ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2023
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 şi 9 ani
BUN

Casa Graef - cazare ideală pentru Braşov

Dacă s-a dat elevilor vacanţă de schi, am decis să mergem şi noi la munte în perioada respectivă, cu încă o familie. Doream să mergem pe Valea Prahovei ca să ajungem acolo cu trenul Softrans, drumul în sine fiind astfel o experienţă plăcută şi relaxantă.

Căutările mele au început în luna ianuarie, iniţial orientându-mă către Azuga, însă pentru că nu mi s-a răspuns la mesaje în timp util, am încercat şi prin Predeal, iar în final m-am hotărât pentru Braşov, în special pentru că în luna ianuarie nu ninsese încă şi m-am gândit că în Braşov am avea cu ce ne umple timpul chiar dacă nu era zăpadă, comparativ cu Azuga sau Predeal, în care nu aveam ce face în lipsa zăpezii.

La alegerea cazării a contribuit în mod esenţial review-ul d-nei @mishu (vezi impresii), fiind exact ceea ce îmi doream pentru cazare în Braşov, adică o locaţie care să cuprindă două apartamente, aproape de Piaţa Sfatului.

Drumul până acolo a fost ok, fără stres sau incidente, cu trenul, apoi din faţa gării am luat autobuzul 4 până la staţia Biserica Neagră. Casa Graef se află în apropierea acestei staţii de autobuz, pe str. Paul Richter nr. 10, o străduţă îngustă, necirculată de autoturisme şi implicit foarte liniştită.

Prima impresie a fost foarte bună, în realitate parcă arată mai bine decât în pozele de pe net, care sunt de altfel şi ele foarte reuşite.

despre SERVICII

Proprietarul este discret, amabil, ospitalier, prompt, profesionist, ne-a oferit informaţiile solicitate referitoare la restaurante, mijloace de transport în comun şi s-a oferit să ne ducă la gară cu autoturismul său. Am fost aşteptaţi cu fructe, suc, bomboane, apă plată, cafea la discreţie. Am găsit inclusiv jucării pentru copii, aceştia fiind foarte încântaţi că pot petrece serile în mod distractiv.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Casa este compusă din două apartamente într-o curte, care dispune de grătar, terasă, balansoar. Casa este recent renovată, cu bun gust, cu materiale de calitate, iar camerele sunt foarte curate, frumos dotate cu mobilier de calitate şi cu tot ce este necesar pentru petrecerea unui sejur. Căldura era asigurată atât prin pardoseală, cât şi prin calorifere prin centrală proprie, astfel că ne puteam seta temperatura dorită. Camerele sunt spaţioase, luminoase şi oferă o atmosferă de„acasă", au un vibe foarte bun. Noi ne-am simţit foarte bine.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

În apropierea casei sunt numeroase restaurante, cafenele, covrigării, cartofiserii, pizzerii, supermarketuri, aşa că este foarte simplu să te autogospodăreşti, pe alese.

Bucătăria este dotată cu tot ceea ce este necesar ca să poţi găti, pentru cine găteşte.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Casa se află aproape de Biserica Neagră, de Piaţa Sfatului şi de toate magazinele şi restaurantele aflate în zonă. Se află aproape de Strada Sforii, de Sinagogă, de Poarta Ecaterinei, de telecabina pentru vârful Tâmpa, de staţia de autobuz Livada Poştei de unde pleacă autobuzul 20 la Poiana Braşov, deci este o locaţie ideală pentru cei care vin cu trenul şi vor să viziteze la pas sau cu mijloace de transport în comun obiectivele turistice importante ale Braşovului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Locaţia în care se află o face ideală pentru un sejur frumos în Braşov.

Trimis de cris1982 in 12.03.23 20:50:59
Validat / Publicat: 12.03.23 21:27:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BRAȘOV

VIZUALIZĂRI: 543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Bucătăria apartamentului 2

[12.03.23 22:48:09]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[26.03.23 18:10:02]

Buna Cris,

Ma bucur ca v-a placut acolo.

Spune-ne te rugam: bugetul mentionat in articol pentru cazare, a fost pentru un apartament 2 camere (cu baie si bucatarie proprie)?

De acolo, ce ati reusit sa vizitati/vedeti? Ati mers si la ski in Poiana Brasov?

cris1982PHONEAUTOR REVIEW
[26.03.23 21:52:24]

@AlexandruA: Da, bugetul a fost pentru un apartament cu două camere, baie și bucătărie proprie. Apartamentul nr. 1 are dormitor cu pat matrimonial și living / bucătărie cu canapea extensibila. Apartamentul nr. 2 are dormitor cu pat matrimonial și o canapea extensibila și living cu canapea extensibila.

Ne-am dus în Poiana Brașov la săniuș, am urcat pe vârful Tampa cu telecabina, ne plimbam în fiecare aseară pe strada principala de promenadă a Brașovului, prin Piața Sfatului, am vizitat Muzeul de Istorie a Brașovului, Poarta Ecaterinei, Strada Sforii. De Biserica Neagră nu am mai avut timp să o vizităm, deși era lângă cazarea noastră și practic era cea mai accesibilă. Am fi putut să facem și o plimbare la Pietrele lui Solomon, și alte obiective, dar nu ne-a permis timpul.

Ne dorim să vizităm Brașovul și în perioada mai caldă, ca să facem trasee.

[26.03.23 22:05:33]

Ma bucur mult.

Daca aveti recomandari pentru servirea meselor in Brasov, mi-ar placea sa citesc recenzii

O seara frumoasa,

cris1982PHONEAUTOR REVIEW
[27.03.23 13:29:28]

@AlexandruA: Gazda ne-a recomandat restaurantul Sergiana. Este o atmosferă frumoasă, mâncare delicioasă, prețuri medii, servire ireproșabilă. Deci recomand și eu acest restaurant. Noi am mers totuși la Sergiana doar o singură dată, în prima zi. Ulterior am preferat să ne luăm mâncare la pachet și să o mâncăm acasă, fiind o variantă mai economică și mai eficientă ținând cont de faptul că avem și copii.

Se poate lua la pachet și de la Sergiana, dar sunt și multe restaurante care oferă meniul zilei. Pe strada de promenadă este plin de restaurante, care mai de care mai îmbietoare și mai interesante, care au recenzii bune pe net.

Spre exemplu, noi am cumpărat meniul zilei la pachet de la Churchyard, care se află foarte aproape de casă, și ne-a plăcut mâncarea.

Pentru mic dejun am făcut cumpărături de la supermarket.

Casa Graef este atât de bine poziționată, încât ajungi foarte repede la toate restaurantele din centru. Există și varianta livrării la domiciliu, însă nu ne-am complicat cu acesta variantă (nu știam ce să alegem și cât durează livrarea) din moment ce ne-a fost atât de simplu să cumpărăm noi direct ceea ce ne doream de la restaurante.

[27.03.23 19:15:57]

Multumesc mult Cris.

Sergiana e cumva acela pe un colt de strada, iar intrarea in restaurant se face pe niste scari care coboara intr-un fel de pivnita?

Daca acela e, si noua ne-a placut...

O seara frumoasa,

cris1982AUTOR REVIEW
[27.03.23 19:44:14]

@AlexandruA: Da, acela este!

[27.03.23 19:51:48]

Super

Ma bucur ca a ramas un loc frumos si bun.

La cat mai multe vacante reusite!

[01.05.23 19:29:36]

@cris1982:

La alegerea cazării a contribuit în mod esenţial review-ul d-nei @mishu

, vai ce batrana m-am simtit cu acest "d-nei" . Te rog frumos, doar Mishu si atat.

Pentru mine de cate ori as gasi cazare pe aceasta strada as lua. Ani la randul am stat pe Paul Richter nr 7, la parter, etaj sau mansarda, atunci cand veneam la Brasov la concursurile de dans, asa incat am amintiri placute despre aceste locuri, asa incat in momentul in care am vazut ca aceasta cazare se gaseste pe aceasta strada, avea deja avand in optiunile mele.

Asa a fost si in cazul nostru, gazda foarte amabila si discreta si ne-ar fi placut sa stam mai mult de o noapte, dar asa a fost sa fie.

Ma bucur ca a fost ok, mie pentru familii, apartamentele mi se par cea mai buna alegere.

Felicitari pentru alegere si pentru ca am facut parte din alegere, votat cu mare drag.

AlexandruA, cris1982, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: