Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1895 / 5013]

Afișate impresii [18941 - 18950]
Descoperă zona Roșia Montană / ABRUD [AB]
  • AUGUST, 2015
  • de: sed [08.09.15]
  • RECOMANDĂ

Rosia Montana merita a fi salvata!

... Dupa o noapte de odihna bine meritata, am plecat din Alba Iulia, cu directia Rosia Montana, una dintre cele mai vechi localitati din tara noastra, in care mineritul sta la loc de cinste de mii de ani. Nu stiam exact ce a aveam sa vedem, dar doream sa fim acolo, la fata locului, in mult disputata localitate. Atata valva s-a facut pe seama exploatarii, incat am vrut sa stim care este parerea comunitatii si catre ce parte tinde majoritatea. Rosia Montana este cunoscuta din zorii istoriei, [...] — vezi review [+32 poze]
Pensiunea Foenix / Panzio [?] / PRAID [HR]
  • AUGUST, 2015
  • de: Polaroid [08.09.15]
  • NURECOMANDĂ

Cazare excelenta, gazde neprietenoase

Incep prin a scrie faptul ca am fost multumita de conditiile cazarii. Curatenie impecabila, bucatarie organizata, dar gazda (d-na) neprietenoasa, taioasa! Nu stie sa isi atraga turistii, prin faptul ca este foarte dura in comunicare. Sotul, in schimb, este un dragut, un domn cu principii, cu care poti sta de vorba. Nu as recomanda pensiunea, din aceasta cauza! Cat despre pensiune, pot spune ca nu este izolata fonic deloc. Daca vecinul este la toaleta, se aude tot ce face. Camera este [...] — vezi review
Unde mâncăm în zona Vatra Dornei? / VATRA DORNEI

Restaurant Hotel Dorna - se mănâncă foarte bine

Am fost cazată în Vatra Dornei la un alt hotel - vezi impresii, însă am mâncat foarte bine la Hotel Dorna. Îl recomand și nu cred că veți fi dezamăgiți. Am mâncat foarte bine 2 zile aici, porțiile sunt mari și prețurile sunt ok. Ambientul este plăcut, hotelul pe care l-am văzut doar cît am mers la toaletă este curat și aranjat cu bun gust. Personalul este respectuos și civilizat. Am testat si sunt foarte delicioase: Ceafa de porc, Bulz ciobănesc, Ciorba de [...] — vezi review
Complex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) 3 / MAMAIA
  • AUGUST, 2015
  • de: emeric76 [07.09.15]
  • RECOMANDĂ

Placut impresionati

Am revenit la Marea Neagra dupa 15 ani in care am auzit multe bune dar si foarte multe rele despre Litoralul romanesc, trebuie spus ca locuim de 16 ani in Germania dar eu cred ca nu suntem "emancipati", am fost in multe locatii din intreaga lume si ne-am dorit ca si copii nostri sa vada unde am fost in copilarie. Am rezervat un apartament in Vila Maia, 2 camere spatioase cu TV un mini frigider, baia mare cu cada pe colt si aer conditionat la discretie (am auzit ca la camerele de hotel nu ma-i [...] — vezi review
Arhiepiscopia Râmnicului / RÂMNICU VÂLCEA
  • AUGUST, 2015
  • de: Michi [07.09.15]
  • RECOMANDĂ

Clipe de linişte la Arhiescopia Râmnicului

Erau orele amiezii şi primul lucru pe care l-am făcut când am ajuns în Râmnicu Vâlcea a fost să ne cazăm în răcoarea unei camere umbrite prevăzută cu aer condiţionat. Deşi afară erau 36-37 de grade şi nu era ţipenie de om pe stradă, ne-am mobilizat ca înainte de a mânca, să vizităm Arhiescopia Râmnicului. Acum să nu credeţi că am străbătut kilometri întregi pe arşiţă ci numai câteva sute de metri pentru că vila Victoria unde ne-am cazat este peste drum de [...] — vezi review [+35 poze]
Unde mâncăm în zona Bran? / BRAN

Casa din Bran – papanașii aurii de lângă castel

Aerul curat de munte face o poftă de mâncare strașnică și cere un ospăț pe măsura efortului pe care l-ai depus cutreierând împrejurimile. Bucătarul nostru știe ce-i poftește inima unui strainic și te va omeni cu bucate alese, specifice meleagurilor noastre. Este textul ce te întâmpină atunci când deschizi elegantul meniu ce îl oferă Pensiunea-Restaurant „Casa din Bran”. Și cât adevăr stă în aceste cuvinte meșteșugite – după o zi călduroasă de sfârșit de [...] — vezi review [+22 poze]
Unde mâncăm în zona Alba Iulia? / ALBA IULIA
  • AUGUST, 2015
  • de: ghebyyyy [07.09.15]
  • NURECOMANDĂ

Dezamagire — Restaurant Pub 13, Alba Iulia

Experienta total neplacuta, mancare extraordinar de scumpa si de prost gatita. Am comandat platou cu maduva care are pretul exorbitant de 43 lei iar cele 3 bucatele de os cu maduva au fost crude in interior. Am sesizat acest lucru si mi s-au adus alte bucati prajite mai tare la suprafata dar la fel de crude in interior. Pentru unul din copii am comandat pui pe un fel de pat de ceapa si mi-a fost adusa ceapa plutind in ulei. Locatia e super dar bucatarul e jalnic mai ales la preturile de 5 [...] — vezi review
Unde mâncăm în zona Roman? / ROMAN
  • AUGUST, 2015
  • de: alinna [06.09.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Hanul Ancutei

Hanul Ancutei a fost primul obiectiv al excursiei noastre in Bucovina. Restaurantul ne-a fost recomandat de niste prieteni care au fost acolo si au ramas incantati. Alegerea ne-a fost rasplatita cu o atmosfera de petrecere, cu muzica lui Gica Petrescu si cu mancare buna. Restaurantul este amenajat in stil rustic, chelnerii sunt imbracati in port popular (ie, opinci), mesele si scaunele sunt din lemn, iar pe farfurii puteti citi cuvintele lui Sadoveanu, un iubitor al acestor locuri. [...] — vezi review [+10 poze]
Unde mâncăm în Predeal? / PREDEAL

Foarte multumita - Restautant Hotel Carpati

Pe data de 15 august am avut nunta la Hotel Carpati si am fost foarte multumiti atat de mancare cat si de tot personalul hotelului... A fost o nunta minunata datorita bunei organizarii... Le multumesc tuturor pe aceasta cale ospatarilor, bucatarilor si nu in ultimul rand sefului de unitate Domnul N.... ospatarii erau foarte atenti si cu invitatii nostri nu numai cu noi... am avut foarte multe laude pentru mancare si pentru servire... Si ce poate fi mai multumitor de atat?? Va multumesc [...] — vezi review
Unde mâncăm în Voroneț? / VORONEȚ
  • AUGUST, 2015
  • de: alinna [06.09.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Popasul Domnesc

Ca urmare a impresiilor pe care le-am regasit pe site despre Popasul Domnesc, dupa ce am vizitat Manastirea Voronet am mers sa luam masa aici. Accesul la aceasta locatie nu este foarte usor, mai ales pentru persoanele in varsta, fiind necesar sa urcati o panta destul de abrupta. Insa odata ajunsi sus, veti constata ca locatia este intradevar deosebita, ofera o priveliste minunata, este amenajata cu mult bun gust, cu multa verdeata si flori. Desi comanda a durat destul de mult pana a sosit, [...] — vezi review [+6 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.0422019958496 sec
    ecranul dvs: 1 x 1