ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2020
DE Mika
ÎNSCRIS: 24.08.09
AUG-2019

Ceu Azul - vilă cu grădină și pisici

După ce am achiziționat biletele de avion și am găsit cazare in Lisabona, am inceput să caut cazare pentru cele șapte nopți planificate să le petrecem in Algarve. Bineințeles că această sarcină mi-a revenit mie. Destul de dificil. Imi doream o cazare aproape de mare, cu spațiu suficient pentru trei persoane, cu balcon cu vedere frumoasă (eventual la mare), dacă se poate și cu grădină și, bineințeles la un preț convenabil. Pentru că stăteam mai multe zile, doream să găsim un apartament, ne place să avem spațiu mai mult, să nu fim in nici-un fel condiționați de trezirea la oră fixă pentru mic dejun, să cuoaștem puțin și din modul de viață al localnicilor.

Am căutat mai multe zile, pe mai multe site-uri specializate. Ce găseam era destul de scump iar ce era mai convenabil ca preț era departe de plajă sau avea recenzii nu tocmai bune.

Pănă intr- zi in care, căutând pe airbnb.com, privirea imi cade pe o vilă frumoasă, disponibilă și la un preț acceptabil.

Nu am stat prea mult pe gânduri, nu vroiam să pierd și această cazare, am transmis proprietarului că dorim să stăm acolo șapte nopți, și, după ce am avut acceptul, am plătit și am primit confirmarea. Suntem așteptați la Vila Ceu Azul, din Pinheiro, Tavira, chiar in rezervația naturală Ria Formosa.

Așa cum am spus in review-ul anterior, am ajuns in Tavira destul de târziu, când se intunecase. Proprietarul vilei mi-a transmis pe mail exact locația și instrucțiuni privind modul in care să intru in posesia cheilor.

Am introdus in GPS coordonatele locației și am pornit la drum. După Faro am mai mers pe autostradă aproximativ 20 Km după care am fost indrumați să părăsim autostrada și am intrat pe o șosea secundară, apoi pe o altă șosea după care am intrat pe un drum ingust, mărginit pe o parte de case albe iar de cealaltă parte de grădini (așa credeam atunci, noaptea, de fapt era laguna rezervației). Drumul părea că ajunge in mare, casele erau rare, era undeva intr-un sat, departe de zona turistică. Chiar și eu incepusem să mă ingrijorez, mai ales când soțul incepuse să mă intrebe, mai in glumă, mai in serios, dacă am luat cazare la stână sau in vreun grajd.

Ingrijorarea mi-a sporit când, din drumul ingust am intrat pe unul și mai mic, aproape o cărare pe care abia intra mașinuța noastră. Nu am mai mers mult și am ajuns in spatele unei vile cu un garaj deschis. Știam că vila are garaj, dar din spate nu prea o recunoșteam. Am coborât, și m-am dus să văd dacă recunosc vila din fotografii. Un gard inalt ascundea o parte din fațadă, dar, chiar și așa mi-am dat seama că acolo era cazarea noastră.

Acum, trebuia să găsim cheile. Primisem un cod dar nu găseam locul unde să tastez codul. Credeam că este un cod de intrare in curte si tot căutam un interfon ceva, dar nu era nimic. Am mai dat mesaj proprietarului, care m-a indrumat din nou in garaj. Langă intrerupător era o cutiuță metalică. Am deschis-o și in ea era o altă cutiuță care se deschidea tastând acel cod. Evrika, inăuntru erau cheile!

Am deschis și am intrat. Am răsuflat ușurată. Nu eram la stână! Era la fel ca infotografiile de pe site, ba chiar mai frumos.

Vila Ceu Azul este situată chiar in rezervația Ria Formosa. De pe terasă se pot vedea canalele rezervației și oceanul, ale cărui ape se reflectau in soare la câteva sute de metri depărtare.

Construcția este una simplă, cu un etaj. De fapt, partea locuibilă este la etaj, la parter este garajul și o magazie cred, a proprietarilor.

Am urcat niște scări metalice, am ajuns pe o terasă mare, intinsă de-a lungul intregului apartament.

Intrarea este direct in bucătărie, care este foarte mare, utilată cu tot ce iți dorești. Era un frigider mare, o masă de lucru, aragaz, cuptor cu gaz si cu microunde, filtru cafea, ceainic, veselă, etc. Totul era foarte curat și toate arătau ca noi. In dreapta bucătăriei era o cămară, un loc de depozitare, unde era și o mașină de spălat rufe. Tot aici era o ladă izotermă, care ne era pusă la dispoziție dacă vroiam să facem excursii zilnice precum și o umbrelă mare de plajă. Lada nu am folosit-o dar umbrela ne-a prins foarte bine, soarele in Algarve fiind extrem de puternic.

Din bucătărie se intra in camera de zi, foarte mare, cu uși care se deschideau spre terasă. Aici erau două canapele cu o măsuță mică, o masă rotundă cu patru scaune, un televizor și, pentru serile reci, un șemineu. Nu a fost cazul cât timp am stat noi, dar probabil că vin turiști și in extrasezon.

Din camera de zi pornea un mic hol, de unde se intra in cele două dormitoare, aflate de o parte și de alta a holului, și in camera de baie.

Dormitorul nostru era mai mare, cu un pat matrimonial, două noptiere pe care erau două veioze, și un birou cu o oglindă.

Celălat dormitor era mai mic, cu două paturi separate, si un mic dulap.

Baia nu era foarte mare, aș spune micuță in comparație cu celelalte camere. Era o cabină de duș, vas de toaletă și o chiuvetă.

Lenjeria și prosoapele erau foarte curate. Mai era câte un rând de lenjerie de schimb precum și mai multe prosoape, mici și mari.

Pe jos, in intregul apartament era gresie, și câteva covorașe mici.

Fiecare cameră avea aer condiționat, dar nu l-am folosit, ziua eram plecați iar seara era plăcut, dormeam cu geamurile deschise.

Dar, partea cea mai frumoasă a vilei aveam să o descoperim a doua zi, pe lumină.

Pe terasă era o măsuță unde puteam să servim micul dejun și să privim rezervația, apele oceanului și, mai ales, grădina. Vila are o grădină de vis.

Grădina incepe cu o terasă mare, unde era o masă din piatră cu bănci. Aici erau și șezlonguri pe care puteai să stai la soare, un grătar cu lemne (pe care le-am găsit in garaj) și un uscător umbrelă. De pe terasă intrai in grădină, pe o alee mică mărginită de palmiei, flori de toate felurile, lămâi, rozmarin. La mijlocul grădinii era o măsuță mică, cu două scaune, unde puteai să stai să bei ceva la umba palmierilor. Surpinzător, grădina in spate nu avea gard, puteai să ieși din curte și să mergi până la un canal al lagunei. De aici, puteai să mergi la plajă traversând cu un vaporaș. Noi nu am fost la această plajă, erau prea amulte locuri de văzut și am ratat-o pe cea mai apropiată.

Dimineața te trezea zgomotul păsărilor, care aveau cuiburi in rezervația Ria Formosa. In rest era liniște, doar vuietul oceanului se auzea in depărtare.

Nu sunt magazine in imediata apropiere a vilei, există in schimb un restaurant cu o terasă, foarte aproape, pe malul apei.

De aici se poate ajunge cu mașina in orice parte a regiunii Algarve. Există și trasport in comun, dar nu l-am folosit. Se poate vizita rezervația Ria Formosa, care adăpostește un număr foarte mare de păsări și unde sunt niște plaje absolut superbe.

Am avut și noi vizitatori, o pisică foarte frumoasă care venea zilnic, dormea la noi, o găseam in fața ușii seara când ajungeam. Am crezut că este a proprietarilor, dar am aflat că nu, venea doar in vizită.

Nu am fost deranjați de proprietari până in ziua plecării, când am stabilit ora la care să vină să dăm cheile.

A venit un tânăr, de naționalitate belgiană. Așa am aflat că vila este proprietatea unei firme ”Somewhere-Special”, care mai are una sau două vile in zonă, deținută se pare de niște englezi. Băiatul care a venit era angajat al firmei, părinții veniseră in Algarve in concediu cu ani in urmă, le-a plăcut și nu au mai plecat. Așa a devenit el portughez.

Am petrecut șapte zile minunate in Algarve, și in Ceu Azul. Dacă voi mai merge in Algarve cu siguranță aș dori să stau tot tot acolo.

Trimis de Mika in 05.04.20 19:44:29
Validat / Publicat: 05.04.20 20:32:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 3875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Ceu Azul -un vizitator in bucătărie

[05.04.20 20:18:01]

Mutat în rubrica "Vila Ceu Azul [Pinheiro, Tavira], FARO" (nou-creată pe sait)

MikaAUTOR REVIEW
[05.04.20 20:43:34]

@webmasterX: Mulțumesc, aici este locația așa cum am primit-o de la proprietar

google.co.uk/maps/place/C ... 44!4d-7.7180343

webmasterPHONE
[05.04.20 20:52:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

doinafil
[05.04.20 23:48:58]

Felicitări pentru alegerea inspirată! Vila și apartamentul sunt f. frumoase și bine îngrijite, dar grădina, terasa și priveliștea unde serveați micul dejun, face - parcă - toți banii!

Despre pisica aia ce pot să mai spun?! E așa de frumoasă că-ți vine s-o mângâi prin ecranul monitorului!

Să dea Domnul să fii sănătoasă, ca să ne putem revedea cât mai curând!

MikaAUTOR REVIEW
[06.04.20 10:50:09]

@doinafil: Mulțumesc! Ai dreptate, grădina și terasa ai făcut toți banii. Ne-am simțit foarte bine acolo. Hai că mai este puțin și trece izolarea. Să fim sănătoși, să ne revedem cu bine și să călătorim, mult

[06.04.20 11:00:01]

@Mika: Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

doinafil, Mika

• pagină generată în 0.063431978225708 sec