ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 17.09.10
SEP-2010

Deosebit

De curand ne-am intors din calatoria noastra la Gloria Serenity. Am fost trei familii, am stat la delux villa, de la intrare ne-au intampinat cu caldura. Vacanta a fost frumoasa, exact cum ne si doream, sa lenevim si sa ne relaxam macar 7 zile. Pentru ca nu am stat in hotel ne-au dat o masinuta numita "bughi" (electrica, merge cu cartela de la camera, se incarca la priza).

Daca imi permiteti am sa fac o comparatie intre Rixos Premium (am fost acum doi ani) si Gloria (anul acesta).

Parerea mea este ca serviciile sunt la fel de bune la ambele hoteluri. Mancarea in schimb mie personal mi-a placut mai mult la Rixos si sa va spun de ce: Pe langa faptul ca la Rixos au mai multe restaurante, meniul "A la carte" este mult mai variat decat la Gloria, spre exemplu la pescarescul de la Rixos aveau o multime de varietati de mancare, in schimb aici, nu aveau decat Dorada si Biban de mare si atat, si eu care imi inchipuiam ca ma duc sa mananc niste scoici, am mancat niste calamari panne foarte uleiosi, si in general toate restaurantele a la carte ofera mancare putina, Francezul la fel este, am cerut labute de broasca si mi-au adus fix doua... Mai e o problema, eu sant fumatoare, in hotel nu se fumeaza si nici in retstaurantele hotelului deasemenea, deci daca sunteti fumatori, sunteti conditionati sa va luati masa afara, la terasa. Deci pana la urma tot restaurantul pricipal este baza.

Prosoapele in camera aici se schimba de doua ori pe zi, in schimb la Rixos o singura data. Calitatea cosmeticelor (sampon, gel de dus) sant mai de buna calitate aici decat la Rixos.

Amfiteatrul este mare, cu scaune, nu se sta pe niste pernite ca la Rixos, spectacolele bunicele, dar sant seri in care nu era absolut nimic, ceea ce la Roxos nu ni s-a intamplat.

Daca la Rixos ca interior predomina marmura, aici predomina lemnul si sticla, acum depinde de preferintele fiecaruia, mie personal mi-a placut mai mult Rixos cum arata, e mult mai fastuos, in schimb nu-i atat de liniste ca aici.

Acum il inteleg pe domnul suparat ca era galagie, intr-adevar ca sa ajungi la amfiteatru, toti o iau printr-o aripa a hotelului si se aud tocurile doamnelor.

Verdeata muuult mai multa aici decat la Rixos.

Am pierdut o zi intreaga pentru ca am hotarat sa facem scuba diving, ne-a luat autocarul la 7 dimineata si ne-a adus inapoi la 8 seara, scufundarile se fac in statiunea kemer, poate s-ar merita daca nu ar fi cate 80 de oameni si trei instructori, am stat 6 ore pe mare ca sa termine fiecare, este foarte plictisitor si nu se merita atata timp cat ai dat o gramada de bani sa stai la Gloria. Sant o serie de excursii, Rafting, Pamukale si altele, dar acestea merita facute doar daca platesti foarte putin cazarea si vii special sa faci asa ceva.

Aqua parc are la Gloria Golf, destul de micut comparativ cu Rixos si se inchide la ora 15:00, dar pentru a merge la Troy Aqua de la Rixos, exista un trenut care circula la fiecare ora de la Gloria Serenity, la Gloria Verde, este gratis, iar de acolo pe jos faci un minut pana la Rixos, 25 euro intrarea.

Bauturile sant mai fine aici fata de Rixos, wisky Chivas, Dimple, cognac Martel, hennesy XO, bere Corona, in schimb pentru doamne au decat un singur fel de sampanie, iar vin dulce nu am gasit, totul era sec sau demisec.

Pentru copiii au tot felul de distractii, clowni, doar timp sa ai sa le faci pe toate.

Ar mai fi multe de spus, si totusi cu toate aceste comparatii este un hotel intr-adevar de lux, merita vazut, il recomand cu toata caldura. Daca aveti intrebari chiar va rog sa mi le adresati, as fi onorata sa va raspund.

Vacanta placuta!!!

Trimis de brumarica in 17.09.10 12:34:26

VIZUALIZĂRI: 5069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brumarica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 masinuta "bughi"

[17.09.10 13:38:00]

Fain review, relevant in ce priveste o destinatie un pic mai putin 'explorata' de romani.

Te-as ruga sa dezvalui si pretul acestui sejur, dar asa, discret, "in soapta" - sa auzim doar noi doi

presario
[17.09.10 15:24:08]

Foarte bun review-ul, felicitari!

Intradevar, la hotelurie Gloria all-inclusivul este printre cele mai bune din Turcia. Eu am fost la Gloria Verde si intr-o seara am fost la Gala Dinner la Gloria Serenity.

[17.09.10 17:29:36]

Nu consider ca pretul trebuie spus, variaza intre 2500-3500 euro de cuplu pentru 7 nopti, cred ca orice curios poate da un search pe google si afla toate detaliile

michaela_1961
[17.09.10 21:14:35]

Este totusi mai comod atunci cand citesti despre un hotel sa arunci un ochi in chenarul din stanga, sa vezi si pretul si sa te linistesti (in cazul meu) )

Un vot meritat!

[17.09.10 23:31:43]

pacat ca nu ai incarcat si foto de la un hotel ce se considera exclusivist. Cu toate astea un vot mic.

Inca ceva, si eu sunt fumator dar nu ma indispune faptul ca nu pot fuma inauntru, mai ales intr-o tara in care fumatul in spatii publice este interzis prin lege, nu are nici o treaba cu hotelul. Bravo lor ca respecta legea... si la noi e o lege asemanatoare dar respectata din parti. !

[18.09.10 11:02:33]

am observat totusi ca lumea este rautacioasa... eu am spus acest lucru nu cu parere de rau, ci pentru cei care sant fumatori si pleaca la acest hotel, sa stie cum sta treaba, nu pentru ca mi-ar fi parut mie rau... nu am rugat pe nimeni sa-mi respecte decizia de a fuma.

Poze nu am incarcat deoarece toate sant cu mine si sotul meu (ma rog si alte persoane care au fost cu noi) de aceea nu cred ca ar fi ok daca as posta o poza

[18.09.10 11:58:19]

nu sunt rautacios... La orice hotel din Turcia e la fel, orice hotel ai alege, fumatul este interzis. Deci nu e problema hotelului... asta am incercat sa spun. !

[18.09.10 20:26:27]

Ei uite ca nu-i asa, eu am fost si la Rixos Premium, tocmai de asta mi-am permis sa fac si o comparatie si acolo se fuma peste tot, nu am zis ca hotelul ar avea o problema, doar ca noi la primul restaurant la care am fost era cel asiatic, fara sa stim am luat masa in interior si acolo ne-am dat seama ca nu putem fuma decat afara, am scris acele randuri nu pentru a-mi acorda cineva calificative, dar asa cum imi place mie sa citesc niste pareri despre hotelul care ma duc, asta am incercat sa povestesc si eu (asa cum am putut) despre acest hotel, nu fac reclama, este doar o experienta placuta de viata, dar vad ca cineva face parte din categoria oamenilor ce nu se multumesc cu nimic...

[18.09.10 23:35:39]

ce daca la Rixos ai fost mai de mult si se fuma? Si in avion se fuma acum 30 de ani . Incepand de anul trecut in Turcia fumatul in spatiile publice inchise este interzis... ce e asa greu de priceput? Punct.

[19.09.10 11:05:51]

webmaster te-as ruga din tot sufletul sa stergi aceasta impresie a mea, nu am de gand sa ma cert cu niste oameni care nu fac altceva decat cauta "ac de cojoc" pentru fiecare, probabil asta este si scopul vietii lui si ma fere la molko. Mi-a parut bine sa scriu acele randuri, dar concluzia finala este ca nu voi mai citi niciodata nimic de pe-aici, cel mai bine este sa te duci, sa vezi si sa-ti faci singur impresii, fara a le mai impartasi cu altii.

[22.09.10 18:17:31]

scuza-ma, dar intrepretarile, "concluzia" si cererea ta de mai sus, toate, deplasate. Intr-un fel, insa, ele intregesc perceptia asupra personalitatii autorului - un factor important in intrepretarea unui review, in opinia mea.

Am notat cererea ta - ea nu este acceptabila din punctul meu de vedere.

chrismo
[15.10.10 21:35:37]

Brumarica, nu te supara. Si eu fumez, iar anul trecut, la Rixos Premium Belek nu se mai fuma. Asa ca poti sa nu mai ai regrete. Iar anul acesta am fost la Rixos Sungate, unde, de asemenea, se fuma numai in spatiile deschise. So...

In alta ordine de idei: pai tu ai avut noroc la Rixos Premium! Noi am fost la inceputul lui octombrie si nu am avut spectacol in fiecare seara. Deci, sa nu ai regrete, inca o data. La capitolul mancare nu ma pronunt. Nu zic ca la Sungate nu a fost excelent, dar la Premium Belek era suuuper. Iar in ceea ce priveste bauturile, chiar si la Sungate a fost mult mai bine decat la Premium. Oricum, si noi ne-am propus Gloria Serenity, asa ca post-ul tau a fost binevenit.

[16.10.10 11:36:54]

daa, am citit si eu dupa si am vazut ca nu se mai fuma la nici un hotel... si foarte bine, eu nu mor daca nu fumez, dar in 2008 la Rixos se fuma, de asta stiam eu ceva. N-o sa regretati daca mergeti la Gloria Serenity, e clar ca prima data cand am fost la Rixos totul era la superlativ (era prima data cand mergeam la un astfel de hotel), dar acum cand am mers si la alt hotel, am avut cum sa facem comparatie. Noi la vara viitoare iar mergem in Turcia, toata lumea zice ca santem nebuni, dar e locul unde gasesti RELAXARE!!! , avand copil mic nu ne permitem sa mergem sa vizitam ceva, asa ca genul asta de vacanta in Turcia este ideal pentru noi... si cred ca si pentru multi familisti.

chrismo
[16.10.10 13:23:11]

Daca voua dupa 2 ani va spun prietenii/colegii ca sunteti nebuni, iti imaginezi cam ce ne spun noua dupa 6. Unii dintre ei chiar mi-au sugerat sa cer cetatenie turca. Oricum, la anul speram sa mergem la Gloria Serenity. Sau, eventual, la Rixos Bodrum. Ramane de vazut.

[16.10.10 14:27:38]

Mult succes si sa ne scrii cum a fost... Mie mi se pare vacanta ideala, fara sa te mai gandesti ce o sa mananci si ce o sa faci... noi nu am reusit sa le facem pe toate intr-o saptamana si de speram la anul care vine sa mergem macar 10 zile.

brumarica, chrismo, michaela_1961, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂGloria Serenity Resort [Karadayi]: