ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2009
    DIN: sibiu
    ÎNSCRIS: 22.08.09
    SEP-2009

Eleganta, stil

... Aseara ne-am intors de la Gloria Serenity si pot sa va spun ca a fost cea mai frumoasa experienta din Antalya. Din momentul in care calci pragul, ai sentimentul ca toata lumea este acolo pentru tine. Camere mari si frumoase, elegante cu mobilier din lemn masiv, baia imaculata, impecabila; de fapt tot hotelul este imaculat. Personalul: profesionist, zambitor, mereu pregatit sa-ti ofere tot ce ai nevoie. Conceptul special all inclusive isi merita aceasta denumire: mancare foarte proaspata si foarte buna, sortimentatie mare, fructe de mare in fiecare zi (suntem mari consumatori) restaurantele a la carte foarte elegante si cu servire ireprosabila.

In restaurantul principal in fiecare seara, era alt specific: mediteranean, portughez, international, aegean, asiatic si lista poate continua.

La pranz puteai sa servesti masa in 2 restaurante a la carte (italian si steak house care sunt excelente) la terasa pe plaja sau la restaurantul principal.

Piscinele sunt superbe, cele mai frumoase pe care eu le-am vazut (cu apa sarata 50% si dulce 50%) locurile de facut plaja sunt foarte frumoase, inconjurate de palmieri si tot feluri de alti pomisori si flori superbe.

Ce sa spun? sunt multe de descris, as putea sa va scriu multe lucruri insa nu doresc sa plictisesc cu atatea informatii. Daca exista cineva care doreste mai multe informatii va stau la dispozitie.

In concluzie: este un hotel de vacanta, dar cu specificatia ca este foarte, foarte linistit si nu se adreseaza copilasilor. Noi ne-am dorit liniste si am gasit (ii multumesc d-nei Iulia de la Mr. Peter pentru recomandare) si il recomand mai departe cu caldura, tuturor celor care doresc sa se linisteasca si sa stea departe de aceasta lume agitata in care traim.

Vacanta placuta celor care o asteapta.

Trimis de aneta* in 23.09.09 15:57:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Cornelia Deluxe, Rixos Premium, Ic Green Palace

VIZUALIZĂRI: 3827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aneta*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [23.09.09 16:53:50]

"A mai fost in/la: Cornelia Deluxe, Rixos Premium, Ic Green Palace"; acum Gloria -- excelente alegerile de pana acuma, felicitari pentru inspiratie!

Cat v-a costat sejurul la Gloria?

chrismo
    [23.09.09 20:43:49]

Daca ar fi sa faci un clasament al hotelurilor la care ai fost, care ar fi acela? Si mai ales de ce.

Pt. tm67bru: Iti spun eu: mai scump ca la Rixos. Din cauza review-urilor cam nefavorabile am vrut sa schimb Rixos cu Gloria Serenity (singurul care ma interesa din cele 3 Glorii) si ma costa inca 500 de euro -ca sa ai acces direct la piscina si vreo 250 de euro in hotel.

Insa nu asta a fost problema: unde s-au dus 1550e (transport propriu) o saptamana (la inceputul lui octombrie) la Rixos, se mai duceau inca 250-500 dar nu am mai putut schimba.Deci la Gloria Serenity pretul era intre aproape 1800 si 2100 e. Bineinteles ca urca si mai mult daca vroiai vila individuala sau mai stiu eu ce.

[24.09.09 09:58:24]

Buna dimineata!

Sejurul la Gloria ne-a costat 3150euro pentru 10zile iar Rixos 3274euro 10zile.

Daca ar fi sa fac un clasament al hotelurilor ar fi:

1. Gloria Serenity

2. Rixos Premium

3. IC Green Palace

4. Cornelia Deluxe

Recomand Gloria Serenity pentru ca:

- camere-sunt mai frumoase, mai elegante si sincer mai curate

- baile - sunt mai mari, au cada, cabina de dus separata si wc separat. In baie gasesti toate produsele de care ai nevoie pentru concediu: trusa de ras, trusa dentara, betisoare, tampoane demachiante, sare de baie, sampoane, etc, etc, Este adevarat ca existau si la Rixos insa nu de aceeasi calitate.

- minibar - mai bine aprovizionat inclusiv dulciurile pe care la Rixos le plateai (toblerone, ursuleti, chipsuri)

- piscine - sunt superbe si mi-a placut foarte mult faptul ca nu statea toata lumea in jurul piscinelor, deci nu era aglomeratie. Practic erau 4-6 paturi de plaja inconjurate de gardulete, pomisori, trandafiri, in concluzie intimitate la maxim. Mi-a placut mult ca piscinele serpuiau printre palmieri si te balaceai printre vilele care sunt superbe si nu scria nicaieri ca daca locuiesti in hotel la standard nu ai voia sa inoti in piscinele vilelor cum este la Rixos, Cornelia, IC Green.

- plaja - superba, curata cu paturi, perne si un ponton extraordinar de mare si frumos unde puteai dansa in unele seri, cantau formatii live de calitate iar barul de pe ponton era mare si foarte bine aprovizionat. La Rixos pe plaja era un mic barulet.

- restaurantele - cum am spus, mancarea este foarte proaspata, buna, aleasa si credeti-ma la 21 cand se incheia cina gaseai totul la fel de plin. In fiecare seara este afara barbeque unde puteai servi 5-6 feluri de peste la gratar, calamari la gratar si carnurile rosii.

- baruri - elegante iar ca bauturi incluse va dau cateva exemple: Chivas 12ani, Martel (le consuma sotul meu si te serveau in fata ta, deci nu "confundau" sticlele). La capitolul vinuri, mi-a placut faptul ca aveau un meniu si puteai sa alegi din minim 20 sortimente de vin, alb, rose si rosu import Franta, Spania, Australia plus vinurile locale. Deci si aici au plus fata de Rixos unde consumai acelasi vin sau daca doreai altceva plateai.

- a la carte - la pranz noi serveam masa doar la a la carte si in 10 zile nu am epuizat meniul, deci la italieni mancai mancare italieneasca iar la steak mancai miel, berbec, manzat, etc.

Credeti-ma ca acest hotel care este supravegheat 24 de ore de manageri care se opresc, zambesc si te intreaba daca este totul ok, este un hotel minunat de concediu si noi il recomandam.

Va spun sincer ca initial am avut indoieli pentru ca d-na de la agentie prea mi-l recomanda insa ma bucur ca am mers pe mana ei.

Subliniez inca odata, este un hotel pentru oameni linistiti care nu doresc zgomot si agitatie; spun acest lucru pentru ca sunt persoane care in vacanta doresc animatie, muzica tare, actiune iar aici aceste lucruri de gasesti mai putin. Noi suntem foarte multumiti si daca la anul mai alegem Turcia cu siguranta vom reveni la Gloria Serenity

Acum va las, pentru ca imi incep munca si daca am omis ceva, astept intrebari si raspund cu mare placere pentru ca este important sa cunosti mai multe inainte de concediu.

O zi frumoasa

[24.09.09 10:07:35]

... Vreau sa mai adaug ceva; nu vreau sa fiu inteleasa gresit; hotelul Rixos Premium ramane un hotel foarte bun si cu servicii foarte bune, insa noi am fost foarte placut impresionati de Gloria Serenity pentru ca este un hotel mai intim cu foarte multe verdeata si liniste si cu servicii mai bune (parerea noastra).

Si la Rixos gasesti tot ce doresti fara probleme insa pentru noi Gloria ramane primul pe lista si dorim sa-l revedem.

O zi frumoasa

[24.09.09 10:23:50]

buna ziua,

exista o piscina principala cu activitati de zi gen gimnastica in apa, volei , concursuri asa cum e la Rixos?

resortul Gloria Serenity este la fel de mare ca si Rixos?

exista see view , se vede marea din camere?

camerele de la parter am inteles ca au acces direct la piscina, alte camere nu au acces?

poze nu aveti?

multumesc frumos

[24.09.09 11:10:44]

Buna ziua,

Nu exista o piscina principala, exista o parte a piscinei in care am vazut ca se face gimnastica, volei in apa nu stiu daca este si nici concursuri pentru ca noi stateam la plaja in zona vilelor si acolo nu erau activitati.

Ca marime este comparabil cu Rixos, exista camere cu vedere la mare (chiar am stat in astfel de camera) doar ca fiind atat de multa vegetatie trebuie sa stai la etajul 3 sau 4 ca sa vezi marea (noi am stat la 3).

Doar camerele de la parter au acces la piscine dar sunt putin mai scumpe. Daca mergeti cu copii va recomand vila (este superba).

Poze o sa trimit in zilele urmatoare.

[24.09.09 11:23:59]

multumesc frumos,

astept pozele dvs.,

o zi buna va doresc,

argus
    [24.09.09 12:14:13]

Multumesc pentru review. Acum stiu unde merg in 2010

[24.09.09 12:50:43]

Cu multa placere si va recomand agentia Mr. Peter, sunt foarte seriosi; chiar si dimineata cand ne-au luat de la hotel au scris in fax. 9.30 si 9.30 a fost.

Deci a fost totul foarte bine, am avut un concediu foarte frumos.

[24.09.09 12:55:18]

va mai rog sa-mi spuneti daca exista amfiteatru pentru spectacole seara, fantana cantatoare ca si la Rixos, zona de food court pt inghetata (mie mi-a placut cea de la Rixos),

multumesc frumos,

[24.09.09 13:14:54]

... aaa uitasem de amfiteatru, acolo este sala de spectacol de 5 stele nu amfiteatru; este super cu scaune de piele, iar spectacolele merita.

Fantana cantatoare nu este (si eu i-am simtit lipsa, dar m-am consolat cu gandul ca anul acesta nu mai canta decat 10 minute - asa spuneau turistii), iar la inghetata m-ati prins, nu am vazut pentru ca nu consum decat foarte rar.

Am mancat in restaurantul principal tort de inghetata buunnn, dar peste zi nu mi-a sarit in ochi.

graclari
    [14.01.10 00:08:22]

ati vazut cumva, printre activitatile sportive, sa se faca gimnastica aerobica? si inca ceva: cat de departe e marea de hotel? multumesc

anca talasman
    [02.02.10 23:03:58]

Buna seara, puteti sa-mi spuneti cum o gasesc pe d-na care v-a recomandat hotelul? Cu multumiri, anca Talasman

sibicrengut
    [15.02.10 20:23:26]

e departe de oras? de belek? ai bazar ceva pe acolo?

presario
    [18.05.10 17:16:15]

Eu am stat in 2008 la Gloria Verde si intr-o seara ne-au dus cu minicar-urile la Gloria Serenity pt Gala Dinner si intradevar a fost super.

Ultra All inclusiv-ul este acelasi la toate Hotelurile Gloria ( Golf, Verde, Serenity ) si este foarte bun, poate chiar cel mai bun.

Este cam tot ce vrei.

caly000*
    [12.07.10 21:02:32]

Apa era cat de cat transparenta?

anca talasman, aneta*, argus, ariana, caly000*, chrismo, graclari, sibicrengut
    Alte impresii din această RUBRICĂGloria Serenity Resort [Karadayi]: