Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2011 / 5013]
Afișate impresii [20101 - 20110] din total 50125 impresii
Unde mâncăm în Slănic Moldova și împrejurimi / SLĂNIC MOLDOVA
- APRILIE, 2015
- de: sdragos24 [06.09.15]
- RECOMANDĂ
Crama Domneasca - un loc unde te simti bine
Am fost aici pentru a doua oara si m-am hotarat sa scriu cateva impresii despre aceasta locatie. Locatia este usor de gasit chiar si pentru cei care nu au fost niciodata in Slanic Moldova (in centrul statiunii langa Cazino). Este un restaurant rustic, cu specific traditional. Terasa este un pic inghesuita, dupa gustul meu, dar frumoasa. Ce mi-a placut este design-ul interior care respecta specificul traditional: mobilier din lemn, farfurii din lut sau platouri din lemn, pereti acoperiti de [...] — vezi review [+5 poze]
Descoperă România / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- APRILIE, 2015
- de: Lale [25.08.15]
- RECOMANDĂ
Romania, locuri frumoase!
In primavara am facut o plimbare prin meleaguri vizitate in copilarie si prin meleaguri vizitate pt prima data. Desi a fost un drum lung, a fost extraordinar de frumos. In doua zile am plecat de la Iasi catre Bucuresti cu oprire in Piatra Neamt, Lacul si Cheile Bicazului, Salina Praid, Sighisoara. A fost cam asa... Iasiul este un oras absolut superb. L-am vazut de multe ori, ultima data acum 20 de ani. M-a impresionat cat de bine arata. Mi-l aminteam bine dar nu atat de frumos. Zona de la [...] — vezi review [+18 poze]
Delfinariu / Planetariu / Vivariu Constanța / CONSTANȚA
- APRILIE, 2015
- de: Adriana_B [28.07.15]
- RECOMANDĂ
In vizita la Delfinariu si Microrezervatie
Eu locuiesc in Constanta si din cand in cand simt nevoia sa evadez. sa ies sa ma plimb, sa-mi recreez creierul, si atunci merg la Microrezervatie. Este situata in incinta Complexului Muzeal de Stiinte ale Naturii (Delfinariu, Planetariu, Microrezervatia si Expozitia de pasari exotice sunt toate in aceeasi curte pe Bv Mamaia. Si mai este Acvariul care se afla pe faleza de langa Cazino, langa Port). In atatia ani, nici nu mai tin minte de cate ori am fost. Destul de multe zic eu. Inca de cand [...] — vezi review [+15 poze]
Cetatea Râșnov / RÂȘNOV
- APRILIE, 2015
- de: Adriana_B [26.07.15]
- RECOMANDĂ
Cetatea Rasnov - in sfarsit!
In sfarsit! Am ajuns la Cetatea Rasnov. Este pe lista mea de ceva vreme si am tot ajuns prin zona in ultimii ani, dar nu am reusit niciodata sa urcam pana la cetate. Am fost la Castelul Bran, dar la Rasnov ramasesem cu dorinta doar :) Eeee, uite ca anul asta am facut Pastele la Moeciu si am zis "trebuie neaparat sa ajung la Cetatea Rasnov". Si am ajuns :) Am luat de jos trenuletul si am admirat din mers dinozaurii din Dino Park. Noi nu avem deocamdata copii, asa ca pt noi acest parc nu a [...] — vezi review [+19 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- APRILIE, 2015
- de: luciaoradea [22.07.15]
- RECOMANDĂ
Iubim kebab-urile! (Sau Mancare delicioasa la Divan Express)
Iubim kebab-urile! Pentru @cristina 65- Cristina, pentru ca nu am mai reusit sa iesim la restaurant (in aprilie, cand am venit pentru prima data in Bucuresti) considera ca, oarecum, totusi am luat masa impreuna! "Am crescut cu ele si nu putem trai fara ele, precum un miliard de alte persoane. Puteti spune ca suntem nebuni, dar noi credem ca mancarea ar trebui sa aiba gust si, in acelasi timp, sa va faca BINE. Asa ca am luat kebab-urile de moda veche, am aruncat toate ingredientele [...] — vezi review [+23 poze]
Pensiune Dor de Bucovina 2 / CÂMPULUNG MOLDOVENESC
- APRILIE, 2015
- de: 55945 [11.06.15]
- RECOMANDĂ
Experiență frumoasă
Am petrecut 3 zile frumoase cu ocazia Paștelui. Am planificat acolo paștele in urma recomandarilor la alti prieteni. Mancarea a fost delicioasă. Gazdele ne-au dat indicații despre ce este ”musai” sa vizităm. Amplasarea pensiunii ne-a ajutat sa vizitam manastirile din nordul Bucovinei sambata dar si Raraul Duminica. In 4 zile am avut o privire de ansamblu la toate punctele important de vizitat din zona. Am fos norocosi atat datorita locație cat si datorita proprietarilor. [...] — vezi review
Descoperă zona Peștera / MASIVUL PIATRA CRAIULUI
- APRILIE, 2015
- de: CosminZichil [27.05.15]
- RECOMANDĂ
Satul Pestera si Pestera Liliecilor - povesti de pe plaiuri natale
“Tu, Ghicuţă, urci Vlăduşca/ Până-n pietrele lui Crai / Să-mi faci brânza cea mai bună / Dar in coji de brad s-o dai.” Desprinsa din “Legenda Branului”, aceasta fraza sta la baza formarii satului Pestera, mitic vorbind, Ghicuta a fost insarcinat sa intemeieze un sat la poalele Pietrei Craiului. C-o fi fost el, c-o fi fost altcineva, eu cand m-am nascut era acolo, fix la poalele lui Crai, asteptandu-ma sa-i batatoresc fiecre potecuta. Satul Pestera se afla la 40 de km de [...] — vezi review [+9 poze]
Descoperă zona Pucioasa / PUCIOASA [DB]
- APRILIE, 2015
- de: marian_buc [25.05.15]
- RECOMANDĂ
Un loc linistit - Schitul Bunea - Vulcana Bai
In a doua zi de Paste, am hotarat impreuna cu niste prieteni, sa iesim putin din Bucuresti la aer curat si putina miscare in aer liber. Am ales ca destinatie Schitu Bunea, din localitatea Vulcana, judetul Dambovita, din apropierea orasului Targoviste. Am ales aceasta destinatie intrucat prieteni nostri au mai fost acolo si ne-au asigurat de frumusetea acelor locuri, cat si al acestui schit, situat in varful unui munte. Am plecat din Bucuresti in jurul pranzului iar dupa cca. 2 ore si [...] — vezi review [+3 poze]
Unde mâncăm în zona Gârda? / GÂRDA DE SUS [AB]
- APRILIE, 2015
- de: raly [25.05.15]
- RECOMANDĂ
Mancare buna ca la mama acasa - la Mama Uța
Nu am fost cazati la aceasta pensiune, am auzit de ea doar de la domnul care vindea la o taraba de la iesirea din pestera Scarisoara, si care ne-a indrumat daca vrem sa mancam bine spre aceasta pensiune, Si fiindca eram flamanzi ne-am indreptat spre mama Uta. Si bine am facut! Cea mai buna mancare din zona, meniuri destul de bine variate, cu avantaje, clatitele o delicatese, nu ne-a parut deloc rau ca am oprit aici! Personalul amabil si zambitor, mancarea a fost adusa imediat, nu a trebuit sa [...] — vezi review [+5 poze]
Peștera & Ghețarul Scărișoara [Ghețari] / GÂRDA DE SUS [AB]
- APRILIE, 2015
- de: raly [25.05.15]
- RECOMANDĂ











