ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2015
JUL-2015

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Terasa Colonadelor - în cădere liberă

Încep prin a spune că periodic în ultimii ani am fost oaspetele acestui restaurant, indiferent de anotimp și de ocazie. Fie am fost invitat, fie am invitat la rândul meu. Serviciile se deteriorau de la an la an, de la lună la lună. Aseară au fost de toată jena și m-au determinat să trag un semnal de alarmă despre acest restaurant care și-a pierdut din faima de odinioară fiind în cădere liberă.

Weekend-urile pe litoral sunt pline de turiștii care caută puțină relaxare la o terasă sau restaurant. De multe ori aceștia au prioritate în fața constănțenilor care încearcă să se refugieze la restaurante mai puțin știute, mai la „dos” sau pur ți simplu mai “accesibile” oricui. La fel a fost și aseară când Centrul Vechi era plin de numeroși turiști în căutare de un loc liber la una dintre terasele din zonă. Sunt terase mai bune cu mesele ocupate 100% sau terase cu servicii mai proaste, cu mese libere. Noi, după ce am putut observa aglomerația din zonă și după ce am lăsat un grup de ardeleni înăintea noastră la o terasă din Piața Ovidiu, am decis să ne îndreptăm către Terasa Colonadelor, restaurantul care face obiectul acestei recenzii.

Restaurantul se află foarte aproape de Centrul Vechi al Constanței, pe strada Traian numărul 53, n-am să vă dau coordonatele gps pentru că nu doresc să-l recomand. Se pare că în ultimul timp s-a profilat doar pe evenimente, mai mari sau mai mici, politice sau etnice, iar câștigul provenit de acolo determină administratorii șă se concentreze mai puțin pe oaspeții care doresc să servească o bere sau un mic. Exact asta am vrut aseară, să mănânc câțiva mici să să beau o bere; pe vremuri Colonadele era renumită pentru micii gustoși. Pe vremuri...

Terasa relativ goală, în primul moment m-am mirat de lipsa clienților, apoi am realizat motivul... dar mai târziu... Practic din vreo 40 de mese, mai puțin de jumătate erau ocupate, în timp ce la alte restaurante din apropiere totul era plin.

Am comandat mici, doar pentru asta venisem și bere. Pentru puștoaica mea am comandat o pizza quattro stagione. Am mai comandat si o salată de murături, pe vremuri serveam aici cea mai bună salată. Pe vremuri...

Ok, berea ne-a fost adusă după 15 minute în condițiile în care barul și dozatorul de bere erau aproape de noi iar restaurantul era mai mult gol. Am terminat destul de repede primul rând și am mai cerut unul. Ce credeți... tot după 15 minute, parcă ospătărița avea grafic...

Micii și cartofii prăjiți ne-au fost aduși imediat după al doilea rând de bere. Însă am avut parte de un coș cu chifle tari în loc de salata mea de murături. Am mai așteptat, am mai răbdat, am mai comandat un rând de bere... Da exact, tot după 15 minute a sosit. Dar ce m-a deranjat foarte mult a fost faptul că după 45 de minute întrebând de pizza copilului, ospătărița a făcut ochii mari și a spus că mai durează puțin, părând să-și amintească comanda. Uitase sigur de ea. Referitor la salata mea de murături mă intreba senină dacă am comandat așa ceva. I-am spus să încerce să-și amintească, eventual să se uite pe carnețel. I-am spus că nu o mai doresc, să nu o mai aducă. Oricum terminasem cu toții de servit, mai puțin copilul meu care și-a potolit foamea cu cartofi prăjiți și mici de la noi.

Al patrulea rând de bere, după mai bine de o oră a adus și pizza mult așteptată. Nouă deja ne-au fost strânse farfuriile iar fii-mea se cam săturase cu micii și cartofii de la noi. Totuși de poftă a servit. Și noi pe lângă ea, dar...

Pe lângă faptul că micii au fost cei mai dubioși serviți de mine (seara am avut ceva probleme intestinale), pe lângă faptul că porțiile de cartofi trebuiau să fie de 75 gr. și am beneficiat doar de câțiva (de poftă), pe lângă faptul că în loc de salata de murături am beneficiat de un coș cu chifle vechi, pe care nu-l comandasem, pizza era extrem de sărăcăcioasă în ingrediente, probabil din ceea ce a mai rămas de pe la alte mese, blat nefăcut, în care serveai realmente cocă. Cașcaval foarte sărat.

Intreaga distracție a costat 152 de lei. Porția de cartofi- 5 lei, chiflele vechi -3 lei, berea- 63 de lei, mititeii 48 de lei (3 lei micul mic) iar pizza 17 lei. Doar că nu era quattro stagione ci quattro reciclare.

La final, când ne aflam către ieșire, doamna ospătar Jeni (așa scria pe nota de plată) ne-a întors spatele și s-a arătat preocupată de o notă de plată, in loc să se întoarcă și să ne spună cu un zâmbet, "vă mulțumim, vă mai așteptăm pe la noi". Probabil cei 8 lei pe care i-am lăsat în plus (deși n-ar fi meritat nimic) n-au fost pe placut ei.

Deci, dacă sunteți în Constanța evitați Terasa Colonadelor

Trimis de pepsi70ro in 25.07.15 14:06:27
Validat / Publicat: 25.07.15 15:36:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4943 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

papone
[25.07.15 16:39:31]

@pepsi70ro - Like si vot! Pentru ca am vazut ca poti sa si critici ceva din zona ta

pepsi70roAUTOR REVIEW
[25.07.15 16:49:43]

@papone - Nu prea critic, e drept... dar când ajunge cuțitul la os...

Dan&Ema
[25.07.15 18:37:01]

Cand am vazut articol in rubrica terase constantene mi-am spus ca a venit la timp sa aflu o alternativ pentru saptamana viiitoare cand ajung la Constanta mai ales ca venea de la un localnic de soi.

Cand am vazut ca e o critica, am la adresa unei terase mi- am dat seama ca speranta pentru o alternativa a picat.

Eu am apreciez insa f mult articolele din categoria "asa nu" ca fiind semnale de alarma demne de luat in seama asa ca am ramas la aceasta apreciere.

Mai ca as indrazni sa deschid aici o intrebare dar ati ghicit si-ar avea locul la CMR.

Felicitari pt articol

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.07.15 19:17:24]

@pepsi70ro - Ce ți-e și cu nimereala asta! Ți-am dat SB la un review negativ . Știu că nu te interesează SB, dar pe mine mă interesează terasele constănțene... Iar aici, clar, nu mai calc!

nicole33
[26.07.15 18:03:52]

@pepsi70ro -

Ce rău îmi pare că și această terasă a ajuns de evitat.

Cu ani în urmă o frecventam cu regularitate, fiind de fiecare dată mulțumiți. Păcat.

Dan&Ema, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Constanța și împrejurimi: