Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1978 / 5013]

Afișate impresii [19771 - 19780]
Descoperă Câmpina și împrejurimile / CÂMPINA

Iarba verde de acasă

O introducere lungă de... 20 de ani La începutul anilor 1990 am cumpărat un teren la ţară, pe care am ridicat în doi ani o casă mare, pentru trei familii. Corect ar fi să zic că a ridicat-o tata, desemnat ad-hoc „dirigente de şantier”. El şi-a petrecut, săracul, singur cuc, o vară întreagă cu muncitorii, ba discutând, ba ţipând la ei, cum este obiceiul la noi la români atunci când intri pe mâna meşterilor, iar noi, nerecunoscători ce suntem, i-am reproşat că a [...] — vezi review [+52 poze]
Lacul Techirghiol / TECHIRGIHOL
  • IUNIE, 2015
  • de: RUSTICCO [07.07.15]
  • RECOMANDĂ

De ce ?

Mergem cu cortul de 4 ani pe linga lacul techirghiol si credeam ca nimeni no sa schimbe ceva, ce mult m-am Inselat. Banul din proiecte finantate de europa si-a lasat si pe aici amprenta distrugatoare. Dupa ce s-au papat banii si sa facut ceva de ochii lumi acum hoti Isi iau partea lor, cine raspunde de jaf? Poate peste citiva ani vor ajunge citva la puscarie, important este ca nu ne mai bucuram de locuri minunate si [...] — vezi review [+5 poze]
Unde mâncăm în zona Geoagiu? / GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI
  • IUNIE, 2015
  • de: zlatna [07.07.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurant AGREMENTUL

In cele doua zile cat ma petrecut la Geoagiu Bai (am fost cazati la vila Ioana) am mancat numai la restaurantul Agrementul. Restaurantul este amplasat chiar in centrul statiunii foarte aproape de strandul Baile Daco-Romane. Am ales acest restaurant pentru ca era cel care avea mai multi clienti decat celelante din jur si zic eu am facut o alegere buna. Restaurantul este curat, chelnerii atenti tot timpul la tine, muzica in surdina sa poti discuta la masa. Preturile sunt pentru o statiune sunt [...] — vezi review
Recif Hotel (ex Covasna) [Neptun] 3 / NEPTUN / OLIMP
  • IUNIE, 2015
  • de: iustin_79 [06.07.15]
  • RECOMANDĂ

Un hotel prietenos

Am petrecut un sejur de 7 nopti la acest hotel si a fost in cea mai mare parte foarte bine. Ce as vrea sa remarc cel mai mult, sunt cameristele (cel putin cele de la etajul 3 unde am fost cazati) care si-au facut treaba exemplar; cred ca merita felicitate pentru acest lucru; dealtfel intreg personalul este destul de amabil si zambitor. Si ca sa nu para totul extraordinar sa spun si cateva aspecte la care ar putea sa mai lucreze personalul acestui hotel: - daca camera se elibereaza pana cel [...] — vezi review
Drumeții prin Parcul Național Retezat / MASIVUL RETEZAT-GODEANU
  • IUNIE, 2015
  • de: Testosu' [06.07.15]
  • RECOMANDĂ

Cucerirea …. Papusii!

Dupa cum ziceam, tema principala a vacantei din Retezatul Mare a fost o drumetie pe Vf. Papusa. Si anul trecut cu ocazia turei din Retezat ne propusesem o drumetie pe Vf. Papusa, pe la Stana de Rau, Taul Tapului, apoi urcare in Portile Inchise si continuare apoi pe Vf. Papusa si coborare prin saua Custura, inapoi la Stana de Rau. Din pacate, atunci vremea nu a tinut cu noi, au inceput sa se adune norii, ne-au fortat sa ne intoarcem de desupra Taului Tapului, din Portile Inchise, pe acelasi [...] — vezi review [+32 poze]
Vacanța în Maramureș / #EXCURSII și CĂLĂTORII
  • IUNIE, 2015
  • de: bobyrodin [06.07.15]
  • RECOMANDĂ

Turist în Maramureș

Pentru anul acesta ne-am propus un concediu de 4 zile în Maramureș iar înainte de acesta o zi pelerinaj la mormântul Părintelui Arsenie Boca. Ne-am propus să vizităm câteva obiective turistice din Borșa, Sighetul Marmației, Săpânța și Vișeul de Sus, iar pentru aceasta am căutat să ne cazăm cât de cât central, dar să și găsim o pensiune agroturistică pentru a simți atmosfera maramureșeană, iar după o informare pe AFA, ne-am hotărât la pensiunea Boroica din [...] — vezi review [+54 poze]
Descoperă Geoagiu și împrejurimile sale / GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI
  • IUNIE, 2015
  • de: zlatna [06.07.15]
  • RECOMANDĂ

Relaxare si liniste

Statiunea balneoclimaterica Geoagiu Bai (Germisara – pe vremea romanilor) se afla in judetul Hunedoara foarte aproape de Orastie. In statiune se poate ajunge de pe autostrada A1 tronsonul Sibiu –Deva cu iesire de pe autostrada la Orastie sau de pe DN7 urmarind indicatoarele. Statiunea este amplasata intr-o zona deluroasa, care ofera privelisti incantatoare. Apele minerale care se gasesc in acesta statiune sunt sulforoase, cu magneziu, cu bicarbonatate (am citit pe o brosura cu staiunea) [...] — vezi review [+22 poze]
Drumeții prin Parcul Național Retezat / MASIVUL RETEZAT-GODEANU
  • IUNIE, 2015
  • de: Testosu' [06.07.15]
  • RECOMANDĂ

Spre Retezatul Mare – Iar si iar! :)

Dupa mini-sejurul de acomodare cu drumetiile, din Ciucas, ne-am luat calabalacul si cu “arme si bagaje” ne-am indreptat mai departe spre vacanta deja rezervata in Retezat. Ne-am indreptat din Cheia, spre Brasov, iar de acolo via Fagaras, spre Talmaciu, unde ne-am regrupat, intalnindu-ne cu grupul de prieteni impreuna cu care planificasem aceasta parte de vacanta. De acolo a fost mai simplu pentru ca “ne-am urcat” pe autostrada, ocolind Sibiul, si “dandu-ne jos” de pe ea la [...] — vezi review
Steaua de Mare, complex hotelier 3 / EFORIE NORD
  • IUNIE, 2015
  • de: skeas [05.07.15]
  • NURECOMANDĂ

[hotel Delfinul] Încă OK, dar mai slab ca anul trecut

După sejurul plăcut de anul trecut la Hotel Delfinul, anul acesta am găsit o ofertă comparabilă ca preț (și aproximativ în aceiași perioadă ca anul trecut) așa că din nou, împreună cu copiii, am purces către pomul lăudat. Am ajuns pe 28 iulie, în jur de ora 16, cazarea s-a facut imediat, am primit o cameră în Hotel Delfinul, la etajul 1. Cum anul trecut fusesem în același hotel, dar la etajul 10 parcă, știam cam la ce să ne așteptăm. Întradevar, camera exact la [...] — vezi review [+3 poze]
Phoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat] 4 / MAMAIA
  • IUNIE, 2015
  • de: Ellis [05.07.15]
  • RECOMANDĂ

Grea despartirea de Phoenicia

Scriu in ultima zi de sejur, am intrat in 28.06, este al doilea an in care venim, de aceasta data am venit cu inca doua familii, la recomandarea noastra, care au fost f multumiti. As fi scris f pe scurt, ca totul este perfect dpdv al gazdelor, dar vazand comentariile rau intentionate, detaliez: - din parcare, exista locuri suficiente in parcarea mare, plus locurile din spatele blocurilor safir, smarald; sunt baieti cu carucioare, care iti duc bagajul, e f usor sa soliciti la receptie; - o [...] — vezi review [+5 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.983852148056 sec
    ecranul dvs: 1 x 1