ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2020
JUL-2020
Familie
EXCELENT

Sejur reuşit

Bună ziua. La începutul acestui an am achiziţionat un sejur de 7 nopţi la hotel Pallace din Sunny Day. Cu ceva timp înainte de începerea sejurului am fost anunţat de agenţie că hotelul Pallace nu se va deschide în acest an şi mi se oferă ca alternative cazarea la hotel Kaliakra Palace din Nisipurile de Aur sau să-mi aleg o altă cazare la alt hotel ales de mine. O altă variantă a fost aceea a oferirii unui voucher pe care să-l pot folosi pentru o altă cazare timp de 1 an. După o amplă analiză am ales un sejur în staţiunea Albena la hotelul PrimaSol Ralitsa Superior De Luxe la care am mai fost. Sejurul l-am achiziţionat pentru perioada 06.07.2020 - 13.07.2020.

În data de 06.07.2020 la ora 8.00 am plecat către Albena. Am ales să ies din ţară pe la vama Negru Vodă. Am ajuns în vamă după un drum lejer. Trecerea prin vamă a fost destul de rapidă după verificarea cărţii de identitate, a paşaportului pentru copil şi a procurii precum şi a portbagajului. De asemenea am avut completate 2 declaraţii (Covid) pentru mine şi copil.

După un drum foarte liber am ajuns la hotel în jurul orei 12.00. Am prezentat la recepţie voucherul şi am fost pus să completez un alt formular Covid. Ni s-au pus brăţările la mână şi am fost condus în cameră. De asemenea am fost anunţat că voi intra cu prânzul iar în ultima zi voi beneficia de micul dejun iar camera se eliberează cel târziu la ora 11.00.

Ca taxe am achitat on-line 1 trecere de pod în valoare de 13 lei şi am achiziţionat on-line 1 vigneta de 1 lună pentru Bulgaria în valoare de 30 leva. La plecare am achitat cu cardul taxa de parcare în valoare de 70 leva

despre SERVICII

Nu am interacţionat în mod deosebit cu personalul hotelului. La recepţie formalităţile au decurs rapid.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera am avut-o la etajul 3 pe partea cu parcarea (spatele hotelului). Aceasta este spaţioasă, mochetă pe jos, 1 pat comfortabil de 2 persoane, 1 pat de 1 persoană şi o canapea extensibilă. Dispune de 1 baie cu cabină de duş şi 1 wc de serviciu. În baie am avut consumabile prosoape impecabile şi uscător de păr. În cameră se mai găsesc 1 răcitor, aer condiţionat şi televizor smart cu acces la internet precum şi 1 seif care se putea folosi gratis. În dulapuri se găseau mai multe perne, pături şi câteva umeraşe.

Balconul destul de mărişor dispunea de 2 scaune şi o masă. Tot aici se găsea şi 1 uscător de rufe.

În cameră s-a făcut curat în fiecare zi iar după 3 zile s-au schimbat aşternuturile.

Am avut parte de linişte.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Programul de masă începea cu micul dejun (7,30 - 10.00), prânzul (12,30 - 14,30) şi cina (18,30 - 21,00). La cele 3 mese aveai o mulţime de variante pentru a-ţi potoli foamea. Cu mâncarea ne serveam singuri. De asemenea ne serveam singuri cu cafea, vin şi sucuri neacidulate. Cu sucurile acidulate, bere şi băuturi alcoolice eram serviţi la bar. Despre felurile de mâncare trebuie să spun că trebuie să fii prea cârcotaş ca să spui că nu aveai ce lua de mâncare. Din acest punct de vedere nu am ce reproşa. Tăvile care se goleau erau umplute imediat. Uneori se mai făceau cozi la clătite sau cartofi prăjiţi.

În grădina hotelului exista un grătar la care nu am fost.

De asemenea se putea sevi în afara orelor de masă, în grădină, îngheţătă, dulciuri şi sandvişuri. La snack bar se puteau servi cafea, sucuri, îngheţată, fructe, dulciuri, pizza, băuturi alcoolice.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

La plajă se putea ajunge destul de repede printr-o scurtă plimbare de 10 minute. Plaja este lată şi dispune de multe şezlonguri şi umbrele dispuse la distanţă unele de altele. Intrarea în mare este lină şi este potrivită pentru cei cu copii.

Tot aici se găseşte şi restaurantul Rai unde între orele 12.00 - 15.00 se puteau servi diverse băuturi alcoolice sau nealcoolice, ingheţată şi diverse gustări.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul dispune de o piscină destul de mare cu apă caldă şi curată. În jurul aceste piscine se găsesc multe şezlonguri precum şi umbrele de soare. Programul la piscină era până la ora 18,00, dar am văzut persoane care făceau baie în piscină chiar şi mult după această oră. Chiar şi noaptea. Cine dorea putea să meargă la piscina de la hotelul PrimaSol Ralitsa Aqua Club.

De asemenea turiştii cazaţi la acest hotel puteau beneficia gratis în intervalul orar 10.00 - 18.00, de serviciile aqua-parcului Aquamania din staţiunea Albena.

Trimis de calim in 16.07.20 15:52:10
Validat / Publicat: 16.07.20 21:19:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [16.07.20 21:16:03] »

mishu [16.07.20 21:25:03] »

@calim:  Albena este o statiune de care ma leaga amintiri dragi petrecand ceva concedii acolo. Felicitari, votat cu mare drag.

calim [16.07.20 21:29:13] »

@webmasterX:  Corpul Lora ar fi, uitându-mă pe hartă, pe locul unde este restaurantul. Restaurantul este în corpul Lora.

calim [16.07.20 21:32:52] »

@mishu:  Şi eu mă simt bine în această staţiune şi la acest hotel. Iar în această perioadă când staţiunea a fost liniştită şi deloc aglomerată, m-am simţit cu atât mai bine. Şi ce a contat mai mult a fost liniştea de care am beneficiat la hotel.

calim, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂPrimaSol Ralitsa Superior De Luxe (ex Lora) :