Vacan╚Ťa ├«n ISACCEA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Ansamblul paleocre╚Ötin Niculi╚Ťel
  • APRILIE, 2021
  • de: mprofeanu [08.06.21]

Prin Niculi╚Ťelul turistic cre╚Ötin

Din Babadagul turistic musulman, vezi impresii, ne-am continuat plimbarea prin Niculi╚Ťelul turistic cre╚Ötin, o comun─â aflat la circa 10 kilometri de Greci, ├«n linie dreapt─â peste Mun╚Ťii M─âcin, pe ╚Öosele ceva mai mult. De la Babadag sunt circa 55 kilometri. Niculi╚Ťel este o comun─â din jude╚Ťul Tulcea format─â numai din satul cu acela╚Öi nume ce are circa 4.000 de locuitori. Numele ├«i vine de la Niculi╚Ť─â, un ciob─âna╚Ö care juc├óndu-se cu un cu╚Ťit ├«n timp ce-╚Öi p─â╚Ötea oile a [...] ÔÇö vezi review [+29 poze]
  • MAI, 2020
  • de: aurora56 [19.05.20]
  • RECOMAND─é

Relaxare dupa pandemie intr-o locatie deosebita

Duminica, dupa ce am observat ca nu putem sa ne relazam sub nici un chip pe terasa din cauza vantului puternic ce batea dinspre sud atat cat sa ne intre tot praful in cestile de cafea, ne-am gandit ca nu ar fi rau sa facem o plimbare spre locuri mai linistite si mai putin batute de vant. Am ales sa vizitam inca o data manastirea Saon situata cel mai aproape de casa noastra. Alegerea s-a dovedit inspirata si ne-am bucurat de cateva ore in mijlocul naturii intr-o locatie frumoasa ce ne-a umplut [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
M─ân─âstirea Coco┼č [Niculi╚Ťel]
  • de: iulianic [19.11.19]

Sfinte lăcașuri dobrogene - Mănăstirea Cocoș

Pentru noi, triunghiul m─ân─âstirilor dobrogene s-a ├«nchis la M─ân─âstirea Coco╚Ö. Cele trei sfinte a╚Öez─âminte monahale din jude╚Ťul Tulcea - M─ân─âstirea Saon, M─ân─âstirea Celic-Dere ╚Öi M─ân─âstirea Coco╚Ö - importante l─âca╚Öuri de credin╚Ť─â ortodox─â, se afl─â la mici distan╚Ťe ├«ntre ele, put├ónd fi - deci - abordate toate ├«n aceea╚Öi zi. Drumurile sunt foarte bune, asfaltate, marcate ╚Öi cu indicatoare. Din Isaccea p├ón─â la M─ân─âstirea Coco╚Ö sunt 11 km, iar de la Tulcea, prin [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
  • de: iulianic [14.10.19]

Sfinte lăcașuri dobrogene - Mănăstirea Saon

Minivacan╚Ťa noastr─â ├«n Delta Dun─ârii luase sf├ór╚Öit. Luase sf├ór╚Öit ╚Öi popasul la Tulcea care - cu o cazare de o noapte la Pensiunea NICOL - ne ├«ng─âduise s─â mai elimin─âm din caren╚Ťele turistice legate de ora╚Öul Tulcea, aceast─â poart─â de intrare ├«n mirifica lume a deltei. Ne ├«ndreptam spre Isaccea unde ne mai stabiliser─âm ni╚Öte obiective, dar ├«nainte de a ajunge acolo eram deci╚Öi s─â ne abatem ╚Öi pe la m─ân─âstirile dobrogene at├ót de cunoscute credincio╚Öilor ╚Öi [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
Descoperă Isaccea și împrejurimile
  • de: iulianic [01.09.19]

Popas la Isaccea

Venind dinspre Tulcea, la intrarea ├«n Isaccea e╚Öti ├«nt├ómpinat de dou─â indicatoare. Primul ├«╚Ťi arat─â direc╚Ťia spre Geamie - ├«nainte, la 1 km, iar cel de-al doilea spre Cetatea Noviodunum - dreapta, la 3 km. Poposeam la Isaccea cu scopul clar m─ârturisit de a mai bifa un ora╚Ö situat pe cursul inferior al Dun─ârii, dar asta includea - desigur - ╚Öi vizitarea a ceea ce se putea vizita ├«n ora╚Ö. Cetatea Noviodunum ├Änainte de a p─âtrunde ├«n ora╚Ö, pentru c─â ne aflam la ├«ntersec╚Ťia [...] ÔÇö vezi review [+42 poze]
Ansamblul paleocre╚Ötin Niculi╚Ťel

Urme ale cre╚Ötinismului timpuriu la Niculi╚Ťel ÔÇô Ansamblul paleocre╚Ötin

Meleagurile dobrogene sunt fascinante ├«n fel ╚Öi chip: Natura e aparte, istoria ╚Öi religia se ├«mpletesc pe o perioad─â milenar─â, oamenii de diverse etnii convie╚Ťuiesc ├«n pace. Ne ├«ntorceam din fascinanta experien╚Ť─â avut─â ├«n Delta Dun─ârii (vezi impresii) ╚Öi hot─âr├ósem s─â nu ne desp─âr╚Ťim a╚Öa brusc de apele fluviului, astfel c─â ne-am ├«ndreptat spre trecerea cu bacul de la Sm├órdan-Br─âila. ├Äntruc├ót ╚Öi drumul spre destina╚Ťie trebuie pigmentat cu obiective interesante am ales [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Unde mâncăm în Isaccea?
  • de: iulianic [29.08.19]

Novio Pub & Grill - Isaccea

Unde m├ónc─âm ├«n Isaccea? P─âiÔÇŽ, nu prea avem unde sau mai bine zis nu prea avem de ales unde vom m├ónca. Amplasat pe Calea M─âcin, nr. 2, vecinul de peste drum al Pensiunii Dun─ârea care ne g─âzduia ├«n Isaccea, Novio Express este un Service de ro╚Ťi de camioane, cu vulcanizare ╚Öi totodat─â un Tir Parking al─âturi de care se afl─â un Snack Bar. ╚śtiam de existen╚Ťa acestei loca╚Ťii situate foarte aproape de pensiune. Google ne-o semnalase deja, iar noi o aveam ├«n vedere. Novio Express [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
Pensiunea Dun─ârea [?]
  • de: iulianic [28.08.19]

Pensiunea Dun─ârea - Isaccea

Am avut ocazia s─â fim oaspe╚Ťii Pensiunii Dun─ârea din Isaccea. Vreau s─â scriu c├óteva r├ónduri despre aceast─â loca╚Ťie de cazare cu at├ót mai mult cu c├ót Isaccea nu este un ora╚Ö prea atractiv din punct de vedere turistic. Poate doar cei afla╚Ťi ├«n tranzit, spre alte locuri de vacan╚Ť─â cu adev─ârat ofertante s─â dedice c├óteva ceasuri foarte pu╚Ťinelor obiective care ├«ncearc─â s─â pun─â Isaccea pe harta turistic─â a Rom├óniei. Sincer─â s─â fiu, din punctul meu de vedere, toate acestea [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
M─ân─âstirea Coco┼č [Niculi╚Ťel]
  • IULIE, 2018
  • de: Floryn81 [25.05.19]

Descoperă Dobrogea; în vizită la Mănăstirea Cocoș

├Än ultimii ani, atunci c├ónd am c─âutat destina╚Ťii pentru c├óte o ie╚Öire scurt─â, ne-am ├«ndreptat tot mai des aten╚Ťia c─âtre Dobrogea. Aceast─â zon─â este accesibil─â pentru noi, iar multitudinea de areale cu poten╚Ťial turistic ofer─â suficiente variante pentru a petrece c├óteva zile de relaxare pe meleagurile dobrogene. Fie c─â vorbim despre una dintre sta╚Ťiunile de pe litoral (poate Mamaia, poate Eforie Nord, de ce nu Techirghiol sau chiar Eforie Sud), fie c─â explor─âm cu barca un [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]

C─âl─âtor prin ╚Ťara mea. Merit─â s─â vezi: M─ân─âstirea Saon

Motto: ÔÇŁSunt ateu, Dumnezeu mi-e martor!ÔÇŁ - Robert Maric   Dup─â cum v-a╚Ťi obi╚Önuit, nu va fi un review despre religie. Vizita la M─ân─âstirea Saon a fost planificat─â ├«n perioada ├«n care am stabilit excursia ├«n Delt─â ╚Öi a fost u╚Öor de realizat. M─ân─âstirea Saon M├ón─âstirea este a╚Öezat─â pe malul lacului Telincea, de care este legat─â printr-un lumini╚Ö de ap─â, ce are forma unui ceaun din tuci, c─âruia, ├«n lb. slav─â, i se spune ÔÇŁCaonÔÇŁ. De aici a fost [...] ÔÇö vezi review [+9 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM