ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2020
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Cazare convenabilă în Bergamo

Vacanța italiană de 10 zile din vara 2018 a fost împărțită în două cazări - una de 7 nopți într-o arie protejată din Reggio-Emilia (am scris aici - vezi impresii) iar pentru următoarele 3 nopți, ne-am dorit să stăm în Bergamo. Poziționarea hotelului în apropierea aeroportului a constituit un avantaj, un altul fiind cel dat de impresiile/scorurile foarte bune de pe site-urile de profil. Alt motiv l-a constituit faptul că aveam în plan să facem o incursiune în orașul de sus, Bergamo Alta, dar și pentru că este amplasat foarte bine față de localitățile pe care doream să le vizităm.

Rezervarea a fost făcută direct pe saitul hotelului, iar prețul plătit pentru o camera dublă cu mic dejun inclus a fost de 59 euro/noapte. Puteți opta (sau mai bine zis se putea alege) și pentru varianta fără mic dejun - în acest caz prețul scade cu 5 euro/pers (toate prețurile sunt din momentul rezervării, martie 2018). La fața locului am mai plătit taxa de oraș de 2 euro/persoană. Transferul către aeroport poate fi asigurat de acest hotel, la prețul de 5 euro/persoană - cum noi trebuia să ajungem la ora 6 la aeroport am ales această variantă în detrimentul transportului public. Hotelul ne-a pregătit și pachetul cu micul dejun, iar microbuzul a ajuns fix la ora stabilită (5.30) astfel încât totul a decurs conform programului. Distanța până la airport este de circa 10 minute, amplasarea în apropierea aeroportului (dar totuși în oraș) fiind un mare atu al acestui hotel.

La recepție formalitațile de cazare au decurs rapid, am fost informați despre micul dejun și am primit o hartă a orașului. Cartela de intrare în cameră are un cod pe care îl veți folosi pentru ușa de intrare în hotel dacaă ajungeți după ora 22. Camera se deschide prin simpla apropiere a cartelei de senzorul din mânerul ușii.

Pe site-ul hotelului am ales o cameră încadrată la categoria dublă standard - era situată la etajul 3 (la mansardă) și are o suprafață de circa 14 mp. Faptul că este la mansardă, poate fi ușor deranjant pentru persoanele mai înalte. Patul matrimonial a fost foarte comod și dispunea de o lampă chiar deasupra patului, ușor accesibilă prin întrerupătoare din ambele laturi - lipsesc clasicele veioze. Tot aici, deasupra patului, aveți și un spațiu de depozitare care poate fi util pentru mici mărunțișuri.

Un mic birou cu un scaun este amplasat lângă pat (poate fi folosit și ca noptieră), iar camera mai dispune de un scaun pliant (ca cel de pescar) și un corp de mobilier care poate fi folosit drept măsuță. Pe peretele din fața patului este amplasat un tv LED, iar dulapul (fără uși) are mai multe rafturi dar și câteva umerașe. Pe unul din rafturi este amplasat un mic seif, util pentru a vă lăsa aici lucrurile de valoare. Baia camerei este suficient de mare pentru a vă simți în largul vostru. Aveți prosoape, cosmetice (gel de duș, săpun, șampon), uscător de păr, dar și bideu. O cabină de duș completează dotările acestei încăperi.

Micul dejun se servește la parter și nu este pe stil Italian - este de înțeles deoarece aici vin mulți turiști nemți, cehi, olandezi și ai nevoie de mai mult de o prăjitură și o cafea pentru a fi pe gustul acestora. Avei de unde alege dintre 2-3 feluri de șuncă și de brânzeturi, cereale, pâine de diferite sortimente (albă, neagră, cu semințe, chifle), gemuri, miere, lapte, iaurt, ceaiuri, croissante și diverse prăjituri, tarte, cafea etc. prima collazione se servește între orele 7 și 10, iar pentru cine dorește, în hol, în apropierea recepției există un automat, accesibil non-stop, cu băuturi, snacksuri, gustări, ciocolată etc.

Camerele dispun de climatizare automată, reglabilă din panoul amplasat lângă ușă. Puteți parca gratuit pe străduțele de lângă hotel sau din apropiere, dar aveți și variantă cu plată în garajul hotelului. Atât în camera cât și in restul hotelului există internet/wi-fi gratuit. Lângă recepție un mic birou cu calculator este la dispoziția turiștilor, dar și ceva mai puțin întâlnit –un defibrillator amplasat vis-à-vis de recepție.

Noi am fost mulțumiți de acest hotel, serviciile sunt foarte bune, hotelul este curat și elegant așa că turistul poate beneficia de condiții bune pentru a avea un sejur agreabil. Acest lanț B&B Hotel are hoteluri în mai multe țări din Europa (Franța, Spania, Italia, Germania, Elveția, Belgia etc) astfel că poate fi o variantă de luat în calcul pentru sejurile voastre.

Site oficial - https://www.hotel-bb.com/en/hotel/bergamo

Trimis de BOGDAN DSN in 21.05.20 18:48:56
    Validat / Publicat: 22.05.20 00:09:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 În hol aveți un automat cu băuturi și mici gustări
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 31900 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

[22.05.20 00:08:25]

Bună și această recomandare

Mutat în rubrica "B&B Hotel Bergamo, BERGAMO" (nou-creată pe sait)

​​​

[22.05.20 00:14:25]

@BOGDAN DSN: Start vot! Sa va fie de bine, mie mi se pare putin cam micuta camera, insa banuiesc ca doar seara mai ajungeati inapoi la hotel, asa ca felicitari, votat cu mare drag.

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
    [22.05.20 08:01:21]

@webmasterX: Da, poziționarea este corectă. Mulțumesc.

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
    [22.05.20 08:10:42]

@mishu: Este adevărat, camera era la mansardă dar avea mărimea unei camere dintr-un apartament de bloc. Ai dreptate, nu stăteam prea mult pe acolo - plecam după micul dejun (în jurul orei 9) și reveneam seara, așa că nu ne-a deranjat acest aspect. Mărimea camerei nu este un factor prea important pentru noi - la Milano am stat într-o cameră mult mai mică și a devenit un reper pentru noi

Mulțumesc. ​

[22.05.20 09:43:18]