Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2049 / 5013]
Afișate impresii [20481 - 20490] din total 50125 impresii
Complexul Muzeal Golești / PITEȘTI
- DECEMBRIE, 2014
- de: wolf2001* [24.12.14]
- RECOMANDĂ
Vizita la Muzeul Golesti
Intr-o dimineata insorita la inceputul lui decembrie fiind cu piticul singuri acasa am hotarat sa ne facem de cap si sa ne petrecem ziua in aer liber. Fiind satui de parcurile pe care le frecventam prin rotatie saptamanal, am hotarat sa mergem sa ne plimbam prin muzeul in aer liber de la Golesti, amplasat la o distanta de 10 km de Pitesti pe soseaua veche catre Bucuresti. Inainte de toate, vreau sa va spun cateva cuvinte despre aceasta bijuterie a meleagurilor argesene si acest adevarat [...] — vezi review [+32 poze]
Unde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului? / BUCUREȘTI
- DECEMBRIE, 2014
- de: vega06 [23.12.14]
- RECOMANDĂ
Restaurantul - Pizzerie Elisabeta. Venit, vazut, placut, recomandat fara rezerve (Sat Roșu, Comuna Chiajna)
Astazi am placerea sa va prezint un restaurant nou deschis (pe data de 1 decembrie) in Bucuresti cartierul Militari. Cum ajungem. Pentru a ajunge la el, mergeti pe Iuliu Maniu pana la Metro Militari unde virati dreapta pe strada Rezervelor, si tot inainte cam 1,5Km, treceti de Militari Residence si apoi pe partea dreapta, vis a vis de un complex de blocuri si chiar la strada, veti vedea restaurantul aflat la nr 77. Se mai poate ajunge si dinspre soseaua ce leaga Comuna Rosu de Comuna [...] — vezi review [+37 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- DECEMBRIE, 2014
- de: nosferatoo [21.12.14]
- RECOMANDĂ
Casa Jienilor - Agricultori, un restaurant bunicel in inima Bucurestiului
Am fost astazi la o aniversare, organizata la Restaurantul Casa Jienilor din str. Agricultori. Cum in aceasta locatie nu am mai fost, expun mai jos cateva impresii: a) locatia: pe str. Agricultori, pe partea dinspre Bd. Pache Protopopescu, cladire noua, curte generoasa cu locuri de parcare (si cu spatiu pentru terasa pe timpul verii); b) ambientul: gen steak house, cu aer rustic si fotografii ale vechilor Bucuresti pe pereti; c) dotari generale si curatenie: parcare interioara, internet [...] — vezi review [+8 poze]
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- DECEMBRIE, 2014
- de: ccondeiu [21.12.14]
- RECOMANDĂ
In Memoriam Golaniada… Multumiri minerilor plantatori de flori si “IMGB (care) face ordine”
In memoria celor care visau in '90 la o Romanie lipsita de comunism si intoleranta, dar au fost in schimb stalciti in bataie cu bastoane, maciuci si lanturi... Multumiri minerilor pentru spiritul civic de care au dat dovada in iunie 1990, dovedindu-se un detasament de incredere. Multumiri de asemenea muncitorilor de la IMGB, cei care pe 13 iunie 1990 faceau ordine in Piata Universitatii. Ati aratat ca ati fost oameni de bine, organizati intr-o o forta de epurare eficienta in Romania anilor [...] — vezi review
Unde mâncăm în Arad şi împrejurimi / ARAD
- DECEMBRIE, 2014
- de: bartaiomu [19.12.14]
- RECOMANDĂ
Segafredo Arad
Tocmai ce m-am intors ieri de la Arad. O sa scriu si un review despre Arad, insa acum vreau sa va povestesc putin despre o locatie superba, o cafenea care mi-a mers la suflet. Avand ceva treaba prin Arad m-am intalnit cu un prieten si am vrut sa mergem sa bem o cafea. Mi-a zis: "bai, te duc eu undeva unde e cea mai buna cafea din oras". Zis si facut, ne-am urcat in masina si am plecat spre locul cu pricina. Am ajuns in centrul aradului, am parcat in fata tribunalului si am intrat in [...] — vezi review [+7 poze]
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- DECEMBRIE, 2014
- de: ccondeiu [17.12.14]
- RECOMANDĂ
Glorie eterna orasului-erou Timisoara si celor care au urmat exemplul, adevarati eroi in '89
Decembrie este luna fericita a sarbatorilor de iarna, a colindelor traditionale, luna cadourilor la care ne-am gandit, poate, intregul an. Si totusi, din 1989 decembrie a devenit o luna in care bucuria se impleteste cu tristetea datorata pierderii unora din cei care au spus "Nu" tiraniei bolsevice si ne-au oferit cel mai de pret cadou pe care-l puteau da, viata lor, pentru ca noi, concetatenii lor, sa ducem o viata mai buna in libertate si progres. Am meritat oare sacrificul lor suprem, oferit [...] — vezi review
Unde mâncăm în Oradea și împrejurimi / ORADEA
- DECEMBRIE, 2014
- de: bogumil [16.12.14]
- RECOMANDĂ
The Hub - un restaurant de business
Îmi continui incursiunea prin restaurantele orădene, pentru a fi de ajutor tuturor potenţialilor turişti aflaţi în vizită prin oraş cu primul restaurant de business - The Hub. Restaurantul este situat în cadrul Hotelului Ramada (la parter), pe Calea Aradului, nr. 9. Coordonatele gps sunt 47.055518 X 21.915372, iar pagina web ramadaoradea.ro/restauran ... 9Fi-bar-26.html. Cum, săptămânal îmi duc copilul în zonă, la ore de mate (cred că toată lumea face asta, altfel... unde [...] — vezi review [+22 poze]
Castelul Bethlen-Haller [Cetatea de Baltă] / TÂRNĂVENI [MS]
- DECEMBRIE, 2014
- de: calator2000 [14.12.14]
- RECOMANDĂ
O zi la Castelul Bethlen-Haller (Cetatea de Balta)
Unul dintre putinele castele nobiliare din Transilvania care a reusit sa treaca peste obstacolele ultimilor 70 de ani de istorie este castelul Bethlen-Haller din Cetatea de Balta. Desi e un castel privat care nu e deschis publicului si poate fi vizitat doar la cerere, de catre grupuri organizate (evident contra cost) sau cu ocazia unor evenimente organizate aici, m-am hotarat sa scriu despre el pentru ca e un loc care merita din plin a fi vizitat, daca vreodata vi se ofera ocazia. Castelul [...] — vezi review [+13 poze]
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- DECEMBRIE, 2014
- de: Michi [12.12.14]
- RECOMANDĂ
După 25 de ani; parcă a fost ieri (II)
Revoluţia pe sticlă / Marea manipulare Ca şi alte milioane de români făceam revoluţia la televizor, stăteam până noaptea târziu şi înghiţeam tot ce ni se spunea. Unii o priveau ca un spectacol, noi dârdâiam de frică şi emoţie. Ştirile erau înspăimântătoare şi contradictorii. S-a spus că s-a otrăvit apa în Bucureşti, că teroriştii au împuşcat familii întregi aflate în casele lor, că la televiziune au fost lupte pe viaţă şi pe moarte, că armata e cu noi, [...] — vezi review
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- DECEMBRIE, 2014
- de: Michi [12.12.14]
- RECOMANDĂ








