ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2020
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2015

Muzeul Delphi, cel care păstrează Omphalos (buricul pământului)

La vară mulţi dintre voi veţi zburda sau zbura spre Grecia, spre insule, spre plaje. Dacă în vreo dimineaţă nu va fi timp bun de plajă sau din lăcomia de a sta la soare, oh! veţi avea arsuri, mergeţi şi vizitaţi unul din cele mai vechi şi interesante situri arheologice, Delphi (N38.29; E22.30) la poalele munţilor Parnas, la cca 15 km de portul Corint şi respectiv 180 km nord-vest de Atena. Despre Delphi Mănăstirile Kato Xenia şi Paraschevi am scris în 2015 aici: vezi impresii - dar nu mai mult decât câteva cuvinte despre muzeu.

După ce veţi vizita situl arheologic care a fost ridicat în sec XVIII î. Hr şi fusese dedicat oracolului în care preoteasa Pythia prevestea viitorul şi unde mai era templul lui Apollo şi templul Atenei Pronaia, ar fi păcat să nu vizitaţi Muzeul de Arheologie. Acesta este al doilea ca importanţă din Grecia, după cel din Acropole şi conţine exponate mai valoroase decât cele din muzeul National de Arheologie din Atena, cel din Heraklion sau din Rodos. Din 1987 muzeul Delphi este sub protecţia UNESCO.

Muzeul se află la cca 100m de situl arheologic şi funcţionează din 1903. Prima clădire a fost proiectată de arhitectul francez Albert Tournaire. Pe măsură ce excavaţiile au scos la iveală alte artefacte din perioada sec VIII î. Hr şi până la decăderea imperiului elenistic, construcţia a fost lărgită succesiv ultima locaţie fiind amenajată în 2004 într-o clădire modernă cu două etaje care corespunde ultimelor standarde muzeale. A fost inaugurată cu ocazia Jocurilor Olimpice. Muzeul conţine 14 săli cu exponate pe o suprafaţă desfăşurată de 2300mp. şi 600mp alocaţi depozitelor şi atelierelor de cercetare şi restaurare. În muzeu sunt expuse statui găsite în sanctuar, din care unele perfect conservate după aproape 3000 ani, obiecte de cult, podoabe, frize ale templelor, ofrande aduse zeilor cât şi elemente de arhitectură ca resturi ale clădirilor din sanctuar. Sunt expuse şi arme, vase din bronz, statuete, figurine şi bijuterii din aur, argint şi fildeş. Ele reflectă civilizaţia la care se ajunsese cât şi activităţile religioase şi artistice practicate în sanctuar.

În faţa muzeului este expus un sarcofag sculptat de piatră din a doua jumătate a sec II î. Hr. descoperit în 1830. Intrând în muzeu într-una din primele săli de vizitare este expusă una din cele mai valoroase piese Sfinxul. A fost un dar dat de locuitorii insulei Naxos către Delphi. A fost aşezat pe o coloană de piatră de 12 m înălţime în apropierea oracolului. El simbolizeză misterul profeţiilor Pythiei. Ca semn de gratitudine preoţii din Delphi au acordat locuitorilor insulei Nixos dreptul de a primi cu prioritate oracolele. Această creatură mitologică are corp şi picioare de leu, piept şi aripi de pasăre şi cap de femeie. Omphalos (buricul pământului) este o piatră de mari dimensiuni descoperită în situl arheologic. Legenda spune că Zeus a trimis doi vulturi de aur să zboare din direcţii diferite şi locul lor de întâlnire să fie desemnat ca centrul pământului în jurul căruia să se construiască un sanctuar dedicat lui Apollo. Statuile fraţilor gemenii Kleobis şi Biton din marmoră de Paros au fost dăruite oracolului de locuitorii oraşului Argos. Ele reprezintă doi bărbaţi tineri în mărime naturală. Au fost fiii unei preotese a zeiţei Hera. Băieţii s-au înhămat la carul mamei lor pentru a ajunge mai repede la zeiţă. Răpuşi de oboseală au adormit dar Hera la rugămintea mamei le-a oferit cea mai frumoasă moarte pe care o poate avea un muritor. Nu s-au mai trezit din somn dar au ajuns în Olimp. Această pereche de statui, constituie cel mai vechi monument din sanctuarul de la Delfi fiind executate în sec. VI î. Hr. Dansatoarele din Delphi care stau pe o coloană cu frunze au fost găsite lângă templul lui Apollo. Statuia a fost descoperită în 1894 şi după modelul frunzelor care decorează coloanele corintice, datează în jur de 350 î. Hr. Are o înălţime de 13 m, depăşind până şi Sfinxul. Cele trei femei sunt grupate în jurul altei tulpini părând suspendate în aer. Cea mai cunoscută statuie este Conducătorul de cvadrigă, descoperit în 1896 tot lângă templul lui Apollo. Este o statuie de 2 m înălţime care înfăţişează un tânăr altet, victorios în jocurile sportive închinate Pythiei la începutul secolului al V-lea î. Hr. El poartă pe cap cununa cu lauri şi este îmbrăcat într-o tunică lungă drapată strânsă la mijloc cu o centură. Genele şi buzele statuii sunt realizate din cupru, cununa de pe cap este imprimată în argint, iar ochii sunt din onix cu o strălucire aparte. Statuia făcea parte dintr-un grup care includea cvadriga trasă de patru cai şi doi sclavi care ţineau hăţurile. Compoziţia este reconstituită parţial în muzeu. Antinuus, este statuia unui tânăr care era favoritul împăratului Hadrian. Legenda spune că s-a înecat în Nil ca gest suprem de sacrificiu după care împăratul l-a declarat semi zeu şi a fost onorat de popor. Tezaurul locuitorilor din insula Sifnos a fost ridicat la Delphi în perioada 520-530 Î. Hr. şi arată atât măiestria arhitecţilor cât şi bunăstarea locuitorilor care deţineau zăcăminte aurifere şi argentifere. În muzeu sunt expuse frizele acestei construcţii. Depozitele de obiecte sacreconţin cele mai valoroase obiecte dinTemplul lui Apollo. Au fost descoperite în două depozite subterane şi restauratorii au putut reconstitui forme de animale sau figuri şi obiecte din fâşii de argint sau bronz, fildeş din sec. Vî. Hr reprezentând scene mitologice.

Concepţia muzeului este expunerea în ordine cronologică a artefactelor, respectându-se şi locul unde au fost găsite: templul lui Apollo, scanctuarul zeiţei Atena Pronaia, Tezaurul din insula Sifnos. Se poate reconstitui astfel perioada în care au fost create şi locul de provenienţă.

Preţul de intrare este de 20 eu, redus 10 eu. Preţul combinat pentru muzeu şi sit este de 30 eu. Programul de vizitare este de la 8-17 cu sâmbăta şi duminica închis

WEB, TE ROG ATAŞEAZĂ. youtube

PS: pentru identificare am scris text pe majoritatea pozelor.

Trimis de Michi in 31.03.20 16:56:38
Validat / Publicat: 31.03.20 19:35:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 968 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 V. textul pe poză

[31.03.20 19:35:14]

MichiPHONEAUTOR REVIEW
[31.03.20 19:37:37]

@webmasterX: multumesc

[31.03.20 19:56:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Delfi și împrejurimile, DELPHI (DELFI)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Peloponezul]

[31.03.20 20:00:31]

@Michi: O lectie de istorie, multumim mama Michi, votat cu mare drag.

Nasshu
[31.03.20 20:02:28]

@Michi:

Intre timp s-au mai schimbat preturile

odysseus.culture.gr/h/1/e ... jsp?obj_id=3404

Exista si acces free pentru anumite categorii de turisti Document PDF

MichiAUTOR REVIEW
[31.03.20 20:04:36]

@mishu: mulţumesc că ai avut răbdare să citeşti. Crede-mă, din câte muzee de arheologie am văzut cel din Delphi îl pun pe acelaş nivel cu cel din Napoli unde pe lângă sculpturi (acolo am văzut şi niste statui cu daci) sunt multe artefacte de la Pompei şi Herculanum.

@Nasshu : mulţumesc pentru actualizare. Nu numai anumite categorii au acces liber dar şi în anumite sărbători dar şi aici ar trebui informaţia la zi.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.03.20 20:38:06]

@Michi: Am vizitat muzeul în 1991, înaintea renovării fațadei. Între timp înțeleg că a fost reorganizat, dar exponatele sunt aceleași.

Anul trecut n-am reușit să-l conving pe Adrian să vedem muzeul după vizita la situl arheologic, așa că am rămas cu amintiri vechi.

Muzeul este într-adevăr foarte valoros, deși nu știu dacă mai important ca cel din Heraklion și, cu atât mai puțin, decât Muzeul Național de Arheologie din Atena. Astfel de clasificări sunt cam hazardate.

Cert este că merită cu vârf și îndesat atenția vizitatorilor.

Mulțumesc pentru aducere aminte și felicitări pentru review și poze.

Multă sănătate!

MichiAUTOR REVIEW
[31.03.20 21:02:57]

@Carmen Ion: Îţi dai seama că nu am nici pregătirea, nici competenţa necesară pentru a ierarhiza muzeele dar am găsit în : milikas.wordpress.com/201 ... n-dupa-acropole

Depinde şi de interesele celui care emite judecăţi de valoare dar oricum este un muzeu care nu trebuie ratat.

Şi mie-mi fac plăcere aducerile aminte pentru că topindu-mi-se câteva milioane de neuroni, un obiectiv vizitat îl văd ca prin ceaţă, ori recitind despre el, iese la suprafaţă. Lasă că ai să vezi şi tu cum e după vreo douăzeci şi ceva de ani.

Carmen Ion, Michi, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Delfi și împrejurimile: