ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2010
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 14.07.09
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Daca va doriti liniste - nu va recomand

Am ajuns la Gloria Serenity dupa indelungi cautari, mi-am dorit un sejur in care sa ma odihnesc si sa ma relaxez, dar nu a fost asa.

Dupa ce am citit mai multe review-uri despre acest hotel favorabile dar si nefavorabile pe site-uri straine, am considerat ca cele nefavorabile sunt exagerate, din pacate aveau dreptate.

Inceputul: am ajuns la hotel, la receptie am cerut o camera la ultimul etaj, raspunsul lor: hotelul e plin, asadar am primit o camera la etajul 1 cu see view doar pe voucher, in realitate nu se vedea marea de tufe si copaci.

Soarele nu a intrat niciodata in camera, cel mult ajungea pe balcon dimineata 1-2 ore, atat.

Deci camera intunecoasa, parea mai mica decat in poze, sincer nu arata de 39 mp cum e trecut pe sit-ul hotelului.

Din nefericire am stat in corpul B in partea cu amfiteatrul, spre Gloria Golf, foarte mult zgomot, in fata balconului era terasa restaurantului principal, in fiecare dimineata de la ora 6-7 carau carucioare cu farfurii din interior in exterior, nu exista zi in care sa nu le rastoarne si sa se sparga zgomotos.

In camera intunecoasa era parchet laminat pe jos (stiam asta dar nu stiam ca din cauza umiditatii si a spalarii zilnice scartiia urat de tot), in concluzie noi ii deranjam pe vecinii de la parter iar vecinii de la 2 pe noi.

Baia mica - dupa experienta mea de anul trecut de la Rixos, aproximativ jumatate.

Pe balcon barele de protectie erau pline de rugina tot de la umiditate dar trebuiau revopsite pentru ca aratau rau, o sa atasez poze sa le vedeti.

Marele defect al arhitecturii interioare a hotelului este ca etajele nu sunt despartite cu plafon intre ele, comunica toate cu parterul, iar la parter sunt plante decorative incadrate de podele de trecere fara mocheta pe care toata lumea trece in drumul spre sau dinspre amfiteatru.

Deci cei care stau la parter desi au avantajul unei terase cu 2 sezlonguri si acces la piscina, nu se pot odihni de alergatul copiilor, tocurile doamnelor si zgomotul general.

Atat de multi copii mici cati am intalnit in acest resort nu am vazut niciodata in nici o vacanta.

Sunt sigura ca erau mai multi copii decat adulti, din pacate foarte multi copii mici pana la 5 ani care plangeau si tipau in restaurantul principal la fiecare masa a zilei.

Nu mi-a placut faptul ca nu aveau un spatiu delimitat doar pentru copii mici - asa cum este la Rixos si spatiu doar pentru adulti.

Mancarea: putine feluri de mancare (asta depinde cu ce compari -eu am comparat doar cu Rixos), la pranz existau cele mai putine sortimente de carne si peste, care nu se recompletau de fiecare data, gaseai toate felurile doar la 12.30, pe la 13.30 multe vase goale.

Este adevarat ca puteai manca la 2 restaurante a la carte la pranz, pe care le-am incercat - modeste.

Plaja si marea: plaja este amenajata doar in partea dinspre corpul B, jumatate cu sezlonguri lipite unul de altul iar cealalta jumatate cu pavilioane private, evident de inchiriat, am citit pe un pliant 80-100 eur/zi.

In fata corpului A dinspre mare era teren, neamenajat, cu pietre si nisip si resturi menajere - sticle de plastic - nu se putea sta.

Intrarea in mare este abrupta, plina de pietre si bolovani, nici daca erai expert nu reuseai sa nu te lovesti, sa te zgari sau sa-ti rupi vreo unghie.

Dupa ce am vazut inghesuiala de pe plaja si sezlongurile lipite am cautat locuri la piscina.

Piscinele sunt superbe, cele mai frumose pe care le-am vazut pana acum, serpuiesc prin partea dinspre mare ale celor doua corpuri principale A si B si printre vilele cu iesire la piscina, corpul C (exista si vile cu iesire la gradina in spatele lor), sunt amenajate spatii de relaxare de la 4 sezlonguri la 10-12.

Zona de spa este frumoasa dar mica, cu coafor, cosmetica diverse tipuri de masaj, sauna, fresh bar...

Cred ca din cauza ca exista doua variante de pensiune: all inclusive si demipensiune nu te poti dezlipi de cartela de acces in camera fara de care nu primesti nici apa, pentru orice doresti prezinti cartela magica.

Spectacole: in amfiteatru au fost in 2 seri diferite Fire of Anatolia, in 2 seri musicaluri, iar in restul de 3 -n imic, afisele din lift si de la receptie anuntau ca specatcolul se tine la Gloria Golf si era party pe iarba.

Exista pentru masa de seara posibilitatea sa rezervi la: restaurantul frantuzesc, aegean, asiatic si cel de peste, am incercat 3 apoi am renuntat, dura mult de la comanda la servire, chelnerii erau foarte agitati si insuficienti, nu faceu fata situatiei. La restaurantul frantuzesc am cerut evident vin frantuzesc: sigur dar se plateste, doar cel turces e gratis.

Se poate rezerva la restaurantele a-la -carte de mai multe ori pe sejur, la pranz la cele 2: route 66 si italian, nelimitat. Exista la toate barurile mici vitrine frigorifice cu diverse sortimente de inghetata, te servesti singur pe baza cartelei, de asemenea diverse sortimente de bauturi alcoolice, cocteiluri, sucuri, ayran-un fel de iaurt combinat cu sana.

Va doresc vacante placute!

Trimis de ariana in 27.06.10 14:34:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Rixos Premium Belek, Amara Kemer

VIZUALIZĂRI: 4368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera ,unul dintre paturi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

michaela_1961
[27.06.10 15:49:59]

Felicitari ptr descriere !

Eu ma gandeam ca la cat de scumpe sunt Gloriile, sunt fara cusur !? Dar uite ca lucrurile nu stau chiar asa, la banii care i-ai dat era normal sa ai alte asteptari si cam putine s-au adeverit. Nici eu nu am atatea sa le reprosez celor de la Rixos Lares, unde am dat jumatate din pretul biletului tau.

Ma gandeam ca voi ajunge vreodata la Gloria Serenity, dar dupa cele scrise de tine, nici nu-mi mai doresc !

lizuk
[27.06.10 17:14:08]

@michaela: gloria verde, cel putin, chiar e fara cusur. sunt a doua oara aici, am adunat deja 21 de zile in care i-am analizat, si nu am nimic de comentat. plaja e super, camerele mari si cu mocheta, multa multa liniste, serviciile de nota 10. o sa revin cu detalii

@webm, ce inseamna karadayi?

michaela_1961
[27.06.10 17:17:10]

Ma bucur Lizuk, concediu placut si asteptam sa ne dai amanunte !

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[27.06.10 17:59:37]

Lizuk, Karadayi este satul unde se afla Gloria Serenity.

Vacanta placuta in continoare !

presario
[27.06.10 20:54:24]

In 2008 am fost intr-o seara la Gloria Serenity, la Gala Dinner (eram cazat la Gloria Verde) si totul era Ok.

All inclusivul - de la Gloria mie personal mi s-a parut a fi printre cele mai bune din Antalya.

valimi
[27.06.10 21:54:19]

N-am nici o nevoie, nu ma vad pe acolo, dar pretul mi se pare exorbitant

[28.06.10 00:35:52]

@lizuk - asa cum a zis si Andox, Karadayi este localitatea in vecinatatea caruia este localizat hotelul.

Pentru ca "zona" Belek este destul de intinsa, am incercat sa pun in paranteze drepte numele localitatilor mai mari sau mici in vecinatatea carora sunt amplasate hotelurile, va poate ajuta sa va orientati mai bine pentru o localizare mai exacta. In unele cazuri (precum cazul "sub-zonei" Bogazkent) poate fi destul de important sa stiti ca desi "oficial" localizat in Belek, hotelul este totusi la o distanta considerabila de ORASUL Belek.

As mai adauga ca aceste completari (localitatea trecuta in paranteze drepte dupa numele hotelului) este general folosita pe site - nu doar pentru zona Belek sau pentru Turcia) si va poate furniza informatii "auxiliare" utile in multe cazuri

lizuk
[28.06.10 10:32:59]

@andox & webm: thanx, am aflat ceva nou :-). eu stiam de belek si atat

[28.06.10 10:51:41]

ce am uitat sa precizez: aceste notatii (cu localitatile intre paranteze drepte) sunt folosite doar in cazul hotelurilor situate la o distanta mai mare de "centrul" zonei, in cazul de fata mai indepartate de Belek.

Acolo unde nu exista asemenea notatii, se poate intrepreta ca hotelul este cvasi-in-Belek.

edymoro
[06.04.11 13:05:15]

a fost cineva la cornelia diamond? caut destinatie ptr anul acesta si as dori daca a fost cineva si la gloria si la cornelia sa imi poata face o comparatie. eu am fost in sept 2010 la cornelia diamond.

edymoro, lizuk, michaela_1961, presario, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂGloria Serenity Resort [Karadayi]: