolitice :)... E locul in care ai fost si iti doresti sa revi indiferent ca buzunarul iti permite sau nu ca deh... ce mai conteaza ca nu-ti permite atata timp cat locul te face sa te simti excelent, iar imprejurimile care inconjoara acest hotel te [...] — vezi review
Pensiunea Edy 3 / BUȘTENI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Catalin_N [13.11.14]
- RECOMANDĂ
Weekend reusit si placut
Am fost intr-un weekend impreuna cu mai multi prieteni si toti am fost multumiti de conditiile de cazare si, in general, de timpul petrecut acolo. Peisajul este chiar superb, iar conditiile de cazare destul de bune. Un pic deranjanta este problema parcarii, pentru ca locurile de parcare ale pensiunii sunt limitate. Exista, desigur, variantele parcarii pe strada, da' parca nu-ti prea vine sa lasi masina cine stie pe unde... Fiind localizata intr-o zona mai retrasa zgomotele orasului nu va [...] — vezi review [+5 poze]
O zi în Buhuși / BUHUȘI (BC)
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Qvadratvus [01.11.14]
- RECOMANDĂ








