Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1965 / 5013]

Afișate impresii [19641 - 19650]
Mănăstirea Stipoc (Schitul Sfântul Atanasie) / #EXCURSII și CĂLĂTORII
  • IULIE, 2015
  • de: robert [16.07.15]
  • RECOMANDĂ

Simplu și frumos

Mănăstirea Stipoc este singura mănăstire din Rezervația Delta Dunarii și este situată pe grindul Stipoc, la jumătatea distanței dintre Chilia și Mila 23. Aceasta mai este cunoscută și ca Schitul Sfântul Atanasie. Lăcașul de cult nu are decât 6 calugări, incluzând-ul aici și pe starețul mănăstirii. Accesul la acest schit se poate face doar pe apă. De pe mal nu îți dai foarte bine seama cât de frumoasă este această mănăstire sau așa cum mai este denumită - [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în Eforie Nord? / EFORIE NORD

Daca suntem in concediu, sunt zilele pizza!... la 'Corner''

Asa cum spune si titlul, in concediu nu facem prea multe mofturi, lasam timpul sa treaca, fiecare face ce vrea, acum si din cauza copiilor, au mai crescut, stiu sa spuna ce-i doare sau daca nu le place ceva, merg singuri pana la plaja sau pana in camera. Asadar, in vizitele noastre pe litoral sau mai bine spus la Eforie Nord, cel mai bine am mancat la Corner, o pizzerie in zona centrala din Eforie Nord, destul de aglomerat seara, 2 terase separate, una cu autoservire, cealalta cu ospatari. De [...] — vezi review
Mărgăritar Hotel 2 / BUȘTENI
  • IULIE, 2015
  • de: Chloe [15.07.15]
  • RECOMANDĂ

Am revenit dupa 5 ani!

Impresiile sunt aceleasi ca acum 5 ani, adica pozitive. Este un hotel ok pentru 2*, cu un raport corect calitate-pret, aflat in cartierul Zamora/Poiana Tapului, departe de forfota orasului. Am platit un tarif de 120 lei/noapte, cu mic dejun inclus, pentru o camera dubla. Pentru ca am plecat dimineata devreme, inainte de ora 8.00 (ora la care deschide restaurantul), la cererea nostra, au fost foarte draguti si ne-au pregatit micul dejun la pachet: sandvisuri cu cascaval, sunca si [...] — vezi review [+26 poze]
Castelele Peleș şi Pelişor / SINAIA
  • IULIE, 2015
  • de: Michi [15.07.15]
  • RECOMANDĂ

Istorie cu parfum la castelul Pelişor.

Aflasem că la castelul Pelişor din Sinaia, în perioada iulie- septembrie este deschisă o expoziţe de sticluţe vechi de parfum, multe din ele aparţinând reginei Maria. Expozţia ca expoziţia dar mai vroiam sa vizitez castelul, această bijuterie art nouveau, construit de regele Carol I în apropierea Peleşului pentru tinerii căsătoriţi principele Ferdinand şi principesa Maria. A fost decorat sub stricta îndrumare a principesei Maria şi respiră prin toţi porii bunul ei gust şi [...] — vezi review [+23 poze]
Carmen Azzuro Hotel (ex Lidia) 3 / VENUS
  • IULIE, 2015
  • de: liviu [15.07.15]
  • NURECOMANDĂ

Se poate si mai bine

Am avut rezervare platita si confirmata printr-o agentie de turism, dar in momentul in care am ajuns la receptia hotelului, doamna care era acolo a incercat sa ne convinga sa acceptam cazare la hotel Raluca (fara a mai plati o eventuala diferenta de bani, acesta din urma fiind clasificat la 3 stele). Motivul acestei incercari a fost acela ca s-au rezervat camere peste capacitatea reala a hotelului. In dimineata in care am ajuns la hotel, au fost puse in aceeasi situatie inca cel putin 5 [...] — vezi review
Unde mâncăm în Bușteni? / BUȘTENI
  • IULIE, 2015
  • de: Floryn81 [15.07.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurantul Irish House din Bușteni - o alegere bună!

Weekendul ce tocmai a trecut ne-a oferit prilejul de a evada pentru două zile de acasă și de a profita din plin de răcoarea muntelui. Și pentru că am ales ca destinație stațiunea Bușteni, sâmbătă după-amiază, abia reveniți după o drumeție la cascada Urlătoarea, ne-am plimbat agale prin zona centrală a stațiunii și am hotărât să luăm masa la unul dintre localurile de aici – este vorba despre Restaurantul Irish House. Acest restaurant este amplasat pe partea dreaptă [...] — vezi review [+17 poze]
Descoperă România / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
  • IULIE, 2015
  • de: Chloe [15.07.15]
  • RECOMANDĂ

Drumetii pentru copii - partea I

Prezentul review se vrea un indemn pentru parintii care au copii in varsta de minim 3 ani si care locuiesc in Bucuresti Stiu ca toti suntem intr-o continua lupta cu timpul, constat uneori ca nu-mi mai ajuge ziua de 24 de ore sa rezolv toate problemele pe care le am: serviciu, administrative, gospodaresti, parintii care mai au uneori nevoie de ajutor etc. Insa, cu putina organizare a timpului, weekend-urile sunt destinate iesirilor in aer liber. Va voi recomanda cateva excursii de weekend [...] — vezi review [+70 poze]
Excursie Transfăgărășan / TRANSFĂGĂRAȘAN
  • IULIE, 2015
  • de: papone [14.07.15]
  • RECOMANDĂ

Un weekend 'la inaltime'

Am vazut prima oara Transfagarasanul in urma cu aproape 4 ani, cand impreuna cu Pufosenia si cu un prieten urma sa avem parte de o mare aventura pentru ca “masina” cu care mergeam (un VW Westfalia din ’90) a ales sa renunte la alternator cand eram pe la Curtea de Arges si a trebuit sa parcurgem tot drumul pana la Cartisoara doar pe baterie, sa traversam tunelul de la Balea fara faruri si sa ne rugam la toti sfintii sa ajungem la destinatie, cu opriri din pom in pom ca sa se raceasca [...] — vezi review [+15 poze]
Turul Mănăstirilor din Oltenia / #LA PAS PRIN OLTENIA

Mănăstirile din Oltenia, comori neprețuite ale ortodoxismului românesc

După o zi petrecută la răcoare (vezi impresii), am părăsit Rânca, lăsând cele 11 grade de-acolo pentru căldura care ne-a dat mari bătăi de cap în zilele anterioare. Știam eu ce știam, de la 11 am ajuns la 22 de grade, atâtea erau în Novaci, însă era prea bine față de temperaturile din zona unde locuiesc eu. În apropiere de Novaci, am organizat repede un consiliu de familie, ajungând la concluzia că e păcat să nu vizităm mănăstirile sau alte obiective turistice [...] — vezi review [+21 poze]
Amiral Hotel 4 / MAMAIA
  • IULIE, 2015
  • de: belutina [14.07.15]
  • NURECOMANDĂ

Hotel Amiral o experienta deplorabila

Buna ziua, Nici nu stiu cu ce sa incep pt ca inca suntem in acest hotel si vom mai sta pina vineri. Am luat un sejur de 8 zile cu all inclusive. Toate bune si frumoase pina aici. Ajunsi la hotel pe la ora 14 am fost cazati relativ repede, intr o camera cu mult par pe jos, in cdt in care era facuta cica curatenie. Am coborit la receptie si cu "interventii" ni s a dat o camera ok cu vedere la mare. Am mers la masa, masa care este intre 13-15. Bineinteles ca toate produsele erau reci si mai [...] — vezi review [+5 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.1924350261688 sec
    ecranul dvs: 1 x 1