ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2020
ÎNSCRIS: 29.12.11
FEB-2020

BrasovApart Piata Sfatului 2, un apartament de lux

După sejurul foarte scurt de la Bușteni ne-am gândit să luăm o noapte de cazare și la Brașov, oraș pe care nu l-am mai vizitat de foarte mult timp! Evident am folosit tot trenul, astfel am fost nevoiți să mai ascultăm glasul roților de tren preț de o oră și ceva! În jurul orei 12 am coborât în Gara din Brașov.

Pentru șederea de o noapte în Brașov, am ales să încercăm ceva nou pentru noi. Astfel am închiriat în buricul târgului un apartament în regim hotelier. BrasovApart Piata Sfatului 2 se află în orașul vechi din Brașov, la 100 de metri de piața Sfatului, la 800 de metri de Turnul Negru și la mai puțin de 1 km de Turnul Alb.

Când am ajuns în gară am sunat administratorul locației ca să vedem cum putem intra în posesia cheii! Acesta a fost foarte amabil și a venit la gară cu masina, ne-a înmânat cheia de acces în apartament și ne-a luat și bagajele la el în mașina până la ora 2 PM, când puteam efectiv să intrăm în apartament.

Apartamentul este situat într-o clădire destul de veche, iar holul de acces nu-ți inspiră prea multă încredere. Dar când intri în apartament totul se schimbă radical. Apartamentul este foarte modern, atât mobilierul cât și decorațiunile sunt de nota 10. Felicitări atât designerului, cât si proprietarului! Lux prin simplitate, asta a fost exact ce am găsit acolo. Exact pe gustul meu!

Aveam un apartament de două camere dispus pe două niveluri, cu o scară interioară de lemn și cu balustradă așijderea. Pe jos era parchet, iar mobilierul era alb.

Fiecare camera dispunea de baie proprie, cu mențiunea că la etaj baia avea doar toaletă și chiuvetă. Baia de la parter era dotată și cu duș, iar așa ca și o curiozitate chiuveta era amplasată laolaltă cu dușul. Nu am mai întâlnit așa ceva!

Chiar la intrare aveam un fel de mini bucătărie dotată cu o plită electrică și o chiuvetă, dar aveam și cafea, ceai și zahăr la discreție, pentru prepararea unei cafele sau unui ceai.

După cum am spus anterior camerele erau decorate modern. Punctul maxim de atractie era un șemineu electric. Acesta aducea un aer de munte, dar dădea si căldură. Și frumos și practic. În afară de paturile mari curate și confortabile, mai aveam câte două noptiere cu veiozele aferente, o servantă, o masă cu patru scaune, un șifonier, un televizor LCD, dar si un scaun tip balansoar.

Camera de la etaj era situata la mansardă și din acest motiv avea geamuri speciale de mansardă!

La baie în afară de mobilierul de calitate aveam și produse de igienă de top la discreție. Evident apa caldă nu a lipsit, dar nici căldura. Încălzirea era cu centrală termică și cu onor caloriferele aferente! ; -)

Acu să spun și de două mini incidente. Într-o seară ne-am pomenit cu un bărbat în apartament, care chipurile căuta nu știu ce partid. Evident a profitat de faptul că nu încuiasem ușa cu cheia! A dat de fii-mea, pentru că eu eram în duș. Sincer eu nu l-am văzut, dar circumspect așa cum sunt, nu cred că venise cu gânduri tocmai curate.

Celălalt mini incident s-a produs în momentul în care urma să eliberăm camera, a doua zi dimineața la ora 11. Fetele încă se aranjau, mai aveam vreo 5 minute și plecam. A intrat peste noi o tanti de la curățenie și a început pur și simplu să-si facă treaba! Fiind pe plecare am lăsat-o în plata Domnului, dar ne-a creeat așa un mini gust amar!

Cert e că ne-am simțit foarte bine la acest apartament situat în centrul Brașovului și din acest motiv îl recomand cu drag! Aaaa era să uit, nu dispuneam de wifi! Cu toate astea îi acord nota 10 cu minus în față! Foarte bun raportul calitate preț, am plătit 60 de euro pentru o noapte de cazare, patru persoane!

Trimis de robert in 14.02.20 09:49:57
Validat / Publicat: 14.02.20 17:13:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Piata Sfatului Brașov

robert [14.02.20 09:58:48] »

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=Lu1pfHpsuNU

Mersi frumos!

webmaster26 [14.02.20 17:13:26] »

doinafil [14.02.20 19:41:11] »

@robert:

Cam nașpa cu lavoarul în cabina de duș!

Ce faci dacă - musai - trebuie să te speli pe mâini și la duș este cineva în costumul lui Adam!

Să presupunem că erai singur, doar cu fata ta, tu la duș și ea fără putința de-a se șterge pe mâini cu un șervețel sau prosop și murdară pe mâini de miere.

robert [15.02.20 08:47:42] »

@doinafil: Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru comentariu.

Dragă vecină dă-mi voie să nu fiu de acord cu afirmația ta că lavoarul în cabina de duș ar reprezenta pentru mine un inconvenient și asta din cel puțin două motive:

1, în primul rând niciodată nu intră fii-mea la baie cu mine, din orice motiv; -);

2. apartamentul în care stăteam în afară de cele două băi cu lavoarele aferente mai aveau la intrare încă o chiuvetă în așa numita mini bucătărie!

Noi să fim sănătoși!

mishu [25.03.20 22:05:29] »

@robert: De cate ori m-am cazat la Brasov am stat in apartamente in regim hotelier si m-am simti mereu bine. Vreo 3-4 ani am stat (tin minte si acum adresa desi au trecut mai mult de 10 ani), pe strada Paul Richter nr 7 (erau cateva apartamente, in vreo am stat noi), dar prima data cand am ajuns acolo in recunoastere (am fost nevoiti sa stam o noapte in alta parte) imi venea sa anulez, asa arata cladire din exterior, a doua zi insa interiorul ne-a impresionat placut, si fiecare apartament era aranjat diferit, iar cu administratora am ramas prieteni, acum nu se mai ocupa de acea destinatie. Eram la cativa pasi de Biserica Neagra, deci locatia foarte buna.

Mie in Brasov in place sa stau in zona asta deoarece este cel mai simplu sa iesi la plimbare, daca dimineata ai mei dormeau ceva mai mult, puteam deja sa fac o scurta plimbare.

Hai ca m-am lungit, trec mai departe la cum ti-ai luat tu viza (intre noi, sa stii ca citisem articolul de cand l-ai scris, acum oficializez gestul

Felicitari, votat cu mare drag.

robert [26.03.20 09:00:46] »

@mishu: văd că te-ai apucat serios de treabă! Mersi si spor!

doinafil, mishu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier:

• pagină generată în 0.061972856521606 sec