ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2015
ÎNSCRIS: 23.07.12
MAY-2015

Top 3 best food in sectorul 3 - Ivan's Bar&Grill

Remarca din titlu nu mi apartine desi o sustin in totalitate. Apartine unuia din cei doi patroni, cu care vei avea mai mereu ocazia sa schimbi o vorba fiind mereu in mijlocul evenimentelor. Fiecare are o misiune bine definita in desfasurarea activitatii - unul se ocupa de bucatarie iar celalalt de sala.

Locatia restaurantului Bulevardul Basarabia 170-174, putin mai sus de binecunoscutul intr-ale teraselor - Diham. Resturantul are in componenta o sala medie, o terasa micuta pentru afluenta de clienti din vara si, mai nou, un mini loc de joaca pentru ai mai mici dintre noi, disponibil doar vara.

Voi incepe cu partile pozitive pentru ca exista si unele negative care, culmea, provin din bune intentii. In astfel de localuri conteaza 2 lucruri:servirea si calitatea mancarurilor. Ivan's le are pe amandoua. Servirea este rapida datorita personalului destul de numeros. De cand n-ati mai vazut picol intr un restaurant fara staif? Aici exista si isi fac treaba foarte bine. Chelnerii sunt mereu zambitori si cu "vorbele la ei". Meniul, desi nu este unul din cale afara de stufos acopera toata gama de gusturi ale clientilor (exista chiar si cateva specialitati chinezesti). Portii mari, la un pret rezonabil, exact ce-i place romanului! :))

O sa trec si la partea negativa chiar daca pentru mine nu conteaza in asa mare masura in alegerea mea:din dorinta de a face pe toata lumea fericita patronii abuzeaza de permutarea meselor si a scaunelor astfel incat cei ce nu au rezervare sa nu plece nemancati. Ultima data cand am fost mi ar fi placut sa am camera ce poate inregistra cu viteza. Ar fi iesit un filmulet destul de amuzant cu miscarea din sala. Ca sa nu mai spun ca la un moment dat era o masa de 6 persoane la care stateau 8 indivizi, bineinteles ca 2 dintre ei nu mai incapeau sa si sprijine coatele pe masa-astfel ca stateau fata in fata, pe scaun si cu meniurile in mana). Toate astea se intampla insa pentru ca oameni ca noi nu inteleg ca vineri, sambata si duminica incepand cu ora 16.00 trebuie sa ti faci rezervare. Subliniez inca o data: lucrurile acestea nu vin din proasta organizare a restaurantului, acesta fiind optimizat la maxim ci din afluenta destul de mare de mancaciosi.

Un alt lucru ce-i dauna dar a fost reglat partial este mirosul de mancare din sala. Fiind de o dimensiune medie mirosul de mancare era destul de pregnant astfel incat iarna, cand terasa nu era deschisa plecai destul de parfumat de acolo. Ulterior, din cate stiu, s-a achizitionat o instalatie de evacuare a fumului si implicit a mirosului mai puternica iar problema s-a rezolvat in mare parte.

Ultimul lucru negativ si promit ca ma opresc este zgomotul tip zumzet ce este prezent in permanenta. Din nou subliniez ca acest lucru vine din locatia, in sine, si nu din proasta organizare.

Imi pare rau ca am insistat mai mult pe partile negative pentru ca Ivan's este un restaurant ce nu trebuie ocolit sub nicio forma si care poate satisface gusturilor unei majoritati covarsitoare de clienti asa ca va poftesc cu draga inima sa i calcati pragul chiar daca asta inseamna un risc pentru mine ca atunci cand merg acolo (fara rezervare, desigur) sa mi excit narile degeaba si sa mi vad de drum!

Mai mult informatii puteti afla si de aici:

ivans.ro/index.php

Trimis de gotty in 21.05.15 13:17:13
Validat / Publicat: 21.05.15 14:54:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: