ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2019
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 09.07.10
JUL-2019

PrimaSol Ralitsa Superior De Luxe intre da si nu

Salutare, dupa trei ani de pauza ne-am gandit sa revenim pe litoralul bulgaresc si dupa mai multe cercetari dar si cu experientele anterioare am decis anul acesta sa optam pentru Albena la Ralitsa Superior De Luxe (Corp Lora).

La iesire din tara destul de aglomerat si la intrare de asemenea. Am folosit Google Maps pentru a gasi locatia (am dat cautare Hotel Lora Albena) si ne-a dus la fix.

Hotelul are o parcare de 15-17 locuri si e pe principiul primul sosit primul servit. Hotelul e in zona blue deci 10 leva /zi e costul parcarii. Cu toate ca s-au laudat bulgarii ca vor sa ofere un aer cat mai curat si sa organizeze parcarile asa incat sa fie totul in sprijinul naturii si anul acesta s-au parcat masinile pe spatiul verde.

Sa revenim la hotel am ajuns la 14:30 la hotel ne-am cazat rapid si ne-au pus bratarile. Camera de hotel e curata, destul de spatioasa, mobilierul este nou. Ca dotarri am avut un pat matrimonial, unul single si o canapea extesibila, Un smart TV Samsung de 100 cm diagonala, semnal wireless bun la internet in camera, racitor (mic dar eficient), safe. Camera are doua bai una cu dus si una de serviciu sa zic asa are doar toaleta si o chiuveta mica. La sosire gasesti o sticla de apa plata pe masuta de la oglinda. Mai precizez calitatea deosebita a saltelelor si a pernelor coneferind astfel un somn odihnitor. La curatenie e loc de mai bine, am gasit praf, fire de par la baie si miros de urina... rezolvate.

Hotelul are o piscina mare cu o zona pentru cei mici, are un jacuzzi iar apa este curata; aproape la orice ora gasesti sezlong liber chiar daca se practica si aici rezervarea cu prosopul. Aminatie e zero pentru ca echipa e toata ziua la piscina de la Ralitsa cladirea principala.

Exista zona amenajata pe plaja-pentru Ralitsa - cu doua sezlonguri si o umbrela de fiecare camera. Restaurantul Rai de pe plaja dezamagitor ca oferta, are program 12-15 all inclusive din care masa (gustari) e doar 12-14. In afara acestui interval totul e pe bani. Am fost o singura data sa vad despre ce e vorba si aveau niste aripioare de pui la gratar, ceva branzeturi, salate, pizza, suc, bere, inghetata, la intrare un ospatar numara cati cetateni intra (tragea cu pixul pe un caiet cate o liniuta pentru fiecare omulet).

Si acum despre restaurantul de la hotel:

- exista un singur restaurant pentru toate ralitsele (corpul K, corpul principal, de luxe etc);

- la unele ore era aglomerat

- exista un gratar afara unde aproape zilnic se lucreaza (au fost scoici, peste, pui, niste burgheri si carnati condimentati specific bulgaresc -prea parfumati dupa gustul meu)

- felurile de mancare nu prea variate, predomina puiul piept sau pulpe gatite sub direse forme cu legume etc.

- branzeturile bune.

- preparatele de carne, mezelurile slabute,

- multe feluri de salate bune

- muraturi

- fructe: prune, caise, piersci, banane, pepene rosu si galben

-prajituri de tot felul, inghetata

-compoturi.

Exista si un kids corner cu ceva mancare pentru copii, cereale, lapte, porumb fiert etc.

Exista dozatoare de cafea, suc si expresoare care fac o cafae chiar buna.

La bar gasiti bauturi locale:tarii, vinuri, bere iar in restaurant e si un dozator cu vin alb, roze si rosu.

Foate deranjant e insa modul in care se comporta unii turisti, nu au pic de cosideratie pentru cei din jur (aspect observat aici si de alti membri AFA), inghesuiala la masa, la fripturi, etc isi uneam mesele ca la nunta, isi trimit copii dupa diverse mancaruri (de altfel din 10 in 10 minute auzeai zgomot de pahare si farfurii sparte. Nu am simtit in aceata atmosfera placerea de manca sau bea ceva.

Acesta e in concluzie un motiv pentru care nu as mai incerca aceasta locatie. Atasesz si cateva poze.

Vacante frumoase tuturor!!!

Trimis de dan_is in 03.08.19 12:54:33
Validat / Publicat: 03.08.19 15:42:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Burgas, Nisipurile de aur, Albena

VIZUALIZĂRI: 1271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan_is); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Gratarul amplasat linga piscina se utiliza la cina in general.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [03.08.19 18:30:49] »

Am fost la acest hotel toamna trecuta, pe la mijlocul lunii septembrie si a fost minunat- liniste, lume civilizata... fara aglomeratia exagerata si turistii" agitati" care v-au deranjat, pe buna dreptate!

Este si motivul pentru care nu mai merg de cativa ani buni la noi in timpul verii sau la bulgari, in varf de sezon si de Paste, 1 Mai... Prefer inceputul si sfarsitul de sezon, ieftin, relaxant, linistit. E drept, nu mai sunt legata de vacantele scolare!

Vacante frumoase va doresc!

Floria
Alte impresii din această RUBRICĂPrimaSol Ralitsa Superior De Luxe (ex Lora) :