ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2015
ÎNSCRIS: 06.07.11
JAN-2015

Santa Claus Kingdom - Divertiland de iarna

Cum de abia ne intorsesem de zi de la Brasov si regretam ca nu ne-am dat cu saniuta pentru ca nu suntem obisnuiti cu frigul si hainele groase, am dat intr-o doara cautare pe net dupa parc de iarna acoperit in Bucuresti. Bine am facut! Am gasit o noua locatie a Divertilandului, in zona eliberari permise auto, pe langa metrou Aurel Vlaicu (noi chiar am mers pe jos de la metrou, neputand iesi cu masina din parcare si nevrand sa stam pentru o statie de autobuz 20-30 minute in frig). Fara prea mari sperante caci noi am fost in vara si in Divertilandul din Militari si nu am fost foarte incantata datorita aglomeratiei si accesului nu tocmai facil, am avut parte de o mare surpriza. Poate datorita faptului ca era 1 ianuarie, era foarte frig si polei peste tot, dar era liber si surprinzator de frumos.

Taxa de intrare este de 25 lei adult si 35 lei copil in timpul saptamanii, iar in wk este 25 lei adult si 50 lei copil. Eu zic ca fiecare banut dat a meritat. Noroc ca inchid la 21 pentru ca altfel stateam acolo pana la miezul noptii si chiar ne-am distrat, spre deosebire de alte parcuri in care mai mult stai la cozi (aici nu imi amintesc sa fi stat la coada la altceva decat bilele gen zdrang si zbang).

Parcarea este foarte mare, dar trebuie sa fii echipat pentru ca era gheata si cred ca este asa cam tot sezonul.

Hainele le predai la garderoba de la intrare ca sa nu te incomodeze pe parcursul distractiei. Exista un restaurant cu meniu de 15 lei, sucurile 7 lei la 0.5 l, WC foarte curate.

Distractii: carusel in care se poate da oricine sub 2 m si 150 kg, sania lui Mos Craciun, bile zdrang si zbang le spunem noi, castel/tunel gonflabil 2 foarte mari, 3 saltele pentru sarituri, partie pentru colace, partie comuna pentru skiuri si sanie, patinoar, pista de triciclete. Nu exista zapada naturala sau gheata, deci nu aveti de ce sa va infofoliti, totul este sintetic. Mai sunt si magazinase mici de suveniruri.

Ce mi-a placut este faptul ca nu ai nevoie de nimic, totul iti este pus la dispozitie in contul pretului platit la intrare (inclusiv indicatii de cum iti asezi schiurile in picioare, cum trebuie sa stai).

Noi vom mai merge si va recomand si voua. Este deschis in fiecare zi, cel putin pe timp de iarna, dar trebuie urmarit site-ul lor ca sa nu apara ceva modificari (inchis pentru curatenie sau schimbare decor ma gandesc).

Trimis de cristianam in 06.01.15 14:01:50
Validat / Publicat: 06.01.15 15:12:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Doriti o calatorie? Poftiti in sania lui Mos Craciun!

[12.12.15 15:57:52]

• Alte impresii din această RUBRICĂDivertiland Playland: