ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2019
ÎNSCRIS: 22.07.10
JUL-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 11ani + 9luni

Către satisfăcător

... a doua oară - dezamagitor!

Am fost a doua oară la acest hotel. Am regăsit aceleași condiții bune de cazare și facilități, pe care n-am să le mai enumăr...

La sosire am avut probleme cu cazarea. Nu aveau camere libere la DELUXE. Ne-au dat cameră la Superior, cu promisiunea că ”doar în seara asta”. Am insistat pt. DELUXE, fără succes. Răspunsul a fost: ”Dacă nu sunteți de acord cu oferta, vom returna banii agenției, urmând ca dvs. să-i recuperați de la ei! ” Cum copii erau dezamăgiți și nu aveam alte variante, am acceptat oferta lor, iar din a doua zi ne-am mutat în deluxe.

În cameră nu am avut pătuț pentru bebelușul nostru, însă nu a fost un impediment pentru noi.

Ce s-a mai schimbat:

- la restaurantul principal (din corpul DELUXE) servesc masa toți turiștii cazați în corpurile: DELUXE, Corpul K și Superior = aglomerație f. mare, iar mâncarea se termină repede;

- s-a desființat un lobby-bar (în clădirea DELUXE) și a rămas doar cel din clădirea cu recepția = aglomerație f. mare; poți aștepta 20 min. pt. un pahar de suc/bere/vin;

- restaurantul de pe plajă are un program (pentru hoteluri) total nepotrivit 12 - 15; dacă vrei să bei o bere, trebuie să o bei acolo (nu mai ai voie cu paharul pe plajă);

- la plajă ai dreptul la 2 șezlonguri + 1 umbrelă per cameră, dacă mai "tragi" un șezlong, te costă 8 leva per șezlong;

De departe cel mai DEZAMĂGITOR aspect a fost atitudinea și comportamentul românilor.

La masă își umpleau farfuriile de mai multe ori și bineînțeles că ultimele rămâneau aproape pline pe masă.

Seara, uneau mesele ca la pomană (dacă nu le ajungeau, mai adăugau și câte 1, 2 șezlonguri), le umpleau de pahare cu vin / bere / whisky / creme / coniac / etc și puneau în mijloc o boxă portabilă din care răsunau manelele și muzica dedicată ”dujmanilor”. Ca să arate și altora ”cât de bine o duc”, făceau live-uri cu prietenii/rudele pe whatsapp ”de la fața locului”.

Din când în când, pentru răcorire, intrau în piscină, neținând cont de interdicția de a intra, între orele 18 - 08... și episoadele se repetau în fiecare seară prin toleranța gazdelor.

Vacanțe reușite!

Trimis de radar in 01.08.19 17:01:39
Validat / Publicat: 01.08.19 17:50:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 hol etaj deluxe

webmasterX [01.08.19 17:50:24] »

Am fost a doua oară la acest hotel. Am regăsit aceleași condiții de cazare și facilități, pe care n-am să le mai enumăr...

Din câte văd, nu ai povestit impresiile din primul sejur, așa că ar fi bine să enumeri acele ”condiții de cazare și facilități” - este important FIECRAE punct de vedere asupra lor...

radar [01.08.19 22:06:03] »

@webmasterX:

Așa este. Mea culpa. Dacă aș mai scrie un review, aș repeta ce au descris destul de detaliat #Floria, #Cetinescu, #ionmC și #alin77.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [01.08.19 22:43:00] »

@radar:

Seara, uneau mesele ca la pomană (dacă nu le ajungeau, mai adăugau și câte 1,2 șezlonguri), le umpleau de pahare cu vin / bere / whisky / creme / coniac / etc și puneau în mijloc o boxă portabilă din care răsunau manelele și muzica dedicată ”dujmanilor”. Ca să arate și altora ”cât de bine o duc”, făceau live-uri cu prietenii/rudele pe whatsapp ”de la fața locului”.

Din păcate, năravul din fire nu are lecuire.

Am întâlnit şi eu acest comportament al conaţionalilor în cele mai recente două vacanţe petrecute în Bulgaria, de Crăciun şi de 1 Mai.

Că beau peste măsură, nu este treaba mea pentru că beau pe ficatul lor nu al meu, însă povestea cu unitul meselor în restaurant îi deranjează pe toţi din jur, obligaţi să ocolească "parastasul".

Folosirea boxelor portabile a fost cireaşa de pe tort. Am fost oripilată când de Crăciun în loc să ascult colinde sau măcar muzica live oferită de hotel, eram obligată să ascult manele şi alte mizerii de acelaşi gen la boxe portabile sau pe telefoane, fiecare grup simţindu-se "obligat" să dea volumul la maxim pentru a-i acoperi pe cei de la mesele vecine.

Toleranţa gazdelor faţă de asemenea manifestări produce un real disconfort celorlalţi turişti.

doinagherasim* [02.08.19 15:03:57] »

@nicole33: Oare de ce nimeni nu face o sesizare managerului hotelului (mai ales ca acei " cocalari" sunt romani, de-ai nostri adicatelea)?

Eu am sesizat odata, cand muzica era data prea tare la barul de pe plaja (H Rubin) si s-a rezolvat (cat de cat!).

Daca sunt bulgari (asa cum am patit eu anul acesta la piscina H Dolphin), de frica unor "urmari neplacute" fiind pe teritoriul lor, am plecat si gata, chiar daca nu mi-a placut lipsa mea de atitudine, fatza de lipsa de respect a unora, bulgari fiind.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [03.08.19 10:50:57] »

@doinagherasim:

Nu ştiu ce să zic. Poate aspecte de genul celor de mai sus au fost semnalate conducerii hotelului şi totuşi nu s-au luat măsuri, poate nu.

De Crăciun acum doi ani, lobby-ul hotelului era teren de "competiţie" pentru boxe portabile şi smartphone-uri la care se asculta "muzică" la volum ridicat pe grupuri şi grupuleţe, plus conversaţiile acestora pe ton ridicat pentru a se auzi între ei peste muzică şi nimeni nu a intervenit în vreun fel. În capătul dinspre bar un domn cânta la pian şi/sau la saxofon oldies-uri, dar în zadar fiind acoperit de manelele românilor. La cea mai apropiată masă de recepţie, practic în văzul recepţionerilor, alţi români şi-au aprins cu nonşalanţă ţigările, folosind ceştile de cafea drept scrumiere, chiar dacă puteau ieşi pe terasa aflată la doar zece metri, în pulover, vremea fiind călduroasă. Nimeni nu a intervenit. Copiii lăsaţi nesupravegheaţi se dădeau cu trotinetele prin lobby. Şi aceste lucruri se întâmplau la cel mai bun hotel de 4 stele din staţiune.

Anul acesta de 1 Mai, la hotel de 5*, aceeaşi staţiune, seara pe terasă un grup numeros şi foarte vesel din Ploieşti cu boxa portabilă pe masă polua fonic întreaga staţiune, probabil în dorinţa de a fi auziţi şi de cei de acasă . Nimeni dintre cei cazaţi pe partea cu marea nu avea vreo şansă să adoarmă înainte de a termina ei balamucul. După reclamaţii succesive, la ora 22.30, apare şefa recepţiei care îi roagă politicos în limba engleză să oprească muzica, deoarece unii turişti vor să mai şi doarmă. S-au făcut mai întâi că nu înţeleg engleza, solicitând cu obrăznicie să li se vorbească în română. Ulterior au comentat că programul este până la 23.00, au dat boxa mai încet doar până a plecat recepţionera, într-un cor de comentarii injurioase, apoi au continuat în acelaşi fel cu muzica la maxim, umplându-şi masa cu pahare de alcool înainte de închiderea barului, pentru a avea rezerve să-şi continue distracţia. Cei de la hotel au greşit aici, deoarece trebuiau să refuze să-i mai servească pe cei aflaţi într-o avansată stare de ebrietate, chiar dacă plătiseră UAI.

doinagherasim* [03.08.19 14:50:46] »

@nicole33: Si totusi, exista... politisti (bulgari) !!! Daca las masina aiurea... vine politia, daca fac scandal... vine politia. Vina este impartita: noi romanii ca nu facem sesizare catre managerul hotelului (impotriva conationalilor nostri), si a lui, ca nu face reclamatie catre politie.

Parca am trai in Romania, ca m-am saturat de cocalari!!!

Si totusi pe litoralul romanesc, este mult mai rau si din aceasta cauza, atat cat mai pot, tot la bulgari o sa-mi petrec vacantele, dar, ca si pana acum......tot in extra-sezon.

doinagherasim*, radar
Alte impresii din această RUBRICĂPrimaSol Ralitsa Superior De Luxe (ex Lora) :